Polisy z salonu lepsze od standardowych

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Kupując auto w salonie dostajemy tam zwykle propozycję ubezpieczenia pojazdu. Wiele osób z niej korzysta, bo rzeczywiście dla większości klientów będzie to dobra oferta. I to nie tylko z uwagi na cenę, ale także zakres takiej polisy. Coraz częściej też dealerzy stosują ubezpieczenie jako dodatkowy, gratisowy bonus dla klienta.


Pakiety sprzedawane w salonach zawierają zwykle zapis przewidujący, że auto będzie naprawiane w autoryzowanej stacji obsługi (ASO) i przy użyciu oryginalnych części wskazanych przez warsztat. W standardowych polisach, szczególnie tańszych wersjach, to już rzadko spotykana możliwość. Dlaczego? Bo rachunki za naprawę w ASO są dwa razy wyższe niż w sieci warsztatów współpracujących z towarzystwami. Tam niższe są ceny roboczogodziny oraz stosowane są tańsze części.

Obopólny interes

Towarzystwa z bólem, ale jednak, zgadzają się na taki dyktat sprzedawców aut. Konkurencja między towarzystwami jest ostra, pojawia się coraz więcej nowych graczy na rynku. W tym roku dealerzy sprzedadzą około 300 tys. aut, co przekłada się na tylu pozyskanych klientów, którzy zostaną w firmie przynajmniej jeszcze kilka lat, dopóki nie skończy im się tzw. pakiet dealerski. Mało tego, muszą to robić i oferować dobre warunki, bo dealerzy odchodzą od modnej jeszcze kilka lat temu wyłączności, która powodowała, że w salonie można było kupić tylko polisę np. PZU. Teraz można tam też znaleźć oferty Allianz, Ergo Hestii, Benefii czy Generali. Widać więc, że jest w czym wybierać. A jak pokazuje nasze zestawienie, również między pakietami dealerskimi są istotne różnice. Na przykład w bardzo dobrych pakietach dealerskich nie stosuje się tzw. konsumpcji sumy ubezpieczenia, czyli jej pomniejszenia o każde wypłacone odszkodowanie. Jest ona o tyle dotkliwa, że przy jej zastosowaniu trzeba opłacać dodatkową składkę, żeby suma ubezpieczenia wróciła do pierwotnej wysokości. Innym plusem takich dobrych pakietów jest możliwość wynajmu pojazdu zastępczego na cały okres, gdy auto jest rozbite. Standardowo umowy nie dość, że rzadko zawierają opcję pojazdu zastępczego, to jeszcze przewidują, że będzie on dostępny tylko przez okres technologicznej naprawy. Oznacza to, że przez czas oględzin, czekania na części itp. nie mamy prawa do auta zastępczego, a tylko na 2-4 dni, kiedy auto fizycznie jest naprawiane. Na pocieszenie można dodać, że same warsztaty kuszą klientów autem zastępczym od dnia pozostawienia rozbitego egzemplarza u nich, więc korzystanie z takiej polisy nie zawsze jest konieczne.

W bardzo dobrych

pakietach dealerskich nie stosuje się konsumpcji sumy ubezpieczenia, czyli jej pomniejszenia o wypłacane odszkodowania

Ile za zwykłą polisę, ile za minicasco (w zł)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Porównanie ofert dealerów i zwykłych umów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Polisa z komisu

Również komisy samochodowe oferują ubezpieczenia. Ponieważ sprzedawane są tam leciwe auta, pojawiają się więc oferty uboższych polis autocasco. Są one tak skonstruowane, żeby przyciągać klientów niższą ceną. Niestety, mają też węższy zakres, bo chronią właściwie tylko przed poważnymi szkodami: kradzieżą lub zupełnym rozbiciem auta. Przy czym z tym ostatnim przypadkiem będziemy mieli do czynienia, gdy koszty naprawy auta przekroczą 70 proc. jego wartości. W przypadku starszych, szczególnie dobrze wyposażonych aut jest o to dość łatwo. Dlatego towarzystwa wprowadzają limity, do których zgadzają się ubezpieczyć auto na takich warunkach. Na przykład w PZU takie auto nie może być starsze niż ośmioletnie i nie może być tańsze niż 10 tys. zł. Nieco bardziej liberalne jest MTU, które polisy minicasco jest gotowe wystawiać autom wartym nie mniej niż 8 tys. zł, pod warunkiem że nie są one starsze niż 12 lat (pojazdy starsze ubezpieczane są tylko, jeśli kontynuujemy polisę). Jak widać z zestawienia przygotowanego przez PZU, taka polisa minicasco jest rzeczywiście znacznie tańsza od standardowej umowy. Warto zwrócić uwagę, że w praktyce różnica byłaby jeszcze większa niż to wygląda na pierwszy rzut oka. W standardowym autocasco towarzystwo uwzględniło bowiem szereg zniżek (za opłatę jednorazową, kontynuację i zabezpieczenie antykradzieżowe), a w minicasco żadnych zwyżek i zniżek nie uwzględniono.

BIANKA JAWORSKA, MARCIN JAWORSKI

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

pokaż więcej
Proszę czekać...