REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Palenie papierosów na balkonie i zadymianie sąsiadów zagrożone mandatem? Minister Sprawiedliwości zajął stanowisko

Czy palenie tytoniu (np. papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Jak prawo chroni uczucia religijne?

Religia stanowi ważną część życia wielu ludzi. Obrzędy religijne jak na przykład ślub, pogrzeb, pierwsza komunia święta odgrywają dużą rolę w polskim społeczeństwie. Każdy ma prawo uczestniczyć w publicznych wydarzeniach związanych z wyznawaną wiarą, a inni nie mogą mu tego utrudniać. Wolność wyznania wynika z konstytucji RP oraz z międzynarodowych aktów prawnych dotyczących ochrony praw i wolności człowieka.

Areszt, prace społeczne, a nawet utrata pojazdu za jazdę quadem. Czy rajdy terenowe po lesie są legalne i co za nie grozi?

Rajdy terenowe po lesie nie należą do rzadkości – to coraz popularniejsza rozrywka wśród amatorów szybkiej jazdy. Już na dzień dzisiejszy, takie przejażdżki, obwarowane są szczegółowymi przepisami, których naruszenie grozi poważnymi konsekwencjami. Szykują się jednak zmiany – urządzającym nielegalne rajdy po lasach, grozić będzie kara aresztu, prace społeczne, a nawet przepadek pojazdu. 

Zorganizowana grupa przestępcza a mafia

Sformułowanie zorganizowana grupa przestępcza można usłyszeć w różnych filmach, serialach kryminalnych, a czasami także w mediach. W potocznym rozumieniu kojarzy się ono z działalnością gangów, mafią. Jest ono zawarte w polskim prawie karnym, w ustawie Kodeks karny.

REKLAMA

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

Czym jest zabójstwo eutanatyczne w polskim prawie?

Zabójstwo człowieka jest niewątpliwie czymś bardzo złym. Niezależnie od wyznawanego światopoglądu, religii jest to czyn naganny. Niektórzy wyrażają poglądy, zgodnie z którymi w niektórych uzasadnionych sytuacjach dopuszczalna powinna być eutanazja. Uważają, że tak naprawdę nie jest ona zabójstwem, ale ulgą w cierpieniach. Polskie prawo karne zabrania jednak dokonywania eutanazji.

Pies bez smyczy w lesie – jaki mandat?

Czy można chodzić z psem do lasu? Czy pies może biegać w lesie bez smyczy? Czy grozi za to mandat? Jakie są aktualne przepisy prawne?

Przestępstwo stalkingu. Przepisy, orzecznictwo, przykłady

Chodzenie za drugą osobą oraz kontaktowanie się z nią wbrew jej woli nie jest dla niej niczym przyjemnym. Takie zachowania mogą też skutkować odpowiedzialnością karną. Stanowią bowiem czyn zabroniony unormowany w Kodeksie karnym.

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Różnica między listem gończym a listem żelaznym. Sprawdź w jakich sytuacjach mogą zostać wydane i jakie skutki prawne wywołują

W społeczeństwie panuje mylne przekonanie, iż list żelazny i list gończy to to samo. Powyższych pojęć w żadnym wypadku nie można uznać za synonimy. Różnica między listem żelaznym a listem gończym jest fundamentalna, a w analizie tych dwóch dokumentów warto zrozumieć ich przeznaczenie oraz skutki, jakie mogą wywołać.

Czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy?

Majówka zwykle zaczyna sezon na grillowanie. Co roku wracają te same pytania np. o to czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy? Sprawdźmy, czy można dostać mandat za grilla na balkonie.

Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę.

Dziecko w procesie karnym jako pokrzywdzony, świadek i oskarżony [WYWIAD]

- Mimo istnienia ochronnego trybu przesłuchania oraz standardów i wytycznych dotyczących przeprowadzania tej czynności, dziecko nie jest w pełni chronione przed doświadczeniem wtórnej wiktymizacji, w związku z tym powinny zostać podjęte zarówno przez ustawodawcę oraz Ministra Sprawiedliwości odpowiednie dalsze działania zmierzające do zwiększenia takiej ochrony – twierdzi doktor nauk prawnych Katarzyna Osiak-Krynicka.

Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Przestępstwo skarbowe a wykroczenie skarbowe

Prawo karne skarbowe jest specjalnym działem prawa karnego. Jest ono mocno związane z prawem finansowym, w tym prawem podatkowym. Naruszenie obowiązków podatkowych może skutkować nie tylko odpowiedzialnością administracyjno-prawną, ale także karno–skarbową. Sankcje zależą od tego jaki czyn zabroniony – skarbowy został popełniony.

Zapowiedź konfiskaty aut pijanym kierowcom zmniejszyła liczbę nietrzeźwych na drodze, ale liczba wypadków i tak wzrosła

Przez pierwsze trzy miesiące 2024 r. polska policja zatrzymała 19 204 pijanych kierujących. To o 7 procent mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Średnio każdego dnia na drogi wyjeżdżało aż 213 osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Jednak ach w tym czasie wzrosła liczba wypadków na drogach.

129 kg marihuany w samochodzie, narkotyki „nie wiadomo skąd” i przemycanie narkotyków… do więzienia

Dwie rutynowe kontrole samochodów skończyły się znalezieniem narkotyków, udaremniono też przemyt substancji zakazanych do więzienia. To bilans z zaledwie kilku ostatnich dni. Policjanci mają ostatnio ręce pełne roboty. 

Ławnicy będą mieli dodatki do emerytury?

Czy ławnicy będą mieli dodatki do emerytury? Otrzymają wyższe rekompensaty za udział w orzekaniu? Szykuje się kampania promująca pełnienie funkcji ławnika jako jednego z największych zaszczytów obywatelskich.

Konfiskują samochód nietrzeźwemu kierowcy, to już działa. Prawie połowa Polaków uważa, że to ograniczy wypadki na drogac

14 marca 2024 roku wchodzą w życie wejdą przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom  mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Konfiskata jest obowiązkowa. Niemal połowa Polaków uważa, że to skuteczna karę dla osób, które zdecydowały się na jazdę na podwójnym gazie.

 

Zatrzymanie do 72 godzin bez przedstawienia zarzutów. Policja może odmówić dostępu do akt postępowania

Zatrzymanie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa może potrwać do 72 godzin. Potem organy ścigania mogą osobę zatrzymaną zwolnić bez przedstawienia żadnych zarzutów, jednocześnie odmawiając dostępu do akt sprawy.

Przepadek (konfiskata) samochodu w 2024 roku. Wyjaśnienia Ministerstwa Sprawiedliwości i zapowiedź kolejnych zmian

Od 14 marca 2024 r. obowiązują nowe przepisy określające zasady konfiskaty pojazdów (w tym samochodów) za jazdę pod wpływem alkoholu. Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie z 18 marca br udzieliło wyjaśnień, jak należy rozumieć i stosować te przepisy. Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowych przepisów, które mają nieco zmodyfikować zasady konfiskaty pojazdów. 

Na żywo: przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego [Sejm, Pegasus, komisja, Sejm, online, 15 marca 2024 r.]

Jarosław Kaczyński i Pegasus. Transmisja online. [Sejm na żywo]

Nie jest łatwo wykazać zabójstwo w obronie koniecznej. Kiedy jest to możliwe?

Nie zawsze osoba, która dopuściła się czynu zabronionego poniesie za to odpowiedzialność karną. Jednym z takich przypadków jest zachowanie podjęte w ramach obrony koniecznej. Każdy ma bowiem prawo bronić się przed niebezpiecznym zamachem.

Kasowanie punktów karnych kierowcom w 2024 roku. Czy wszystkich dotyczy termin 1 roku?

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym, które weszły w życie 17 września 2023 r. zlikwidowały zasadę, że punkty karne kierowców przyznane za wykroczenia drogowe kasują się po dwóch latach. Przywrócono zasadę, że punkty karne kasują się automatycznie po 1 roku. Ale cały czas są wątpliwości kogo obejmuje roczny termin kasowania punktów karnych. Wszystkich, czy tylko tych, którzy otrzymali te punkty od 17 września 2023 r.? Również w mediach, czy nawet na stronach niektórych ubezpieczycieli pojawiają się nierzetelne informacje na ten temat. Jak jest naprawdę?

Prawo do aborcji w Europie i USA. Jakie są przepisy?

