Kiedy nie musisz płacić za remont

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Konsument, który zawarł umowę z wykonawcą o remont mieszkania, w ramach rękojmi za wady może domagać się naprawy, obniżenia ceny, a nawet odstąpić od umowy.

Umawiając się z wykonawcą na remont łazienki, zamontowanie okien, odmalowanie mieszkania czy cyklinowanie podłogi, zawieramy umowę o dzieło. Przysługują nam uprawnienia wynikające z rękojmi za wady stworzonego dzieła i możliwość domagania się naprawy lub obniżenia ceny, a nawet odstąpienia od umowy.

Trzeba spisać umowę

Zanim ekipa remontowa rozpocznie prace w mieszkaniu, należy zawrzeć z nią na piśmie umowę o dzieło. Obie strony określają w niej w sposób szczegółowy swoje prawa i obowiązki, a przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania opisanego w niej remontu, zaś zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. W umowie strony powinny ustalić, kto zapewni materiał, narzędzia i środki pomocnicze do wykonania prac i określić wysokość wynagrodzenia, np. podając konkretną kwotę (czyli ustalając wynagrodzenie ryczałtowe) lub w sposób pośredni przez odesłanie do cenników, wartości jednostkowych elementów, ceny surowca i materiałów (czyli ustalając wynagrodzenie kosztorysowe).

Konieczne dodatkowe prace

Zdarza się, że podczas remontu mieszkania zajdzie konieczność wykonania dodatkowych prac, których strony przy sporządzaniu umowy nie przewidziały i nie uwzględniły w zestawieniu prac planowanych. Wykonawca nie może domagać się dodatkowego wynagrodzenia, gdy wykonał je, zanim jeszcze uzyskał zgodę zamawiającego. Natomiast ma takie prawo, wówczas gdy zamawiający sporządził zestawienie robót, które w toku prac okazało się niekompletne. Gdyby podwyżka wynagrodzenia była znaczna, to zamawiający może odstąpić od umowy. Musi jednak o tym niezwłocznie zawiadomić wykonawcę i zapłacić mu część umówionego wynagrodzenia, które zależy od stopnia zaawansowania prac. Natomiast przy wynagrodzeniu ryczałtowym wykonawca nie może domagać się z tego tytułu wyższej kwoty, nawet jeśli przy zawieraniu umowy nie przewidział rozmiaru lub kosztów prac. Może podwyższyć je tylko sąd, gdyby przeprowadzenie remontu za wcześniej ustaloną cenę groziło wykonawcy rażącą stratą.

Rozliczenie materiałów

Materiałów niezbędnych do remontu może dostarczyć każda ze stron, w zależności od tego, jak się umówią. Po wykonaniu prac wykonawca musi się z nich rozliczyć, np. przedstawiając rachunek i zwracając niezużytą część zamawiającemu, który dostarczył materiały. Gdyby zaś nie nadawały się one do użycia przy remoncie, to wówczas powinien o tym niezwłocznie zawiadomić zamawiającego.

W razie opóźnienia prac i nienależytego ich wykonania zamawiający może od umowy odstąpić, gdyby nie było prawdopodobne ukończenie ich w umówionym terminie.

Gdyby zaś prace prowadzone były w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, to wówczas można wezwać wykonawcę do zmiany i wyznaczyć mu w tym celu dodatkowy termin, potem zaś od umowy odstąpić lub powierzyć dokonanie poprawek lub prowadzenie dalszych prac innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo wykonawcy.

Natomiast już po zakończeniu remontu można domagać się usunięcia wad, wyznaczając wykonawcy dodatkowy termin, i zagrozić, że po jego bezskutecznym upływie naprawa nie zostanie przyjęta. Gdyby zaś wady nie były istotne, to można domagać się odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia.

Ważne!

W razie opóźnienia prac lub nienależytego ich wykonania zamawiający może od umowy odstąpić, gdyby uznał, że nie jest możliwe ukończenie ich w umówionym terminie

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Infor.pl
Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

pokaż więcej
Proszę czekać...