6 prostych zasad czyli ABC podawania wina

Umiejętność dobierania wina do posiłku jest w niektórych krajach odrębną dziedziną sztuki. Znawcy wina są poważani w towarzystwie. Jak zatem podawać wino ?

1.
Na towarzyskim spotkaniu (dla czterech – sześciu osób) możemy podać kilka różnych  rodzajów wina, zawsze pamiętając o następującej kolejności: najpierw podajemy wino białe, później czerwone; lub: najpierw wino wytrawne, półsłodkie, na końcu słodkie; albo: jakość wina w czasie posiłku powinna być coraz lepsza.

2. Dobór wina powinien zależeć od potrawy, której ma towarzyszyć na stole. Dlatego weźmy pod uwagę kilka podpowiedzi:
- przed posiłkiem podajemy aperitify, np. różnego rodzaju wermuty, wina wytrawne, białe, często wzmocnione, jak sherry fino, manzanilla, porto;
- do przekąsek, ryb i białego mięsa lub drobiu – wina białe;
- do pieczystego lub dziczyzny – wina czerwone;
- do owoców, orzechów, ciast i deserów – wina słodkie;
- do sałaty i potraw z octem – wina się nie podaje;
- szampan pasuje prawie do wszystkich dań, jednak zwykle podaje się go przed posiłkiem albo do deserów z owocami.

3. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę, jaką powinno mieć podawane wino:
- aperitify podaje się w temperaturze pokojowej lub ochłodzone do 10–12oC;
- wina białe stołowe chłodzi się do temperatury 8–10oC (im słodsze, tym lepiej schłodzone);
- wina czerwone spożywa się w temperaturze pokojowej, tzn. 16–20oC;
- szampana podaje się zawsze schłodzonego do temperatury 5–6oC.

4. Nieumiejętne otwieranie butelki z winem może zepsuć jego smak. Sposobów na otwarcie butelki jest kilka, np. wyciąganie korka, lewarowanie, odkręcanie, pod ciśnieniem lub otwieranie automatycznym korkiem do butelek. Jednak specjaliści preferują najbezpieczniejszą i najłatwiejszą metodę otwierania wina, jaką jest użycie prostego korkociągu o spirali średnicy grubości zapałki. Korkociąg należy wkręcić zdecydowanym ruchem, by nie pokruszyć korka podczas wyciągania go z butelki. Jeśli jednak tak się zdarzy, wino można przelać przez specjalne sitko do karafki. Zresztą dekantację wina – bo tak nazywa się ten proces – zaleca się stosować przy jak największej liczbie serwowanych win, poza winami młodymi, które nie wymagają czasu, by otworzyć swój aromat przed ich degustacją. Otwartą butelkę zaleca się wypić w ciągu trzech dni.

5. Nie zapomnijmy także o odpowiednich kieliszkach. Ich kształt powinien być różny w zależności od typu i rodzaju wina:
- do win czerwonych polecane są duże kieliszki (do burgundzkiego nieco większe niż do bordoskich), na nóżce średniej długości;
- do win białych – kieliszki o wydłużonej czaszy, na długiej nóżce (wszak nigdy nie będziemy trzymać tego kieliszka za jego wypełnioną część);
- do mocnych win południowych, jak sherry, porto i madera – kieliszki mniejsze, o pojemności 75–85 ml, oraz węższe – w kształcie tulipana, osadzone na krótkiej nóżce;
- do szampana lub wina musującego tzw. kielichy szampańskie, wąskie, lekko rozszerzające się ku górze, na wysokich nóżkach, lub duże kieliszki białe, jak do win białych.

6. Ważną sprawą w spożywaniu wina jest degustacja. Przyjęło się, że do degustacji kieliszki napełnia się do jednej trzeciej, natomiast do posiłku – w dwóch trzecich.

Ewa Mościcka

Podczas pisania artykułu korzystałam z informacji zawartych m.in. na stronie www.winomania.pl oraz z książki „Leksykon Daumonta. Wina” autorstwa Cristiny Fischer.
Konsultacja: Artur Boruta, dyrektor ds. handlowych Klubu Domu Wina w Krakowie

Infor.pl
O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]
07 maja 2025

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim
07 maja 2025

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Starsza kobieta nie żyje, mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko dzieje się w okolicach wydziału prawa, ale cały teren Campus nie został wyłączony z użytku. Do wydarzenia doszło przed godziną 19-stą.

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?
07 maja 2025

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie
07 maja 2025

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...