W Europie przepisy są rozmaite, przeważnie liberalne. W USA od 2022 roku o dopuszczalności aborcji decydują poszczególne stany.

Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

Kiedy osoba niewinna może zostać całkowicie legalnie i prawidłowo pociągnięta do odpowiedzialności w prawie karnym skarbowym?

Za popełnione przestępstwo ukarany może być tylko sprawca. Wynika to z zasady indywidualizacji kary. Odpowiedzialność posiłkowa jest wyjątkiem od tejże zasady. W tym przypadku osoba trzecia będzie musiała na przykład zapłacić orzeczoną karę grzywny.

Niepoczytalność a ubezwłasnowolnienie

Osoba, która dopuściła się naruszenia prawa w niektórych przypadkach nie poniesie za to odpowiedzialności. Taka sytuacja może wystąpić na przykład w przypadku choroby psychicznej lub innego zakłócenia czynności psychicznych.

W sklepach jest coraz więcej kradzieży. A tylko 10% z nich jest ujawnianych

Sklepy coraz częściej są okradane. W 2023 r. stwierdzono ponad 40 tys. przestępstw kradzieży w sklepach. Eksperci uważają, że nie ma co liczyć na poprawę. A na koniec dnia konsekwencje odczują i tak klienci. 

Ułaskawienie w polskim prawie

Za sprawą ostatnich politycznych wydarzeń, wiele osób zainteresowała problematyka prawa łaski, przewidzianego w polskim prawie. Na czym polega ta szczególna prerogatywa prezydencka i jak ją otrzymać?

Na czym polega prawo łaski? Kiedy Prezydent RP ma możliwość zastosowania tego prawa?

W świetle z art. 139 Konstytucji Prezydent RP ma możliwość zastosowania prawa łaski. Prawa łaski nie stosuje się jedynie w przypadku osób skazanych przez Trybunał Stanu. Jak wygląda procedura ułaskawienia?

Przesłuchanie. Co może przesłuchujący? Co może przesłuchiwany?

Przesłuchanie jako czynność dowodowa umożliwia przeprowadzenie dowodów z zeznań świadka, wyjaśnień oskarżonego (podejrzanego) lub opinii biegłego. Osoba przesłuchiwana powinna mieć możliwość swobodnego ukształtowania swojej wypowiedzi w czasie przesłuchania. W związku z tym w art. 171 k.p.k. wskazano metody, których stosowanie jest zabronione w czasie przesłuchania.

Obraza uczuć religijnych – jaka odpowiedzialność karna grozi sprawcy

Przepis art. 196 kodeksu karnego, określa odpowiedzialność karną za zakłócanie obrządku religijnego oraz obrazę uczuć religijnych. Na czym polega ten występek? Co grozi sprawcy takiego czynu? Wyjaśnia adwokat Katarzyna Bórawska.

Czy zawsze można/należy odpowiadać za zło wyrządzone przez najbliższych?

Na przestrzeni lat można co jakiś czas usłyszeć zarzuty kierowane wobec osób, które nie popełniły nigdy żadnego czynu zabronionego, ale mają odpowiadać za swoich bliskich, którzy tego mieli dokonać. Tymczasem odpowiedzialność jakiejś osoby wcale nie musi przesądzać o tym, jacy są jej najbliżsi. Ponadto, należy także zaznaczyć, że przypisanie komuś odpowiedzialności za popełnienie przestępstwa/wykroczenia należy najpierw udowodnić w drodze  stosownego postępowania. 

Elektroniczna bransoletka dla mężczyzny nękającego znajomą. We Włoszech po raz pierwszy zastosowano zaostrzone przepisy

Po raz pierwszy we Włoszech na mocy nowej ustawy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet w trybie pilnym nałożono elektroniczną bransoletkę mężczyźnie, który nękał znajomą - podała w środę Ansa. Nowe zaostrzone przepisy weszły w życie 9 grudnia.

Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

Wyłączenie sędziego w procesie karnym. Kiedy ma miejsce i jak złożyć stosowny wniosek?

Kodeks postępowania karnego wyróżnia dwie formy, w oparciu o które sędzia orzekający w sprawie podlega wyłączeniu – z mocy prawa (iudex inhabilis) lub na wniosek (iudex suspectus). 

Czym jest zakłócanie spokoju dziennego? Jakiej karze podlega?

