Co i jak załatwiamy u notariusza

Katarzyna Rychter
rozwiń więcej
inforCMS
Większości umów nie trzeba zawierać u notariusza. Jednak niektóre dla zachowania swojej ważności muszą mieć formę aktu notarialnego. Jakie umowy musi sporządzić notariusz?

 

Notariusz to osoba powołana do dokonywania czynności, których strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną. Są to więc tzw. czynności notarialne. Notariusz działa jako osoba zaufania publicznego, korzystając z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym, zaś czynności notarialne mają charakter dokumentu urzędowego. Notariuszy powołuje minister sprawiedliwości i wyznacza im siedzibę kancelarii, w której będą wykonywać swój zawód. Robię to jednak po konsultacji z radą właściwej izby notarialnej, czyli organu samorządu notarialnego. Czasami zawód notariusza określa się stosowaną przed laty nazwą, mianowicie rejent.

Rolą notariuszy w systemie prawnym Rzeczypospolitej Polskiej jest zapobieganie sporom sądowym poprzez zapewnienie pewności i bezpieczeństwa obrotu. Dokonując czynności notarialnych, notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne.

Taksa notarialna

to maksymalne opłaty ustalone przez ministra sprawiedliwości

Jak działają rejenci

Czynności notarialnych notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej. Czynność notarialna może być dokonana także w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności. Chodzi np. o sytuację, gdy czynności w formie aktu notarialnego chce dokonać osoba, która nie może opuścić szpitalnego łóżka czy też mający zdolność do czynności prawnych więzień. Maksymalna kwota, o którą może być zwiększone wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnej poza kancelarią notarialną, wynosi w porze dziennej - 50 zł, zaś w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy - 100 zł.

Notariusz może prowadzić tylko jedną kancelarię. Zatrudnia pracowników oraz zapewnia warunki lokalowe oraz wyposażenie kancelarii. Kilku notariuszy może prowadzić jedną kancelarię na zasadach spółki cywilnej lub partnerskiej. W takim jednak wypadku każdy z notariuszy dokonuje czynności notarialnych we własnym imieniu i ponosi odpowiedzialność za czynności przez siebie dokonane. Na dokumentach i aktach notarialnych notariusz przybija pieczęć z wizerunkiem orła. Notariusz, podobnie jak adwokat i radca prawny, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu swoich czynności. Czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego. Notariusz dokonuje czynności w języku polskim. Na żądanie strony notariusz może dokonać dodatkowo tej czynności w języku obcym, wykorzystując własną znajomość języka obcego, odpowiednio wykazaną, zgodnie z wymogami dotyczącymi tłumaczy przysięgłych lub korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego.

Niezbędny przy nieruchomościach

Przepisy prawa dla większości czynności prawnych dotyczących nieruchomości wymagają formy aktu notarialnego. Chodzi np. o ustanowienie odrębnej własności i przeniesienie lokalu, ustanowienie dożywocia, sprzedaż, darowiznę, zamianę, zniesienie współwłasności, wniesienie aportu do spółki kapitałowej, jeżeli przedmiotem tych czynności są prawo własności lub użytkowanie wieczyste nieruchomości albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zrzeczenie się własności nieruchomości, ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości, ustanowienie prawa pierwokupu lub odkupu dla nieruchomości oraz wykonanie prawa pierwokupu nieruchomości.

Opłaty u notariusza

Za swoje czynności notariusz pobiera opłaty, czyli tzw. taksę notarialną. Maksymalną stawkę taksy ustala minister sprawiedliwości w drodze rozporządzenia. Taksa jest uzależniona od typu czynności i wartości przedmiotu czynności notarialnej. Opłaty za czynności notariuszy są obłożone 22-proc. VAT. Notariusz jest także płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od spadków i darowizn oraz pobiera i odprowadza do sądu opłaty sądowe. Musimy pamiętać, że ustalone przez ministra taksy to kwoty maksymalne. Notariusz może pobrać kwotę niższą niż wskazana w rozporządzeniu. Pamiętajmy więc, że stawki u notariusza są negocjowane.

Jeśli sytuacja majątkowa osoby nie pozwala na poniesienie kosztów czynności notariusza, czyli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części z ponoszenia tego wynagrodzenia.

JAKICH CZYNNOŚCI DOKONUJE NOTARIUSZ:

- sporządza akty notarialne obejmujące czynności prawne, dla których przepis prawa wymaga formy aktu notarialnego lub jeżeli taka jest wola stron

- sporządza poświadczenia: własnoręczności podpisu, daty okazania dokumentu, pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu, zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem

- doręcza oświadczenia

- spisuje protokoły zgromadzeń, zebrań, posiedzeń organów

- sporządza protesty weksli i czeków

- przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe

- sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów

- sporządza projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów

- dokonuje innych czynności wynikających z odrębnych przepisów


KATARZYNA RYCHTER

katarzyna.rychter@infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...