W poszukiwaniu fitness klubu

Barbara Hubal
rozwiń więcej
inforCMS
Brak ruchu sprzyja przybieraniu na wadze. Siedząc wiele godzin za biurkiem, łatwo wyhodować trochę niepotrzebnego sadełka, warto więc pomyśleć o tym, jak zachować szczupłą sylwetkę i poprawić kondycję.

Wizyty w fitness klubie poprawiają kondycję i modelują sylwetkę. Osoba, która regularnie ćwiczy, bez zadyszki wchodzi po schodach na czwarte piętro. Ponadto podczas wysiłku fizycznego w organizmie wytwarza się serotonina, nazywana hormonem szczęścia, która wpływa na poprawę nastroju.

Jak więc znaleźć dobry fitness klub? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby zainwestowane pieniądze przyniosły zysk w postaci lepszej kondycji.

Dobry klub poznaje się niemal wszystkimi zmysłami. Brud między kafelkami w łazience i kurz na podłodze czy nieprzyjemny zapach to nie najlepsza rekomendacja. Warto posłuchać również, co mówią na temat klubu stali bywalcy. A najlepiej wszystko sprawdzić osobiście, po prostu uczestnicząc w pojedynczych zajęciach.

Dobry fitness klub można poznać po:

• miłej, profesjonalnej obsłudze

• instruktorach z odpowiednimi kwalifikacjami

• urządzeniach do ćwiczeń w dobrym stanie

• pomieszczeniach z wentylacją

• oddzielnej szatni dla kobiet i mężczyzn

• czystej łazience z prysznicami

• obecności sauny

Dobry trener

Ćwiczyć trzeba zawsze pod okiem trenera, który dopilnuje, czy robimy to prawidłowo. Od tego zależy właściwy efekt. Trenerem powinien być fachowiec, który pomoże ustalić program ćwiczeń, wykonywany przez najbliższe tygodnie i stworzy go zgodnie z naszymi oczekiwaniami (zrzucenie nadwagi, poprawa masy mięśniowej) oraz w zależności od naszego stanu zdrowia i związanych z tym ograniczeń (kłopoty z krążeniem, cukrzyca). Naszą kondycję sprawdzi poddając nas testowi na wydolność organizmu. Ten sprawdzian wykaże, jak pod wpływem wysiłku pracuje nasze serce. To bardzo ważne, jeśli chcemy, aby ćwiczenia nam pomagały, a nie szkodziły.

Najefektywniejszy program zakłada wizytę w klubie 2-3 razy w tygodniu. Jeśli ktoś chce uniknąć męskiego towarzystwa (trochę to krępuje w czasie skłonów i wymachów), może zapisać się na zajęcia przeznaczone tylko dla pań.

Ćwiczenia siłowe i aerobowe są stopniowo utrudniane, aby nie przeciążyć organizmu. Poza tym bóle mięśni (zakwasy powstające wskutek gromadzenia się w tkankach kwasu mlekowego) po pierwszych dniach intensywnych ćwiczeń mogłyby zniechęcić do dalszego wysiłku.

Co na siebie włożyć?

Chociaż do fitness klubu nie przychodzi się na pokaz mody, to jednak trzeba mieć odpowiedni strój. Nieważna jest firmowa metka, ale wygoda. Czy będzie to luźna koszulka trykotowa i spodnie od dresu, czy hit mody (obcisły top na ramiączkach i spodnie z długimi prostymi nogawkami), strój przede wszystkim nie powinien przeszkadzać w ćwiczeniach. Nadwagę można ukryć zakładając luźne spodnie od dresu i podkoszulek. Można się również w pasie przewiązać sportową bluzą.

Warto też zainwestować w sportowe buty z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą i cholewkami zapewniającymi stabilność nogi. Takie buty ochronią ją przed urazami i przeciążeniem.

Oferta fitness klubów

Poszczególne programy ćwiczeń są tak skomponowane, aby poprawiać całą sylwetkę lub jej określone partie.

TBC (Total Body Conditioning) - ćwiczenia z obciążeniami na wszystkie partie ciała, często z wykorzystaniem przyborów (ciężarki, gumy)

Step - kombinacja kroków na stopniu (step), wzmacniająca dolne rejony ciała, często łączona z TBC

Spinning (Aerobiking) - intensywne zajęcia przy muzyce na rowerach stacjonarnych, wzmacniające przede wszystkim nogi i pośladki, wykonywane naprzemiennie z ćwiczeniami na inne części ciała

Streching - ćwiczenia rozciągająco-relaksujące

Tai-chi - chińska sztuka medytacji redukująca stres, polegająca na wykonywaniu harmonijnych, łagodnych ruchów

Joga - technika poprawiająca sprawność fizyczną i stan psychiczny

Box aerobik - intensywne ćwiczenia aerobowe z elementami kick-boxingu

Fat burning - 60-minutowy trening wspomagający spalanie tkanki tłuszczowej

BBS - ćwiczenia na brzuch, biodra i pośladki, zakończone strechingiem

Barbara Hubal

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...