Co to jest umowa o dzieło

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
inforCMS
Umowa o dzieło kojarzy się nam przede wszystkim z inną formą umowy o pracę. Jednak bardzo często mamy z nią do czynienia w przypadku dokonywania zwykłych czynności życia codziennego. Jest to umowa, w której istotny jest efekt końcowy prac. Chodzi o stworzenie nowego dzieła lub zmianę jego do postaci, w której wcześniej nie istniało.

Ze względu na specyficzne cechy umowy o dzieło nazywana jest ona również umową rezultatu. Bowiem stronom tej umowy zależy głównie na stworzeniu dzieła zarówno materialnego jak i niematerialnego. Mniej istotny jest więc sam proces jego tworzenia. Obowiązkiem osoby, która zleca wykonanie danej pracy jest zapłata stosownego wynagrodzenia. Umowa o dzieło to umowa wzajemna, i konsensualna.

Do najbardziej popularnych umów, co do których stosuje się przepisy umowy o dzieło zalicza się m.in.:

  • naprawa obuwia,
  • stworzenie szafy,
  • naprawa auta,
  • zrobienie fotografii,
  • zlecenie uszycia ubrania,
  • namalowanie obrazu.

Do umowy o dzieło zawartej przez przedsiębiorcę np. stolarz, z konsumentem, który zamówił dzieło, będące rzeczą ruchomą, np. meble kuchenne na zamówienie stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej.

Przedmiot umowy

Umowa powinna dokładnie określać opis zamawianego dzieła, jak ma wyglądać, jaki mieć kształt. Dobrze jest również wskazać z jakiego materiału powinno być ono wykonane, ewentualnie sposób lub technikę prac.

Materiały mogą być dostarczone przez osobę zamawiającą lub przez wykonawcę. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku powinny być one użyte w sposób odpowiedni. Dodatkowo, jeżeli przyjmujący zamówienie otrzymała materiały od zamawiającego musi on złożyć rachunek i zwrócić nie zużytą część.

Umowę o dzieło można sporządzić w zwykłej formie pisemnej, a nawet ustnie. Jednak w tym drugim przypadku trudniej będzie udowodnić ustalone przez strony warunki.

Wynagrodzenie

W umowie należy określić jaką kwotę zleceniodawca musi uiścić. Można to uczynić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wskazanie podstaw do ustalenia wynagrodzenia. W przypadku, gdy strony nie umówiły się na kwotę zapłaty ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, można wziąć za wyznacznik zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

Jeżeli ten sposób równie żnie byłby możliwy do oszacowania wysokości wynagrodzenia, trzeba zapłacić wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Istnieje możliwość umówienia się na zapłatę wynagrodzenia przyjmującemu zamówienie na podstawie sporządzonego kosztorysu. Zamieszcza się w nim zestawienie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Ważne jest, aby był on sporządzony szczegółowo i uwzględniał wszystkie dokonane prace.

Jeżeli podczas wykonywania prac okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie prac dodatkowych, które nie były wcześniej przewidziane w kosztorysie sporządzonym przez zamawiającego przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast kosztorys był sporządzony przez osobę przyjmującą zamówienie, żądanie podwyżki byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł on przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

Nie można żądać wyższej zapłaty za wykonanie umowy o dzieło, jeżeli prace dodatkowe zostały wykonane bez zgody zamawiającego.

Zapłaty za wykonanie dzieła można również na podstawie ryczałtu wówczas wynagrodzenie może zostać podwyższone, nawet jeżeli w momencie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.

Termin

Strony powinny określić termin, w jakim prace powinny być wykonane. Nie dochowanie go równa się z nie wykonaniem zobowiązania i powstaniem z tego tytułu roszczeń po stronie osoby zamawiającej.

Prawo
Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse?
10 maja 2025

Sondaż Instytutu Pollster dla „Super Expressu” ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?
10 maja 2025

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa
10 maja 2025

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa
10 maja 2025

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?
09 maja 2025

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]
09 maja 2025

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia
09 maja 2025

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

Czy kandydat na Prezydenta RP może być karany? [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]
09 maja 2025

18 maja 2025 roku Polacy ponownie pójdą do urn, by wybrać głowę państwa. W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi pojawia się pytanie, które budzi emocje i wątpliwości: czy osoba karana może ubiegać się o urząd Prezydenta RR?

Bezpłatny webinar. Czas pracy i odpoczynku w podróży służbowej
09 maja 2025

Jako pracodawca musisz wiedzieć, jak prawidłowo zapewnić pracownikom czas odpoczynku w trakcie i po zakończeniu podróży służbowej. Nie warto opierać się przy tym na fałszywych mitach krążących w Internecie. Naruszenia przepisów w tym zakresie może cię bowiem sporo kosztować, bo PIP chętnie nakłada za to grzywny. Weź udział w webinarze i posłuchaj eksperta, który wytłumaczy, jak rozliczać czas pracy pracownika w podróży służbowej w zależności od środka transportu, rozkładu czasu pracy oraz liczby uczestników podróży.

Tylko do 15 maja 2025 r. można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]
09 maja 2025

Wybory Prezydenta RP odbędą się 18 maja 2025 r. Tylko do 15 maja 2025 r. można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania. Gdzie i jak złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...