Uważaj na sąsiada

Anna Sergiej
rozwiń więcej
Zaniedbanie obowiązku należytej staranności i rzetelności zawodowej stanowić może podstawę do pociągnięcia dziennikarza do odpowiedzialności zawodowej lub cywilnej- orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie

Sąd Apelacyjny rozpoznał sprawę byłego radnego jednej z dzielnic Warszawy, którego dobra osobiste zostały naruszone w jednym z programów komercyjnej stacji telewizyjnej.

Radny popadł w konflikt z sąsiadami, wobec których, zgodnie z ich relacją używał obraźliwych słów, oraz przemocy. Według jednego z sąsiadów radny groził jego rodzinie, poniżał i wyzywał. Po kolejnym zajściu przewodniczący rady dzielnicy złożył doniesienie do Prokuratury. Na miejscu zdarzenia poszkodowani opowiedzieli o całym zajściu Policji, oraz jednej ze stacji telewizyjnych.

Z relacji sąsiada wynikało że radny przewrócił poszkodowanego na ziemię, w wyniku czego ten uderzył głową o ziemię. Na Policję złożone zostały dwa zawiadomienia o przestępstwie- jedno od radnego , który twierdził że to sąsiad go zaatakował, a drugie od poszkodowanego. Zawiadomienia te wykluczały się nawzajem- jak stwierdził policjant przyjmujący oba zawiadomienia.

Stacja TVN wyemitowała reportaż o całym zajściu, przedstawiając bardzo jednostronne wypowiedzi sąsiadów. W programie co prawda nie zostały podane personalia radnego, jednakże pojawiło się wiele szczegółów dotyczących miejsca zamieszkania, a także jego ulotka wyborcza.

Radny uznał iż program naruszył jego dobra osobiste i wniósł sprawę do Sądu Okręgowego. Sąd I instancji uznał że reportaż naruszył dobre imię powoda i dnia 5 grudnia 2007 r. wydał wyrok dotyczący zajścia z dnia 16 grudnia 2002 r., w którym nakazał stacji przeprosić powoda wydając oświadczenie stosownej treści oraz przyznać na jego rzecz żądane 10, 000 zł. tytułem odszkodowania.

Stacja telewizyjna wniosła apelację, twierdząc że relacja była obiektywna i nie naruszała niczyich dóbr osobistych.
Pełnomocnik powoda podtrzymał swoje stanowisko, podkreślając że zwroty użyte przez dziennikarza w reportaże przekraczają granice wypowiedzi rzetelnej.

Sąd oddalił apelację, podzielając opinię sądu I instancji. SA stwierdził że określenia i opinie użyte w materiale telewizyjnym naruszały dobra osobiste radnego.

W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd II Instancji uznał że bezprawne działania strony pozwanej naruszyły dobra osobiste w postaci czci i godności. Dziennikarz nie dopełnił zasady należytej staranności wynikającej z prawa prasowego.

Obowiązek zachowania należytej staranności i rzetelności jest jednym z podstawowych obowiązków dziennikarza. Postępowanie dowodowe wykazało że mało rzetelne dochodzenie dziennikarza stawiały powoda w złym świetle, co miało wpływ na jego rodzinę, karierę, oraz postrzeganie go przez innych ludzi.

Sygn. Akt.VI A Ca 1196/07

Prawo
Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego
29 kwi 2024

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

pokaż więcej
Proszę czekać...