Uważaj, na robaki w sieci

Michał Fura
rozwiń więcej
inforCMS
Jeśli nie jesteś pewien autentyczności strony, nad której odwiedzeniem się zastanawiasz, lepiej w nią nie klikaj. Na pewno jest fałszywa.

Poruszanie się po internecie jest jak korzystanie z komunikacji miejskiej w dużym mieście. Są trasy powszechnie znane z tego, że często jeżdżą nimi kieszonkowcy. Są także takie, które uważa się za bezpieczne, choć tego, że ktoś wyciągnie nam portfel z kieszeni, w 100 procentach wykluczyć nie można. W sieci też są kategorie stron, po odwiedzeniu których można być pewnym, że nasz komputer jest zainfekowany przez niebezpieczne programy, a także takie, na których to ryzyko jest minimalne (stuprocentowej pewności nie ma nigdy). Jedyna różnica polega na tym, że po wyjściu z autobusu kradzież kieszonkowa w zasadzie nam nie grozi. Tymczasem po zamknięciu okna wyszukiwarki z konkretnym serwisem niebezpieczeństwo zagrożenia ze strony cyberprzestępców wciąż istnieje.

Nie zapamiętuj haseł

Każdy użytkownik internetu ma grupę stron internetowych, które często odwiedza (czasami nawet po kilka razy dziennie). W wielu przypadkach są to nie tylko strony portali czy blogów, ale także serwisy wymagające logowania - takie jak sklepy internetowe, serwisy społecznościowe, gry on-line czy internetowe konta bankowe. Wielu użytkowników, aby nie tracić czasu na każdorazowe wpisywanie haseł i loginów (często różnych w różnych serwisach), zapisuje je w pamięci komputera. To wprawdzie przyspiesza poruszanie się po sieci i korzystanie z serwisów internetowych, ale może też przysporzyć sporych problemów. Nie mając bowiem aktualnego programu antywirusowego, który chroniłby nasz komputer przed atakami robaków, trojanów czy wirusów, możemy narazić się w takiej sytuacji na kradzież haseł do swoich profili w tych serwisach. Czyszcząc na koniec dnia pamięć podręczną komputera (w tym będące naszymi śladami w sieci pliki cookie), możemy zminimalizować ryzyko kradzieży haseł.

W przypadku niektórych witryn, szczególnie internetowych kont bankowych, lepiej wchodzić na nie, wpisując adres bezpośrednio w oknie przeglądarki internetowej. Unikać należy natomiast szukania adresu za pomocą wpisywania haseł w wyszukiwarce, gdyż może się zdarzyć, że klikniemy na link, który nie jest stroną internetową naszego banku, ale nakładką wiernie przypominająca oryginał z cyberprzestępcami w tle. Zanim wpiszemy też login i hasło, po raz kolejny przypominamy: najlepiej upewnić się, że strona jest szyfrowana. Warto też sprawdzić ważność certyfikatu, klikając na kłódkę znajdującą się w dolnej części wyszukiwarki.

Uważaj, na co klikasz

Aby zminimalizować zagrożenie zainfekowania naszego komputera przez niebezpieczne robaki, warto ostrożniej klikać na linki, jakie wyświetlają się na wielu stronach internetowych, czy załączone w mejlach pochodzących z nieznanych źródeł. Należy pamiętać, że cyberprzestępcy czają się przeważnie tam, gdzie trafia największa liczba internautów. Są to więc rozmaite serwisy społecznościowe, strony poświęcone ważnym (najczęściej) globalnym wydarzeniom, a także serwisy randkowe czy erotyczne.

Zagrożeń nie można całkowicie wyeliminować, ponieważ wiele niebezpiecznych programów napisanych jest tak, aby atakowały komputery bez naszej wiedzy. Są jednak takie pułapki, których można uniknąć - np. nie klikając we wszystkie wyświetlające się linki czy wyskakujące pop-upy. Może to bowiem spowodować, że po kliknięciu na nie na naszym komputerze zainstaluje się złośliwe oprogramowanie.

Na baczności powinni mieć się szczególnie osoby, które korzystają z internetu za pośrednictwem telefonów komórkowych (tzw. smartfonów). W przeciwieństwie do komputerów, które zabezpieczyć można dobrym oprogramowaniem antywirusowym, telefony są na razie bezbronne. Możliwości ochrony są ograniczone - użytkownik musi po prostu być tu bardziej ostrożny, korzystając z sieci, niż jest, gdy robi to za pośrednictwem komputera.

DOBRE NAWYKI KAŻDEGO INTERNAUTY

• Należy mieć świadomość istniejących zagrożeń;

• Jeżeli korzystasz z bezprzewodowych sieci w miejscach publicznych (np. w hotelach, restauracjach itp.), nie należy się z nich logować do bankowości internetowej oraz korzystać ze stron wymagających podawania naszych haseł;

• Dobrze, jeśli wpisujesz w przeglądarce internetowej adres IP, a nie domenę banku (jeżeli korzystasz z bankowości internetowej) ze względu na zdarzające się ataki na DNS;

• Należy pozyskiwać oprogramowanie ze sprawdzonego źródła, czyli najlepiej ze strony producenta. Kolejnym elementem jest zwracanie uwagi na rodzaj licencji. Środki ostrożności zachowajmy przy licencjach Adware, które uruchamiają przy instalacji, oprócz podstawowego oprogramowania, dodatkowe funkcjonalności - nie zawsze bezpieczne;

• Szczególną uwagę należy zwrócić na mejle od pseudoadministratorów serwisów, z których korzystamy, prosząc o zmianę hasła lub zalogowanie się w serwisie. Najlepiej zapytać u źródła zanim zmienimy hasło.

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...