Poznaj prawa i obowiązki ucznia

Jolanta Góra
rozwiń więcej
Prawa i obowiązki ucznia, zasady współpracy z rodzicami i organizowania zajęć, system ocenienia, rodzaje kar i nagród - te kwestie reguluje statut szkoły. Jest to zatem najważniejszy akt prawny mający wpływ na losy ucznia.


Do uchwalenia statutu zobowiązuje szkoły artykuł 60 ustawy o systemie oświaty. Każda placówka tworzy go w oparciu o tzw. ramowy statut będący załącznikiem do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 9 lutego 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U nr 35, poz.222). Określa on najważniejsze zasady obowiązujące w szkole podstawowej, gimnazjum czy liceum.

 

Zgodnie z nim np. godzina lekcyjna trwa 45 minut, ale w uzasadnionych przypadkach od 30 do 60 minut. Przede wszystkim jednak wskazuje kwestie, które muszą być uregulowane. Dotychczas każdy statut określał:

- obowiązki ucznia,

- prawa ucznia wynikające m.in. z Konwencji praw dziecka,

- rodzaje nagród i kar stosowanych wobec uczniów oraz tryb odwoływania się od kary,

- przypadki, w których rada pedagogiczna może podjąć uchwałę upoważniającą dyrektora do skreślenia ucznia z listy uczniów, ale tylko w przypadku uczniów nie podlegających już obowiązkowi szkolnemu,

- przypadki, w których dyrektor szkoły podstawowej lub gimnazjum może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej placówki,

- warunki pobytu w szkole zapewniające uczniom bezpieczeństwo,

- szczegółowe zasady wewnątrzszkolnego systemu oceniania uczniów, w tym kryteria wystawiania ocen z zachowania,

- zasady rekrutacji uczniów do szkoły,

- procedurę zmiany wychowawcy czy nauczyciela,

- cele i zadania szkoły wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy i program profilaktyki, dostosowane do potrzeb uczniów (oba dokumenty wymagają zaopiniowania przez samorząd uczniowski i radę rodziców).

Od nowego roku szkolnego statut musi też precyzować (jak już wspomnieliśmy na początku dodatku) zasady:

- udziału w zajęciach edukacyjnych, przygotowania się do nich oraz właściwego zachowania w ich trakcie,

- usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych,

- dbania o schludny wygląd oraz noszenia odpowiedniego stroju,

- warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.

Ważne!

Statuty szkół są ogólnodostępne dla każdego - zarówno uczniów, rodziców jak i nauczycieli. Nikomu nie można odmówić wglądu do jego treści, także osobom z zewnątrz, np. kandydatom do danego liceum. Wybierając gimnazjum czy liceum, warto przeczytać statut, aby wiedzieć, czego można oczekiwać od danej szkoły

Prawa a przywileje

W statucie zapisane są również wszelkie uprawnienia uczniów danej szkoły, do których należą m.in.:

- określenie liczby klasówek i kartkówek przeprowadzanych w jednym dniu oraz tygodniu,

- zasady szczęśliwego numerka - szczęśliwych dni bez pytania,

- termin zapowiadania sprawdzianów wiedzy.

Przywilejów tych nie należy mylić z prawami zapisanymi m.in. w Konwencji praw dziecka czy konstytucji. Są to zasady wynikające z wewnątrzszkolnej umowy, czyli mogą, ale nie muszą zostać zapisane w statucie. Natomiast prawa przysługujące na podstawie ustaw i konwencji muszą się w nim znaleźć.

Kto uchwala statut

Projekt statutu szkoły przygotowuje rada pedagogiczna. Uczniowie i rodzice mogą jednak przedstawiać swoje propozycje zapisów, najlepiej przez organy samorządu uczniowskiego i rady rodziców. Statut uchwala rada szkoły lub gdy jej nie powołano - rada pedagogiczna.

Dokument ten jednak można dostosowywać do potrzeb w granicach prawa, zgodnie z procedurą, która powinna być określona w statucie. Oznacza to, że uchwalony przez radę pedagogiczną statut można modyfikować, a nawet trzeba, jeżeli zawiera przepisy niezgodne z obowiązującym prawem. Jedno z renomowanych warszawskich liceów zapisało w statucie, że decyzję o skreśleniu uczeń otrzymuje na piśmie, jeśli nie jest pełnoletni, decyzję otrzymują rodzice, a w czasie toczącego się postępowania uczeń ma prawo chodzić do szkoły, jeśli decyzji nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności. Ucznia niepełnoletniego, a zatem podlegającego obowiązkowi szkolnemu, nie można wyrzucić ze szkoły. Ponadto decyzja taka musi być wydana zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, czyli nie może być wykonana przed upływem terminu wniesienia odwołania. Przepisy stanowiące inaczej nie powinny znajdować się w statucie

Ważne!

Kiedy wychowawca przedstawia statut, należy poprosić o jego dokładne omówienie, tzn. jaka kara grozi za jakie przewinienie, ile można mieć spóźnień, ile nieobecności, za co grozi skreślenie z listy uczniów. Statut powinni znać także rodzice, żeby wiedzieć, jak walczyć o prawa swojego dziecka

NASZA RADA

UCHYLENIE STATUTU

Postanowienia sprzeczne z prawem, a nawet cały statut, może być uchylony przez kuratora oświaty, a w przypadku szkół i placówek artystycznych - przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Każdy, kto odkryje przepis niezgodny z prawem, powinien powiadomić o tym kuratora oświaty. Najlepiej aby to zrobiła rada rodziców, ponieważ jej wnioski mają moc wiążącą, czyli kuratorium musi je rozpatrzyć.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

 

 
 
Infor.pl
Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby
24 maja 2025

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]
24 maja 2025

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków
24 maja 2025

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
24 maja 2025

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]
23 maja 2025

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”
23 maja 2025

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku
23 maja 2025

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?
23 maja 2025

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?
23 maja 2025

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

pokaż więcej
Proszę czekać...