Pożyczka od znajomych, sąsiada...

Katarzyna Rychter
rozwiń więcej
inforCMS
Istota umowy pożyczki sprowadza się do tego, że pożyczkodawca zobowiązuje się do przeniesienia na pożyczkobiorcę pewnej kwoty lub określonej ilości rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku (np. ryż, cement, owoce). Pożyczkobiorca zobowiązuje się natomiast zwrócić tę samą kwotę lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku w tej samej ilości.

Przedmiotem pożyczki mogą być tylko takie rzeczy, które można określić miarą, wagą i ilością. Nie zaś przedmioty określone co do tożsamości, jak np. samochód czy mieszkanie.

Nie zawsze na piśmie

Gdy bank albo inna instytucja, nie chce udzielić nam pożyczki, ponieważ nie spełniamy wskazanych warunków, możemy spróbować uzyskać pomoc u znajomych, sąsiadów, w rodzinie. Zresztą z reguły szukamy takich prywatnych źródeł pomocy, kiedy potrzebujemy mniejszych kwot, o które raczej nie ubiegamy się w banku - chociażby dlatego, że szkoda zachodu. Chcąc pożyczyć pieniądze prywatnie, możemy samodzielnie spisać umowę pożyczki. Nie musi mieć ona formy aktu notarialnego. Umowa pożyczki może być zawarta pisemnie albo nawet ustnie. Warto jednak zachować formę pisemną dla celów dowodowych. W razie sporu mogącego wyniknąć na tle zaciągniętej pożyczki, dokument taki będzie stanowił dowód w sądzie. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z kodeksem cywilnym, umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona na piśmie.

Dane w umowie

W treści umowy muszą się znaleźć dokładne dane stron umowy. Imiona, nazwiska, numery i serie dowodów osobistych. Gdy stroną umowy pożyczki jest przedsiębiorca, musi się w niej znaleźć jego numer REGON. Oczywiście, umowa musi wyraźnie określać przedmiot pożyczki i sposób jego zwrotu - na przykład kwota 3 tys. złotych płatne w dwóch równych ratach w określonym terminie. Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu umowy przez dającego pożyczkę. Na umowie pożyczki zawartej na piśmie muszą się znaleźć własnoręczne podpisy pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.

Dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

Ważne!

Od zawartej umowy pożyczki należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. kwoty lub wartości pożyczki. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy pożyczki i ciąży na osobie biorącej pożyczkę. Do 1 stycznia 2007 r. obowiązywała regulacja, zgodnie z którą obowiązek zapłaty podatku ciążył na obu stronach

Nie zawsze przedmiot pożyczki jest wydawany od razu, z chwilą zawarcia umowy. Warto więc wiedzieć, że prawo żądania o wydanie biorącemu pożyczkę jej przedmiotu nie trwa wiecznie. Roszczenie to bowiem przedawnia się z upływem sześciu miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany.

Prawem pożyczkobiorcy jest także to, aby wiedział o stanie, w jakim znajduje się pożyczany mu przedmiot. Jeżeli rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę mają wady, pożyczkobiorca ma obowiązek naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach, nie zawiadomił go o nich. Zasada ta nie odnosi się do sytuacji, w której biorący mógł z łatwością wadę zauważyć.

Jakie oprocentowanie

W umowie pożyczki można także zastrzec obowiązek zapłaty odsetek od pożyczonej sumy pieniędzy. Wierzyciel ma prawo udzielić pożyczki na procent. Wysokość oprocentowania (odsetek za udzielenie pożyczki) może być ustalona przez strony, ale jeśli nie jest - nalicza się odsetki ustawowe.

Wzór umowy pożyczki

KATARZYNA RYCHTER

katarzyna.rychter@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 720-724 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...