Zapach w biurze

Małgorzata Szafarz
rozwiń więcej
inforCMS
Polacy raczej nie zastanawiają się, jak pachnie w ich biurach. Od dawna robią to natomiast mieszkańcy Europy Zachodniej, USA, Kanady i Japonii. I dobrze na tym wychodzą.


Tam aromaterapię stosuje się w firmach od wielu już lat, zresztą z bardzo dobrym skutkiem, co potwierdzają badania. W Japonii odkryto na przykład, że rozpylenie w pomieszczeniach biurowych olejku cytrynowego powoduje zmniejszenie ilości błędów popełnianych przez pracowników obsługujących komputer aż o 54 procent.

Inne badania prowadzone również w Japonii wykazały, że zapach jaśminu stymuluje elektryczną aktywność mózgu, aromat lawendy wywołuje natomiast efekt uspokojenia tej aktywności. Dowiedziono też, że na koncentrację korzystnie wpływa również olejek miętowy, który łagodzi zmęczenie umysłowe i dodatkowo jest pomocny przy bólach głowy.

Wprowadzenie aromaterapii do firmy znacząco polepsza atmosferę i efekty pracy. Dobrze wiedzą o tym te firmy, które systematycznie stosują terapię zapachem.

Moc zapachu

Ktoś powiedział kiedyś, że możemy zamknąć oczy i zatkać uszy, ale nie możemy nie oddychać. A oddychając - czy tego chcemy czy nie - czujemy zapachy. Dlatego właśnie wiele bodźców zapachowych działa na nas podprogowo; zupełnie nie jesteśmy świadomi ich istnienia. Potrafimy na przykład czuć się szczęśliwsi, bardziej zadowoleni, zrelaksowani lub mniej zmęczeni nawet nie wiedząc, że to właśnie zapach oddziałuje na nas w ten sposób. Zapach jest elementem aranżacji miejsca, buduje jego klimat, oziębia lub ociepla przestrzeń. Zapach stymuluje pragnienia i wspomnienia, wywołuje emocje.

Zapachy można podzielić na trzy grupy:

• zapachy głowy, np. grejpfrut - powodują lepsze ukrwienie, a tym samym pobudzenie mózgu, dlatego właśnie ten rodzaj zapachów jest najbardziej przydatny w biurze, gdyż zwiększa koncentrację i niweluje zmęczenie umysłowe,

• zapachy serca, np. tymianek - pozytywnie wpływają na relacje międzyludzkie,

• zapachy o nucie korzenia - działają na strefę przyjemności i samoakceptacji, dlatego często wykorzystywane są w roli afrodyzjaków.

Cudowne olejki

Na rynku istnieją dwie formy zapachów, oparte na sztucznych lub naturalnych składnikach. W aromaterapii z prawdziwego zdarzenia wykorzystuje się wyłącznie naturalne. Są one co prawda znacznie droższe, ale własności aromaterapeutyczne mają jedynie olejki naturalne, nie przerobione, nie rozcieńczone i nie fałszowane.

Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii to silne koncentraty uzyskiwane z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny.

Jak to się robi?

Podstawowe formy stosowania aromaterapii to masaż aromaterapeutyczny, kąpiele, kompresy i - stosowane właśnie w firmach - inhalacje aromaterapeutyczne. Najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem stosowania inhalacji aromaterapeutycznych jest lampka aromaterapeutyczna, w której podgrzewa się miseczkę z mieszanką olejków eterycznych i wody.

Powoduje to odparowanie i rozproszenie olejków w powietrzu. W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym stosuje się lampkę aromaterapeutyczną, do miseczki wlewa się 4-10 kropli olejku i 1 łyżkę stołową wody.

Olejki można również stosować w odświeżaczach powietrza, kamionkowych nawilżaczach zawieszonych na grzejnikach lub naczyniach z pot-pouri, czyli suszonymi mieszankami kwiatów. W zamkniętych pomieszczeniach biurowych, podczas szarych jesiennych i zimowych dni, na pewno przyniosą świeżość i aurę zapachów natury.

Jakie zapachy?

Skoro odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne oraz na samopoczucie i koncentrację w pracy, to może warto spróbować?

Na apatię pomoże na przykład mieszanka olejków mięty pieprzowej, rozmarynowego, tymiankowego i hyzopowego. Na rozdrażnienie i zmienne nastroje możemy zastosować olejek pomarańczowy, mandarynkowy, cyprysowy, sandałowy i geraniowy. Ulgę przy stresie i napięciu powinny zapewnić nam olejki neroli, różany, melisowy, ylangowy, bergamotowy i szałwi muszkatołowej, a przy bezsenności - olejki z rumianku rzymskiego, mandarynkowy, majerankowy, lawendowy, melisowy i różany.

Na rynku dostępne są również gotowe mieszaniny olejków eterycznych dobrane według reguł aromaterapii tak, aby ich stosowanie dawało oczekiwane efekty w postaci zmiany nastroju, złagodzenia napięć, zmęczenia, stresu, a także dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach i uzyskania w nich pięknego zapachu.

Małgorzata Szafarz

Nowebiuro.pl

Infor.pl
Na ten wyrok długo czekali emeryci: mają prawo do świadczeń!
18 cze 2024

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest "emerytem – byłym pracownikiem" w rozumieniu ustawy o ZFŚS, on też ma więc prawo do świadczeń socjalnych.

Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej
18 cze 2024

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia
18 cze 2024

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe
18 cze 2024

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON
18 cze 2024

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?
18 cze 2024

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]
18 cze 2024

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Pracownicy zaskoczeni. Szkolenia, rejestry, Indywidualny rejestr pracowników, lekarze medycyny pracy. Rozporządzenia w lipcu 2024 r.
18 cze 2024

Kodeks pracy: Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników [nowelizacja kodeksu pracy]. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w zagrożonych miejscach pracy. Wynika, to z nowelizacji KP z 23 maja 2024 r.

W jakim wieku renta na stałe
18 cze 2024

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej
18 cze 2024

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

pokaż więcej
Proszę czekać...