Zakłócanie ciszy nocnej jest dość częstym zjawiskiem, o zakłócaniu spokoju dziennego nie słyszy się tak często. A raczej może nie słyszy się w publicznej dyskusji, bo w mieszkaniach - owszem. Czym jest zakłócanie spokoju w świetle prawa? Jaka kara za to grozi? 

Podejrzany i oskarżony w procesie karnym. Poznaj prawa i obowiązki

Posługując się terminologią prawniczą pojęcie podejrzanego i oskarżonego w procesie karnym ma kompletnie inne znaczenie. Jakie?

We Włoszech kierowca - rekordzista otrzymał mandaty na sumę 150 tysięcy euro

We Włoszech kierowca - rekordzista zebrał mandaty na sumę około 150 tysięcy euro i żadnego nie zapłacił. To kary za to, że 800 razy wjechał bez specjalnego zezwolenia do strefy ograniczonego ruchu w Mantui na północy. Wyczynu tego udało mu się dokonać w ciągu niecałego roku - podał lokalny dziennik "Gazzetta di Mantova".

Kiedy można twierdzić, że konkretna osoba popełniła przestępstwo?

Czy osoba, którą odpowiednie służby, prokuratura podejrzewa o popełnienie czynu zabronionego jest tą złą, niegodziwą osobą? Czy człowiek, wobec którego wniesiono już akt oskarżenia do sądu jest tym, który może być krytykowany za wyrządzenie określonego zła? Te pytania stawia sobie zapewne nie jedna osoba, choć są też i tacy, którzy są przekonani o winie ludzi, wobec których toczy się postępowanie karne. Tymczasem obowiązuje domniemanie niewinności. 

Obawa matactwa - co to znaczy?

W polskim systemie prawnym termin "obawa matactwa" odnosi się do sytuacji, w której istnieje uzasadnione podejrzenie, że dana osoba lub podmiot może podjąć działania mające na celu utrudnienie lub uniemożliwienie prowadzenia postępowania sądowego lub administracyjnego. Jest to pojęcie szeroko stosowane w różnych dziedzinach prawa, od procedur karnych po sprawy cywilne i administracyjne.

Jak chronić dziennikarzy i innych twórców treści przed zarzutem zniesławienia?

Zniesławienie to pomówienie osoby, instytucji bądź organizacji, które stawia ją w opinii publicznej w złym świetle, podważa zaufanie i wiarygodność do niej, a tym samym powoduje szkody reputacyjne i wizerunkowe. Przestępstwo zniesławienia zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności, a na gruncie przepisów cywilnych skutkuje roszczeniem o naprawienie szkody. Na odpowiedzialność z tego tytułu narażeni są przede wszystkim twórcy treści, m.in. dziennikarze, biografowie, copywriterzy i inne osoby opiniotwórcze.

Naruszenie ciszy wyborczej oraz inne przestępstwa wyborcze

Każdy świadomy swych praw i obowiązków obywatel zdaje sobie sprawę o konieczności zachowania ciszy wyborczej na 24 godziny przed wyborami. Wielu jednak nie wie skąd taki obowiązek się wywodzi i jakie konsekwencje rodzi jego naruszenie. 

M. Kamiński: w Dubaju zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. [Film z miejsca wypadku]

Kamiński: w ZEA zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. (krótka)

Od dziś wielkie zmiany w kk: Rozbój, gwałt, więzienie dla kierowców, kradzież, zwolnienia warunkowe, przedawnienie, kara 30 lat [1 października 2023 r.]

W niedzielę 1 października 2023 r. weszła w życie wielka reforma Kodeksu karnego m.in. zaostrzająca kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzająca tzw. bezwzględne dożywocie oraz nowe typy przestępstw. To największe zmiany w przepisach karnych od wielu lat.

Phishing

Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

Będą wyższe grzywny za złośliwe niepokojenie

Wzrośnie górna granica grzywny za złośliwe niepokojenie. Na czym polega to wykroczenie i czym różni się od stalkingu?

Do 5 lat więzienia za kradzież tablic rejestracyjnych. Od kiedy nowe przepisy?

Kradzież tablic rejestracyjnych nie będzie już traktowana jak wykroczenie. Za nowe przestępstwo będzie groziła kara pozbawienia wolności.

REKLAMA