Apteki zamknięte w święta ?!

inforCMS
Nowelizacja kodeksu pracy, wprowadza zakaz pracy w placówkach handlowych w święta, ale nie ma przepisu, który definiuje placówkę handlową. Czy zatem np. apteki i stacje paliw będą w święta czynne? 


Jeśli prezydent podpisze nowelizację kodeksu pracy, wejdzie w życie zakaz pracy w handlu w 12 dni świątecznych w roku. Nowe przepisy nie precyzują jednak, jakich obiektów handlowych zakaz ten będzie dotyczył.

 


Zgodnie z nowelizacją, praca w święta w placówkach handlowych będzie niedozwolona, a w niedziele - tylko jeśli służy zaspokajaniu codziennych potrzeb ludności lub ze względu na ich społeczną użyteczność. I tu pojawia się problem.


- W polskim prawie nie ma definicji placówki handlowej - mówi Jadwiga Gunerka z departamentu prawnego Państwowej Inspekcji Handlowej.


Nie wiadomo więc, w których obiektach handlowych dozwolona będzie praca w święta, a w których nie.


- Wszystko wskazuje, że to sądy będą musiały wypracować taką definicję - mówi posłanka Ewa Wolak, członek sejmowej Komisji Pracy.


Do tego czasu niejasne przepisy otworzą pracodawcom drogę do omijania dopiero co uchwalonego zakazu. Będą musieli tylko udowodnić np., że ich placówka ma charakter usługowy, a nie handlowy. Brak definicji placówki handlowej w praktyce może powodować także inne kłopoty ze stosowaniem nowych przepisów. Nie wiadomo np., czy w święta będą mogły pracować apteki i stacje benzynowe.


Zamknięte stacje


Zdaniem Haliny Olendzkiej, wiceministra pracy i polityki społecznej, kodeks pracy rzeczywiście nie zawiera definicji placówek handlowych, dlatego przy określaniu, które obiekty są takimi placówkami, trzeba korzystać z przepisów posiłkowych, dotyczących klasyfikacji działalności. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, handlem jest jednak m.in. sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych i medycznych oraz paliw płynnych.


- Jeśli w ustalaniu definicji placówki handlowej weźmiemy pod uwagę tylko PKD, to pracownicy aptek i stacji benzynowych nie powinni pracować w święta - mówi Agnieszka Jesiotr, radca prawny i partner w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.


Zamknięcia aptek i stacji benzynowych nie obawia się Stanisław Szwed, poseł sprawozdawca nowelizacji kodeksu pracy. W trakcie sejmowej debaty nad projektem noweli zapewniał on, że obiekty te nie są placówkami handlowymi, gdyż ustawa Prawo farmaceutyczne określa apteki mianem placówek ochrony zdrowia publicznego, a Państwowa Inspekcja Pracy traktuje stacje benzynowe jako placówki usługowe, a nie handlowe.


Warto jednak wspomnieć, że poza swoją podstawową działalnością (tj. sprzedażą odpowiednio leków i paliw), apteki i stacje benzynowe mogą prowadzić także sprzedaż innych towarów (np. kosmetyków czy artykułów spożywczych). Zatem nawet, jeśli przy interpretacji przepisów pominie się PKD, to i tak nie będzie jasne, czy apteki lub stacje benzynowe mają charakter placówek handlowych czy nie. Wszystko wskazuje na to, że zdecydują o tym sądy. A tym bardzo trudno będzie orzec, że placówką handlową nie jest obiekt, w którym na podstawie umowy kupna-sprzedaży dochodzi do wymiany handlowej między właścicielem a klientem. I to bez względu na to, czy chodzi o sprzedaż leków, kosmetyków, paliw czy spryskiwaczy do szyb.


Trudna wykładnia


Zdaniem prawników apteki i stacje benzynowe mogłyby swobodnie funkcjonować w święta, jeśli przyjmie się, że art. 15110 kodeksu pracy ma charakter szczególny wobec nowego art. 1519a, który wprowadzi zakaz pracy w handlu w święta.

- Za takim rozumieniem przepisów przemawia ich systematyka - uważa Agnieszka Jesiotr.


Nowy art. 1519a zakazuje bowiem pracy w handlu w święta oraz określa sytuacje, kiedy praca w obiektach handlowych jest dozwolona w niedziele. Natomiast art. 15110 wskazuje wyjątki, których zakaz pracy w niedziele i święta nie obejmuje.


Przedstawiona wykładnia przepisów umożliwiłaby działalność aptek i stacji benzynowych w święta, gdyż zgodnie z pkt 9 drugiego z wymienionych przepisów, praca w takie dni jest możliwa przy wykonywaniu zadań koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.


Fikcyjny zakaz


Jeśli  sądy przyjmą taką interpretację zmian w kodeksie pracy, całkowity zakaz pracy w handlu może okazać się fikcją. Zgodnie bowiem z art. 15110 praca w niedziele i święta, w drodze wyjątku, jest dozwolona np. w zakładach pracy, w których stosowany jest system pracy zmianowej lub weekendowej.


- W przeciwnym razie powstałoby bowiem pytanie, dlaczego praca zmianowa ogólnie jest usprawiedliwieniem pracy w święta, a w handlu już nie - mówi Bartłomiej Raczkowski, adwokat i partner w Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski.


Przedstawiona wykładnia ułatwiłaby zwłaszcza omijanie zakazu pracy w święta przez hiper- i supermarkety, które w zdecydowanej większości już dziś stosują system pracy zmianowej.


SŁOWNIK GP

Placówka handlowa - każde miejsce, w którym dokonuje się wymiany dóbr i usług na pieniądze, realizowanej przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku

Społeczna użyteczność pracy w handlu - to część obowiązków pracowników zatrudnionych w handlu, których niewykonywanie może przynieść szkody dla społeczeństwa lub jego części

Codzienne potrzeby ludności związane z handlem - wszystkie potrzeby materialne człowieka, które musi zaspokoić każdego dnia lub w nagłych przypadkach (np. zakup artykułów spożywczych, lekarstw).

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

 

 

 

 

 

 
 
Infor.pl
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

pokaż więcej
Proszę czekać...