Jakie sprawy rozpoznaje sąd rodzinny?

Wioleta Matela
rozwiń więcej
Sąd rodzinny to wydział rodzinny i nieletnich sądu rejonowego/ Fot. Fotolia
Sąd rodzinny to jeden z wydziałów sądu rejonowego – wydział rodzinny i nieletnich. Jakie sprawy tu wpływają?

Sąd rodzinny

Zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych sąd rodzinny jest właściwy do rozpoznawania spraw z zakresu:
- prawa rodzinnego i opiekuńczego;
- postępowania w sprawach nieletnich;
- postępowania w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu.

Sprawy rodzinne i opiekuńcze

To w sądzie rodzinnym rozpoznawane są sprawy o alimenty (chyba że są one ustalane w trakcie rozwodu, wówczas właściwy jest wydział cywilny sądu okręgowego) czy o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami. Ponadto wydziały rodzinne i nieletnich zajmują się sprawami z zakresu władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem, adopcji, uznania ojcostwa, opieki oraz kurateli.

Postępowanie w sprawach nieletnich

Postępowanie to uregulowane jest w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Przepisy tej ustawy przewidują własne środki mające zwalczać demoralizację u nieletnich. Są to środki wychowawcze, poprawcze oraz kary. Do środków wychowawczych zalicza m. in. upomnienie nieletniego, zobowiązanie go do określonego postępowania (np. do naprawienia szkody, do podjęcia nauki, do zaniechania używania alkoholu); nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna, kuratora, a także zakaz prowadzenia pojazdów, umieszczenie w zakładzie poprawczym czy w rodzinie zastępczej. Środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym. Jeżeli chodzi o kary, to są one stosowane wyjątkowo, jedynie w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Zobacz również serwis: Nieletni i prawo

Postępowanie w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu

O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym.

Sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora. Do wniosku dołącza się zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego zostało przeprowadzone.

Zobacz również: Przymusowe leczenie alkoholika

Kodeks postępowania cywilnego stanowi, iż sądem rodzinnym jest sąd opiekuńczy (art. 586).

Prawo
pokaż więcej
Proszę czekać...