Jaki telefon pod choinkę

Tomasz Świderek
rozwiń więcej
Przebojami gwiazdkowej oferty telefonów komórkowych będą Samsung G800 oraz HTC Dual Touch. W tym roku nie pojawi się na naszym rynku odlotowy iPhone, ale mimo to będzie w czym wybierać.

Ostatni kwartał, a zwłaszcza okres przedświąteczny, to czas żniw w telefonii komórkowej. Przez lata sieci komórkowe zdobywały wówczas najwięcej klientów. Teraz wielu abonentom kończy się umowa i mogą podpisać nową z innym operatorem, zachowując numer telefonu.

O atrakcyjności oferty operatora decyduje nie tylko cennik usług, ale także, jakie telefony oferuje i za ile. Cena zależy od skali dotacji, na jakie decyduje się operator. Z raportu Polkomtela za 2006 rok wynika, że średnia dotacja wynosiła ok. 80 proc. ceny zakupu u producenta. Na dotacje operator wydał w 206 790 mln zł.

Dużo nowych telefonów

Z informacji GP wynika, że najwięcej nowych telefonów - czyli takich, których do tej pory nie było w ofercie sieci - w IV kwartale przewidziała Era. Najmniej - Play i Orange.

- Jednym z najciekawszych gadżetów gwiazdkowych w sieci Era będzie Samsung G800. To w zasadzie aparat fotograficzny (5 milionów pikseli, 3-krotny zoom optyczny) z funkcją telefonu i możliwością transmisji danych w technologii HSDPA 3,6 Mb/s - mówi GP Andrzej Gładki, który w Polskiej Telefonii Cyfrowej jest kierownikiem działu zarządzania produktami - terminale.

W świątecznej ofercie Ery jest 17 nowych modeli telefonów.

- Flagowe propozycje to Nokie E61i, E51 oraz 6500 classic, a także Sony Ericsson K810i - dodaje Andrzej Gładki.

- Oferta świąteczna Plusa to przede wszystkim rodzynki z naszej tegorocznej oferty w okazyjnych cenach - mówi GP Dariusz Boduch, zastępca dyrektora departamentu rozwoju produktów i usług w Polkomtelu.

- Telefony, które w niskich cenach oferowaliśmy w najwyższych abonamentach, stają się atrakcyjne cenowo także dla klientów z rynku masowego - wyjaśnia.

Główne świąteczne propozycje Plusa to Nokie 6125 i 5200, Plusfon 401i (działa w sieciach trzeciej generacji; dla Plusa produkuje chiński Huawei), Sony Ericssony W300i, W200i i K800 oraz Samsungi J400 i J600. Plus stawia też na Nokię E65, 6120 i 6300 oraz Motorolę RAZR V8

- Dobierając terminale do promocji świątecznych Orange, kierowaliśmy się m.in. ich możliwościami technicznymi (multimedia; transmisja danych) oraz korzystnymi ofertami cenowymi dostawców - mówi Jacek Kalinowski, rzecznik grupy Telekomunikacji Polskiej, właściciela PTK Centertel, operatora sieci Orange.

Orange i Play zastrzegły, że nie ujawniły nam pełnej oferty świątecznych nowości.

Najwięcej nowości będzie pochodziło z oferty Samsunga. Era i Plus wybrały prosty i tani telefon C170 wyposażony w radio i umożliwiający wysyłanie MMS oraz przeglądanie stron WAP.

Era wprowadzi model M110, czyli telefon o wzmocnionej konstrukcji odporny na uszkodzenia. Era już oferuje przypominający odtwarzacz MP3 muzyczny telefon F210 z aparatem 2 Mpx. Muzyczny F500 już jest w ofercie Play.

Polkomtel oferuje telefony działające w sieciach trzeciej generacji: J400, L760 i U700 oraz działający w sieci GSM M600 (ma aparat fotograficzny VGA i radio). Orange będzie na święta promować przeznaczony na masowy rynek model C450.

Nowe Nokie

Era w świątecznej ofercie będzie mieć pięć nowych modeli telefonów Nokia: 6500 classic, 6500 slide, E51 (będzie sprzedawany też w sieci Play; w Orange i Plusie będzie w I kwartale 2008 r.), 2630 i 6120 classic (będzie też w ofercie Plusa). Polkomtel i Orange pod choinkę oferują modele 3310 classic i 6300. Poza 2630, 3310 classic i 6300, telefony działają w sieciach 3G. 6120 umożliwia transmisję danych HSDPA.

Dla klientów biznesowych wszystkie sieci (Plus tylko w ofercie bezpośredniej, a więc dla największych klientów i nie w salonach) wprowadzają wyposażony w nawigację GPS, klawiaturę Qwerty i umożliwiający transmisję danych w technologii HSDPA model E90. Klientom biznesowym Orange i Polkomtel (tylko w sprzedaży bezpośredniej) zaoferują N95, czyli multimedialny telefon z GPS.

Muzyka i zdjęcia

Najwięcej nowych telefonów SE pojawi się w ofercie Ery. Z serii urządzeń muzycznych będzie W580 (będzie też w Orange) i W910 (telefon z transmisją danych HSDPA i aparatem 3,2 Mpx).

Klientom biznesowym Orange zaoferuje K850, telefon wyposażony w aparat 5 Mpx i HSDPA. Polkomtel wprowadzi też działający w sieciach 3G model K530.

Inni znani dostawcy

Motorola w polskich sieciach - Era i Plus - zaoferuje V8 RAZR2, telefon wyposażony w aparat 2 Mpx. Model V9 ma pojawić się w sieci Plus w początku 2008 r. Era i Plus wprowadzą nowe telefony Sagema. Era my220x, a Plus my226x oraz kobiecy my300C. W Orange pojawi się Alcatel E207. Play klientom biznesowym zaoferuje dwa telefony japońskiej Toshiba - G500 i G900 - a na rynku masowym telefon pod własną marką produkowany przez Huawei.

Sieci Era i Orange w świątecznej ofercie dla klientów biznesowych oferują urządzenia tajwańskiej firmy HTC. W Erze produkt HTC sprzedawany jest pod nazwą MDA Vario III, zaś w Orange pod oryginalną nazwą HTC TyTN II. Ten telefon ma wbudowany GPS, klawiaturę Qwerty, aparat fotograficzny 3 Mpx i umożliwia transmisję danych HSDPA.

HTC pod własną marką zacznie sprzedawać cztery inne telefony, w tym HTC Dual Touch, który jest uznawany za bezpośredniego konkurenta iPhone. Wszystko wskazuje na to, że ten telefon będzie dostępny w sieci Orange na przełomie 2007 i 2008 roku.

NA IPHONE POCZEKAMY

Żaden operator nie wprowadzi w tym roku na polski rynek iPhona, najsławniejszego chyba telefonu komórkowego świata. Jest szansa, by pojawił się w sprzedaży w I połowie 2008 r., a więc w rok od premiery, ale - jak oceniają nasi rozmówcy - bardziej prawdopodobny jest jeszcze późniejszy jego debiut.

Rekomendacje GP: najciekawsze telefony w świątecznych ofertach operatorów

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...