Służbowym autem po zakupy

inforCMS
Samochód służbowy używany prywatnie? Tak, ale tylko za zgodą pracodawcy i tylko odpłatnie. Tyle teoria. Praktyka? Wystarczy popatrzeć na auta firmowe zaparkowane w weekendy przed marketami czy parkami.

 

Użytkowanie służbowych samochodów do prywatnych celów nie ma konkretnego uregulowania w polskim prawie, czy to podatkowym, czy pracy. Kwestię tę należy rozpatrywać w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Zasadniczo samochód firmowy powinien być wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych. Możliwe są jednak odstępstwa od tej reguły. Pracodawca może zezwolić pracownikowi na prywatne wykorzystywanie auta w dowolnie ustalonym zakresie, np. tylko do jazd na terenie miejscowości, w której on mieszka, albo tylko po pracy w dni robocze, lub tylko na terenie Polski. Wszystko jest kwestią umowy między stronami. Również sprawa odpłatności.

Twardy orzech

Fleet managerowie mają twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony firma ponosi dodatkowe koszty i traci częściową kontrolę nad swoimi pojazdami, z drugiej jak tu się nie zgodzić, kiedy brakuje rąk do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest uregulowanie zasad korzystania z firmowej floty w umowie o pracę lub aneksie.

Firma powinna zdecydować, kto może jeździć bez ograniczeń, a kto tylko warunkowo. Dla kogo auto jest bonusem, a kto musi płacić za prywatne użytkowanie i ile.

Jeszcze większym problemem jest wydanie zgody na wakacyjny wyjazd. Liczba przejechanych wtedy kilometrów jest zazwyczaj dość znaczna, a czas użytkowania flotowego auta dłuższy. W efekcie częściej trzeba robić przeglądy, naprawy, wymieniać opony. Większe jest również ryzyko szkód komunikacyjnych.

Regulując zakres wykorzystywania samochodów po godzinach pracy, zarządzający flotą może wprowadzić cezurę czasową, która określa, że od godz. 18.00 w piątek do rozpoczęcia pracy w poniedziałek lub w trakcie urlopu nie wolno korzystać z firmowej karty paliwowej. Może również wymagać parkowania tylko w strzeżonych miejscach (konieczne ksero opłaty parkingowej) oraz ustalić, że użytkownik bierze na siebie część kosztów eksploatacyjnych.

To, w jakim zakresie auto będzie narzędziem, a w jakim będzie również bonusem, zależy od polityki kadrowej firmy oraz pozycji pracownika w hierarchii zawodowej w danej firmie. Pracownicy wyższego szczebla zazwyczaj korzystają z aut służbowych bez większych ograniczeń, ale np. przedstawiciele handlowi muszą za paliwo, materiały eksploatacyjne płacić sami.

 

Odpowiedzialność za szkody

Firma powinna precyzyjnie określić, w jakim zakresie pracownik korzystający ze służbowego samochodu będzie obciążony za szkody powstałe z jego winy. Takie zapisy powinny się znaleźć w umowie o pracę. Pracodawca może chcieć obciążyć pracownika opłatami za naprawę uszkodzeń, które powstały ewidentnie z jego winy, np. zniszczenie opon czy zderzaka przez nieostrożne wjeżdżanie na wysoki krawężnik albo uszkodzenie silnika przez tankowanie nieodpowiedniego paliwa.

 

Jazda za granicę

Wyjazd służbowym autem poza Polskę wymaga zgody właściciela pojazdu. Wydaje ją albo upoważniona do tego osoba w firmie, albo leasingodawca, jeśli samochód jest leasingowany.

Upoważnienie to powinno być wystawione na konkretnego pracownika, zawierać imię, nazwisko oraz numer paszportu lub dowodu osobistego. Dokument musi być wystawiony w dwóch językach – polskim i angielskim. Niektóre kraje dodatkowo wymagają notarialnego poświadczenia upoważnienia przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego. Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie zakresu terytorialnego ubezpieczenia AC oraz odpowiednich wyłączeń, np. od kradzieży. Nie wolno „wypuścić” firmowego samochodu bez assistance, ponieważ ściągnięcie do kraju uszkodzonego pojazdu jest kłopotliwe i drogie, a naprawy zagraniczne mogą być bardzo drogie. Trzeba też dokładnie sprawdzić, co takie ubezpieczenie zawiera. Usługi w ramach assistance mogą być różne – od naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia, przez holowanie do najbliższego warsztatu, powrót do domu, aż do kontynuacji podróży autem zastępczym. Kolejne ubezpieczenie, w które trzeba wyposażyć pracownika, to tzw. Zielona Karta, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w ruchu zagranicznym. Obowiązuje ona nadal w wielu krajach, m.in. w Albanii, Rumunii, Bułgarii, na Białorusi, Ukrainie czy w Turcji.

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...