Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Agata Tarnacka
rozwiń więcej
Rada powiatu może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych.
Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Zbyt mało środków własnych

Niestety często zdarza się, że powiaty nie korzystają z tej możliwości z powodu zbyt małych środków we własnych budżetach.

Rada sama może ustalić wysokość pomocy

Jednak, aby otrzymać wyższą pomoc należy spełnić pewne warunki określone przez uchwałę rady powiatu, co wprowadziła ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. nr 221, poz.1783), która obowiązuje od ponad pół roku. Każda rada ma kompetencje do tego, aby samodzielnie ustalić wysokość pomocy.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej

Przykładem powiatu, który korzysta z możliwości jaką daje zmiana ustawy jest powiat wrocławski. Gdzie pomoc dla jednego wychowanka rodzinnego domu dziecka nie wynosi już 560zł., ale 710zł. Stało się tak na mocy decyzji Rady Powiatu, która przekazała dodatkowe fundusze ze środków własnych.
Natomiast w Warszawie i Poznaniu rodziny zawodowe otrzymują możliwie najwyższą pomoc. Dostając od 95% - 160% kwoty podstawowej. Korzystają także bezpłatnie z komunikacji miejskiej i obiektów sportowych.

Kwota podstawowa wynosi 1647zł. Rodziny zastępcze otrzymują tylko pewien jej
procent. To jak wysoki on jest zależy od dwóch czynników:
- typu rodziny zastępczej
- wieku wychowanka

Potrzeba więcej czasu

Zmiana ustawy o pomocy społecznej daje nową możliwość przyznawania wyższej pomocy dla rodzin zastępczych. Niestety do tej pory w wielu powiatach rodziny zastępcze spełniające wymagane warunki nie otrzymują podwyższonej kwoty wynagrodzenia.
Niewykluczone, że dopiero jak z biegiem czasu ukształtuje się odpowiednia praktyka to powiaty chętniej będą sięgać do własnych budżetów.

Zobacz też: Adopcja

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...