Na ataki cyberprzestępców najbardziej narażone są osoby robiące e-zakupy i korzystające z usług bankowych

Michał Fura
rozwiń więcej
Zadbaj o aktualne oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie, jeśli kupiłeś komputer z myślą o dziecku, które właśnie rozpoczęło nowy rok szkolny i pozwalasz mu do woli buszować po internecie. Zrób to tym bardziej, jeśli również korzystasz z tego komputera - inaczej twoje konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera.

Przykra niespodzianka z pustym kontem bankowym może spotkać każdego, czyj komputer zostanie zaatakowany przez cyberprzestępców za pomocą programów szpiegujących. To aplikacje, które często instalują się w komputerze bez wiedzy jego właściciela - w momencie, w którym w poszukiwaniu informacji odwiedza różne strony internetowe (najczęściej nieznane). Albo - co jest równie częste - spędzając czas w serwisach społecznościowych opartych na technologiach Web 2.0. Kto najczęściej odwiedza portale społecznościowe? Dzieci.

To właśnie wśród dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 17 lat serwisy społecznościowe cieszą się największą popularnością. Duża część młodzieży z tej grupy wiekowej poświęca na przeglądanie takich stron tyle samo czasu co na oglądanie telewizji - wynika z raportu Creating & Connecting opublikowanego przez National School Boards Association. Przytacza je właśnie amerykańska organizacja Common Sense Media oraz firma Trend Micro, która zajmuje się bezpieczeństwem internetowym. Obie rozpoczęły projekt propagujący wśród rodziców, nauczycieli i młodzieży temat zagrożeń czyhających w internecie. Cel? Uświadomić internautom, jakie niebezpieczeństwa kryją się w sieci: przestępczość internetowa, kradzieże tożsamości, spam, programy szpiegujące oraz oprogramowanie typu adware. Akcja jest potrzebna tym bardziej, że - jak pokazały ostatnie badania Trend Micro na potrzeby raportu o zagrożeniach w sieci (Threat Report & Forecast) - liczba zagrożeń w serwisach społecznościowych ery Web 2.0 osiągnęła w styczniu 2008 r. niemal 1,5 mln (w porównaniu z niewiele ponad milionem zagrożeń w grudniu 2007 r.).

Autorzy programu przyznają, że wielu rodziców zna zagrożenia typu: nieodpowiednie (np. pornograficzne) treści na stronach internetowych, cyberprzemoc (z ang. cyber-bullying) czy niebezpieczeństwa związane z przestępczością internetową.

Przestępcy kradną dane

- Nawet jeśli dziecko nigdy nie zostanie zaatakowane przez przestępcę internetowego ani nie spotka się z cyberprzemocą, istnieją inne zagrożenia związane z używaniem internetu, które mogą nie być oczywiste dla dzieci i ich rodziców - mówi Lynette Owens z Trend Micro.

Dlatego - zdaniem specjalistów - do listy zagrożeń należy dodać mniej znane: wzrost liczby normalnych stron www, na których przestępcy umieszczają szkodliwy kod umożliwiający infiltrację komputera użytkownika i kradzież danych osobistych (np. numery ubezpieczenia społecznego - szczególnie w USA, informację o kontach bankowych oraz numery kart kredytowych).

Kto jest zagrożony?

Według firmy AVG na ataki cyberprzestępców najbardziej narażone są osoby robiące zakupy w sieci, korzystające z usług bankowości elektronicznej, ale także grający w gry on-line.

Przestępcy internetowi często wykorzystują również błędy we wpisywaniu adresów internetowych (często polegające na trudnej do zauważenia zmianie jednej litery), aby zwabić użytkowników na szkodliwe strony. Wchodzące dopiero w świat internetu dzieci i młodzież w naturalny sposób są łatwiejszym celem ataków niż doświadczeni internauci.

10 PRZYKAZAŃ KAŻDEGO INTERNAUTY

O jakich zasadach powinni pamiętać internauci, by mogli czuć się bezpiecznie?

1. Aktualizuj system operacyjny komputera (najlepiej włącz aktualizacje automatyczne).

2. Zainstaluj program antywirusowy i aktualizuj go.

3. Włącz firewalla i nie baw się jego ustawieniami.

4. Nie otwieraj listów od nieznanych nadawców i podejrzanych załączników.

5. Używaj haseł, które są trudne do odgadnięcia (kombinacje dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych).

6. Nigdy nie wysyłaj haseł e-mailem.

7. Zanim dokonasz transakcji w internecie, upewnij się, że jesteś na dobrej stronie (szyfrowane strony zaczynają się od https: w adresie, certyfikat jest ważny, a przeglądarka wyświetla zamkniętą kłódkę - to znak, że połączenie jest bezpieczne).

8. Nie używaj poufnych danych w kafejce internetowej.

9. Nie wchodź na podejrzane strony (zainstaluj bezpłatny program do oceny stron www).

10. Zachowaj rozsądek.

Niebezpieczne serwisy społecznościowe

1,5 mln

liczba zagrożeń w serwisach społecznościowych ery Web 2.0 w styczniu 2008 r.

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...