Biometryczny dowód lepiej ochroni dane właściciela

Adam Makosz
rozwiń więcej

DOKUMENTY | Czeka nas kolejna wymiana dowodów osobistych

Biometryczny dowód lepiej ochroni dane właściciela

l W 2008 roku pojawią się dowody osobiste zawierające dane biometryczne

l Zamiast kartą bankową będziemy mogli zapłacić za zakupy dowodem

l Nowe dowody otrzymają najpierw 18-latkowie i wymieniający dokument

NOWOŚĆ

Jeszcze 5 mln Polaków nie wymieniło starych książeczkowych dowodów osobistych, a już w przyszłym roku pojawi się kolejna wersja dowodu tożsamości - osobisty dowód biometryczny. Dzięki wbudowanemu chipowi zastąpi on nie tylko karty płatnicze i ubezpieczeniowe, ale nawet klucze do drzwi.

Dowód biometryczny to dokument o najwyższym stopniu zabezpieczeń.

- Poza funkcją dokumentu tożsamości może pełnić funkcję karty ubezpieczeniowej. Będzie też miał możliwość implementowania innych funkcji, np. karty płatniczej czy karty dostępu - zamiast klucza do mieszkania - mówi Patrycja Hryniewicz z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Biometryczny dowód osobisty pozwoli w przyszłości na mniejszą częstotliwość wizyt w urzędach w związku z np. rozliczeniem zobowiązań podatkowych.

Dane z mikroprocesora

Dowód biometryczny będzie miał wbudowany mikroprocesor, na którym zostaną zapisane różne informacje pozwalające lepiej chronić tożsamość jego posiadacza. Może się na nim znaleźć np. zapis linii papilarnych, wzór siatkówki oka, grupa krwi albo zapis geometrii dłoni.

- Sam dokument na pewno będzie bardzo nowoczesny, ale w ślad za nim muszą pojawić się konstrukcje prawne, które pozwolą na wykorzystanie jego wszystkich możliwości. Dzisiaj nie wiadomo, czy będzie można wykorzystywać dowód biometryczny do podpisu elektronicznego czy głosowania w wyborach przez internet - podkreśla Jarosław Pycior z Urzędu Dzielnica Wola w Warszawie.

Biometryczny dowód osobisty ułatwi życie nie tylko obywatelom przebywającym w kraju, ale również podróżującym lub pracującym w UE, ponieważ będzie spełniał parametry Europejskiej Karty Tożsamości.

Później rzadsze wymiany

- Dodatkowo przy zmianie miejsca zamieszkania lub stanu cywilnego nie trzeba będzie wymieniać całego dokumentu. Niektóre dane o charakterze zmiennym, np. miejsce zamieszkania, mogą być zapisane w procesorze, a nie grawerowane na plastiku. Zaoszczędzi to zarówno czas, jak i pieniądze - wyjaśnia Jarosław Pycior.

Wprowadzenie dowodów biometrycznych jest działaniem niezależnym od akcji wymiany dowodów książeczkowych.

- Zielony dowód osobisty nie spełnia dzisiejszych standardów zabezpieczeń dla dokumentów tożsamości. Z tego powodu, a także ze względu na bezpieczeństwo państwa, książeczkowe dowody osobiste muszą zostać wymienione na plastikowe.

Najpierw 18-latkowie

Jak przyznaje Piotr Piętak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, decyzje w sprawie daty wprowadzenia nowych dowodów zapadną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy wyjaśni się sprawa wykonania dokumentów i typu mikroprocesorów, które będą w nie wbudowane.

Proceduralnie zmiana dowodu nie będzie się różniła od dotychczasowej.

- Dowody biometryczne otrzymają osoby ubiegające się o dowód po raz pierwszy (18-latkowie urodzeni w 1990 roku) i osoby, którym upływa okres ważności dokumentu. Nie przewidujemy obowiązkowej wymiany dowodów poza dowodami książeczkowymi. Dotychczas wydane plastikowe dowody osobiste zachowują swoją dziesięcioletnią ważność - tłumaczy Patrycja Hryniewicz.

Biometryczny dowód osobisty ma kosztować około 20 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Piotr Piętak wiceminister spraw wewnętrznych

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Infor.pl
Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją
17 cze 2024

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie
17 cze 2024

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?
17 cze 2024

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS
17 cze 2024

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?
17 cze 2024

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?
17 cze 2024

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany
17 cze 2024

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]
17 cze 2024

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy
17 cze 2024

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów
17 cze 2024

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

pokaż więcej
Proszę czekać...