Kiedy mogą być wstrzymane dostawy ciepła?

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
rozwiń więcej
Zakład energetyczny może wstrzymać dostarczanie ciepła, jeżeli odbiorca zwleka z zapłatą. Jest to skuteczne narzędzie w przeciwdziałaniu finansowym zaległościom.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 3a ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r., nr 89, poz. 625, z późniejszymi zmianami; dalej: Prawo energetyczne) przedsiębiorstwa energetyczne mogą wstrzymać dostarczanie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w przypadku, gdy odbiorca zwleka z zapłatą za pobrane paliwo gazowe, energię elektryczną lub ciepło albo świadczone usługi co najmniej miesiąc po upływie terminu płatności, pomimo uprzedniego powiadomienia na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, dwutygodniowego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności.

Mechanizm wstrzymywania dostaw ciepła jest często wykorzystywany przez przedsiębiorstwa energetyczne, stanowi bowiem skuteczne, w pewnych wypadkach jedyne, narzędzie przeciwdziałania powstawaniu zaległości w zapłacie należności. Należy mieć jednak na uwadze i perspektywę odbiorcy, dla którego ten sposób zabezpieczenia interesu prawnego sprzedawcy ciepła, jest bardzo dolegliwy.

Zobacz również: Zmiana sprzedawcy energii - krok po kroku

Terminy wstrzymania dostaw

Ustawodawca zezwala na odstąpienie przez przedsiębiorstwo energetyczne od ustawowego obowiązku dostawy energii w ściśle określonych przypadkach, wykładnia przepis art. 6 ust. 3a musi zatem mieć charakter nierozszerzający. Przede wszystkim dla zastosowania przedmiotowego mechanizmu konieczne jest istnienie zaległości w opłatach, która w chwili wstrzymania dostaw powinna trwać co najmniej miesiąc.

Dodatkowo musi upłynąć termin 2 tygodni od daty doręczenia wezwania do uregulowania zaległych i bieżących opłat. Powyższe terminy mają charakter niezależny w tym znaczeniu, iż wezwanie może być doręczone jeszcze przed upływem miesięcznego terminu wymaganego dla zaległości, istotne jest by bieg obu terminów zakończył się przed wstrzymaniem dostaw.

Wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty musi zawierać informację, iż jej brak skutkować będzie wstrzymaniem dostaw energii, może również zawierać oświadczenie o zamiarze wypowiedzenia umowy. Przedsiębiorstwo energetyczne rzadko korzystają z dodatkowego uprawnienia do wypowiedzenia umowy, ich intencją jest bowiem odzyskanie należności za ciepło, nie zaś utrata klienta, dodatkowo powyższe utrudniłoby wykonanie obowiązku ustanowionego w przepisie art. 6 ust. 3b Prawa energetycznego, zatem niezwłocznego wznowienia dostaw po zapłacie należności za zużytą energię.

Zobacz również: Wypowiedzenie umowy

Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku powstania sporu w przedmiocie zasadności wstrzymania dostaw ciepła, właściwym dla jego rozstrzygnięcia będzie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a to zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 Prawa energetycznego. W celu zapewnienia tymczasowej ochrony odbiorcy, Prezes URE może postanowić o kontynuowaniu dostaw na czas toczącego się postępowania.

Prawo
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
22 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić
22 maja 2025

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

pokaż więcej
Proszę czekać...