W 2011 r. PiP planuje przeprowadzenie 88 tys. kontroli

Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzy się warnkom prac budowlanych i rozbiórkowych, robót przy budowie i remontach dróg, inwestycji w związku z EURO 2012.
W bieżącym roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje objąć kontrolą ponad 100 tys. pracodawców. Kontrole w budownictwie obejmą m. in. inwestycje związane z EURO 2012.

Przeprowadzenie ok. 88 tys. kontroli u przedsiębiorców oraz objęcie różnorodnymi działaniami prewencyjnymi ponad 100 tys. pracodawców, rolników indywidualnych, pracowników młodocianych, związkowców i samorządowców – planuje w roku bieżącym Państwowa Inspekcja Pracy. Z jej programem działania zapoznali się posłowie z sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej na posiedzeniu 4 stycznia br. w siedzibie parlamentu.

Program działania urzędu na 2011 r. przedstawił główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając. Podkreślił, że podobnie do lat poprzednich aktywność kontrolno-prewencyjna inspekcji koncentrować się będzie na poprawie bezpieczeństwa pracy w dziedzinach gospodarki i zakładach o największym nasileniu zagrożeń zawodowych. Idzie głównie o budownictwo – jedną z najbardziej wypadkogennych sekcji gospodarki. Działania w budownictwie obejmować będą kontrole: prac budowlanych i rozbiórkowych, robót przy budowie i remontach dróg, inwestycji w związku z EURO 2012. Przeprowadzona zostanie także kampania informacyjno-prewencyjna. 

Zobacz również: Co grozi pracodawcy za prowadzenie podwójnej dokumentacji czasu pracy?

Wiele uwagi inspekcja pracy zamierza poświęcić transportowi drogowemu. Zaplanowane zostały kontrole czasu prowadzenia pojazdu, przerw i czasu odpoczynku kierowców oraz kampania prewencyjna: czas pracy a wypadki drogowe.

Wzmożonym nadzorem objęte zostaną zakłady charakteryzujące się największym nasileniem zagrożeń. Będą one typowane przez poszczególne okręgowe inspektoraty pracy.

- Realizując zadania ujęte w programie będziemy, zgodnie z zaleceniem Rady Ochrony Pracy, zwracać szczególną uwagę na kwestie dotyczące: wypłaty należności pracowniczych, czasu pracy, nielegalnego zatrudnienia, stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Zwiększymy skalę kontroli związanych z zagrożeniami, które wynikają z tzw. łańcucha podwykonawców w budownictwie – poinformował posłów szef Państwowej Inspekcji Pracy. Zapowiedział kontynuowanie i zacieśnianie współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Głównym Urzędem Statystycznym, nadzorem budowlanym.

Odpowiadając na pytania posłów Leszka Redzimskiego i Jana Religi o konkretne działania PIP w celu eliminowania patologii niewypłacania wynagrodzeń pracowniczych, Tadeusz Jan Zając stwierdził, że w końcu grudnia ub. r. odbył spotkanie poświęcone temu zagadnieniu z przedstawicielami central związkowych; niebawem mają się odbyć podobne rozmowy z przedstawicielami czołowych organizacji pracodawców. Efektem tych rozmów ma być powołanie zespołu roboczego, który zajmowałby się wypracowaniem sposobów przeciwdziałania zjawisku, a także jego eliminowania. Główny inspektor skierował ponadto pismo do przewodniczącego Komisji Trójstronnej z prośbą o wprowadzenie na jedno z najbliższych jej posiedzeń tematu niewypłacania wynagrodzeń jako problemu o szczególnej dolegliwości i wadze społecznej.

Inspekcja pracy przygotowuje także kampanię medialną na ten temat na wzór obecnej kampanii „Szanuj życie”.

- Skuteczność działań rozumiemy jako optymalny, gwarantujący oczekiwany efekt, dobór środków dostępnych inspektorowi pracy. Wypełniając ustawowe obowiązki, współpracujemy z naszymi partnerami i staramy się także uwzględniać obiektywne potrzeby wynikające ze stanu gospodarki i rynku pracy oraz związane z tym społeczne oczekiwania – powiedział Tadeusz Jan Zając.

Komisja do Spraw Kontroli Państwowej pozytywnie rozpatrzyła zaprezentowany program. W obradach, którym przewodniczył poseł Arkadiusz Czartoryski, uczestniczyli: Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy, Małgorzata Kwiatkowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Parlamentem i Partnerami Społecznymi GIP oraz Leszek Zając, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Zobacz również serwis: Praca

Prawo
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
22 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić
22 maja 2025

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

pokaż więcej
Proszę czekać...