REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych

Służby mundurowe: Pół roku po przejęciu władzy rząd zwleka z obiecanymi emeryturami dla pokrzywdzonych przez PIS
Służby mundurowe: Pół roku po przejęciu władzy rząd zwleka z obiecanymi emeryturami dla pokrzywdzonych przez PIS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

W MSWiA trwają przedłużające się prace analityczne nad przywróceniem emerytur mundurowych pokrzywdzonym funkcjonariuszom. Nie można jednak powiedzieć, że rząd nic nie zrobił w sprawie konkretu 77 - ustanowił Pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych. Pełnomocnik zajmuje się załatwianiem, w imieniu Ministra SWiA wydawaniem decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń. Jest więc pomoc dla indywidualnych spraw przywracania zabranych emerytur.

REKLAMA

REKLAMA

 Dodatkowo Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wdrożył procedurę z 5 marca 2024 r. określającą zasady rozpatrywania spraw dotyczących wnoszenia lub niewnoszenia przez organ emerytalny apelacji i skarg kasacyjnych od wyroków wydanych na podstawie ustawy. Osoby poszkodowane otrzymują więc wsparcie od MSWiA w przypadku porażki przed sądem w dochodzeniu ich roszczeń.

WNIOSKI: Na dziś rząd wspiera indywidualną walkę poszczególnych emerytów o przywrócenie ich praw, ale nie zrealizował działań w postaci systemowego rozwiązania problemu. Powinna to być ustawa przywracająca zabrane emerytury wszystkim poszkodowanym (zgodnie z konkretem 77).

Treść interpelacji – pyta były minister MON poseł M. Błaszczak 

Interpelacja nr 2396 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie realizacji 100 konkretów na 100 dni rządu koalicji PO, Trzeciej Drogi i Lewicy

Zgłaszający: Mariusz Błaszczak, Data wpływu: 25-03-2024

Szanowny Panie Ministrze,

22 marca 2024 r. minęło pierwsze 100 dni rządu koalicji Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy. Podczas kampanii wyborczej Donald Tusk przedstawił program „100 konkretów na 100 dni“. Mając powyższe na uwadze, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jak jest stan realizacji konkretu nr 77, tj. „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“?
  2. Jaki jest stan realizacji konkretu nr 29, tj. „Zapewnimy finansowanie z UE na obronę polskiej granicy z Białorusią. Zlikwidujemy szlak przemytników przechodzących z Bliskiego Wschodu przez Białoruś do Polski i dalej UE.“?

Odpowiedź na interpelację nr 2396 – odpowiedział Czesław Mroczek 

w sprawie realizacji 100 konkretów na 100 dni rządu koalicji PO, Trzeciej Drogi i Lewicy Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek, Warszawa, 22-04-2024

Szanowny Panie Marszałku,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

w odpowiedzi na interpelację numer 2396 Pana Posła Mariusza Błaszczaka w sprawie realizacji 100 konkretów na 100 dni rządu koalicji PO, Trzeciej Drogi i Lewicy, uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) trwają prace analityczne dotyczące przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Dopiero wnikliwa analiza zarówno zagadnień prawnych, jak i ekonomicznych związanych z funkcjonowaniem ustawy pozwoli na podjęcie dalszych działań w przedmiotowej sprawie. Z uwagi na aktualny etap prowadzonych analiz obecnie nie jest możliwe przekazanie wiążących informacji.

Jednocześnie pragnę wskazać, że zarządzeniem z 12 marca 2024 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (SWiA) ustanowił Pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych, do którego zadań należy załatwianie, w imieniu Ministra SWiA, spraw o których mowa w art. 8a ust. 1 ustawy, w szczególności wydawanie decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń.

Ponadto, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wdrożył procedurę z 5 marca 2024 r. określającą zasady rozpatrywania spraw dotyczących wnoszenia lub niewnoszenia przez organ emerytalny apelacji i skarg kasacyjnych od wyroków wydanych na podstawie ustawy.

Odpowiedź na interpelację - Straż Graniczna

W tej sprawie w odpowiedzi czytamy:

"Odnosząc się natomiast do zagadnienia dotyczącego zapewnienia środków finansowych z Unii Europejskiej (UE) na obronę polskiej granicy z Białorusią, na podstawie stanowiska Straży Granicznej (SG) informuję, że tytułem Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 SG planuje pozyskać środki w wysokości około 1 582 mln zł, w tym 266,5 mln zł w obszarze Azylu, Migracji i Integracji. Przedmiotowe środki dotyczą zabezpieczenia całej granicy państwa oraz zwalczania nielegalnej migracji na terytorium RP.

Dotychczas Komisja Europejska zaakceptowała 7 działań szczególnych dotyczących sytuacji nadzwyczajnych o wartości 764 mln zł. Ponadto, są finalizowane prace w zakresie uruchomienia środków Polskiego Programu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji w wysokości 223,5 mln zł z przeznaczeniem na organizowanie powrotów przymusowych, współpracę z państwami trzecimi w zakresie identyfikacji i powrotów, wzmocnienia kompetencji i kwalifikacji SG w obszarze powrotów, rozbudowę Systemu Obsługi Cudzoziemców, budowę i modernizację ośrodków dla cudzoziemców oraz utworzenie placówek aglomeracyjnych SG.

Jednocześnie, jak przekazała SG, jest procedowany nabór projektów w ramach Polskiego Programu Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2021-2027. W dniu 22 marca 2024 r. SG przekazała do MSWiA propozycje projektowe o wartości 33 mln zł dotyczące podnoszenia kwalifikacji funkcjonariuszy SG w obszarze zwalczania przestępczości zorganizowanej, kryminalnej analizy operacyjnej, kontrterroryzmu, odprawy granicznej oraz ochrony zewnętrznej granicy UE, szkoleń taktyczno-strzeleckich, zapobiegania i zwalczania przestępczości poprzez szkolenia międzynarodowe oraz kryminalistyki."

Pełna odpowiedź na interpelację

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA