6 prostych zasad czyli ABC podawania wina

Umiejętność dobierania wina do posiłku jest w niektórych krajach odrębną dziedziną sztuki. Znawcy wina są poważani w towarzystwie. Jak zatem podawać wino ?

1.
Na towarzyskim spotkaniu (dla czterech – sześciu osób) możemy podać kilka różnych  rodzajów wina, zawsze pamiętając o następującej kolejności: najpierw podajemy wino białe, później czerwone; lub: najpierw wino wytrawne, półsłodkie, na końcu słodkie; albo: jakość wina w czasie posiłku powinna być coraz lepsza.

2. Dobór wina powinien zależeć od potrawy, której ma towarzyszyć na stole. Dlatego weźmy pod uwagę kilka podpowiedzi:
- przed posiłkiem podajemy aperitify, np. różnego rodzaju wermuty, wina wytrawne, białe, często wzmocnione, jak sherry fino, manzanilla, porto;
- do przekąsek, ryb i białego mięsa lub drobiu – wina białe;
- do pieczystego lub dziczyzny – wina czerwone;
- do owoców, orzechów, ciast i deserów – wina słodkie;
- do sałaty i potraw z octem – wina się nie podaje;
- szampan pasuje prawie do wszystkich dań, jednak zwykle podaje się go przed posiłkiem albo do deserów z owocami.

3. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę, jaką powinno mieć podawane wino:
- aperitify podaje się w temperaturze pokojowej lub ochłodzone do 10–12oC;
- wina białe stołowe chłodzi się do temperatury 8–10oC (im słodsze, tym lepiej schłodzone);
- wina czerwone spożywa się w temperaturze pokojowej, tzn. 16–20oC;
- szampana podaje się zawsze schłodzonego do temperatury 5–6oC.

4. Nieumiejętne otwieranie butelki z winem może zepsuć jego smak. Sposobów na otwarcie butelki jest kilka, np. wyciąganie korka, lewarowanie, odkręcanie, pod ciśnieniem lub otwieranie automatycznym korkiem do butelek. Jednak specjaliści preferują najbezpieczniejszą i najłatwiejszą metodę otwierania wina, jaką jest użycie prostego korkociągu o spirali średnicy grubości zapałki. Korkociąg należy wkręcić zdecydowanym ruchem, by nie pokruszyć korka podczas wyciągania go z butelki. Jeśli jednak tak się zdarzy, wino można przelać przez specjalne sitko do karafki. Zresztą dekantację wina – bo tak nazywa się ten proces – zaleca się stosować przy jak największej liczbie serwowanych win, poza winami młodymi, które nie wymagają czasu, by otworzyć swój aromat przed ich degustacją. Otwartą butelkę zaleca się wypić w ciągu trzech dni.

5. Nie zapomnijmy także o odpowiednich kieliszkach. Ich kształt powinien być różny w zależności od typu i rodzaju wina:
- do win czerwonych polecane są duże kieliszki (do burgundzkiego nieco większe niż do bordoskich), na nóżce średniej długości;
- do win białych – kieliszki o wydłużonej czaszy, na długiej nóżce (wszak nigdy nie będziemy trzymać tego kieliszka za jego wypełnioną część);
- do mocnych win południowych, jak sherry, porto i madera – kieliszki mniejsze, o pojemności 75–85 ml, oraz węższe – w kształcie tulipana, osadzone na krótkiej nóżce;
- do szampana lub wina musującego tzw. kielichy szampańskie, wąskie, lekko rozszerzające się ku górze, na wysokich nóżkach, lub duże kieliszki białe, jak do win białych.

6. Ważną sprawą w spożywaniu wina jest degustacja. Przyjęło się, że do degustacji kieliszki napełnia się do jednej trzeciej, natomiast do posiłku – w dwóch trzecich.

Ewa Mościcka

Podczas pisania artykułu korzystałam z informacji zawartych m.in. na stronie www.winomania.pl oraz z książki „Leksykon Daumonta. Wina” autorstwa Cristiny Fischer.
Konsultacja: Artur Boruta, dyrektor ds. handlowych Klubu Domu Wina w Krakowie

Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...