Policjanci do premiera D.Tuska o bolączkach w Policji. Liczą na zmiany [list otwarty]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Do premiera D.Tuska list otwarty policjantów: Nie mamy ludzi do służby na granicy. Brakuje nam 25 000 policjantów / Inne

Policjanci wysłali do premiera list otwarty: Informują D.Tuska o bolączkach w Policji. M.in. o wakatach w Policji, co utrudnia realizację zadanie wsparcia wojska i SG chroniących granicę Polski z Białorusią. W liście jest też postulat przywrócenia systemu przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

List jest reakcją na informację, że w związku z nasileniem agresywnych ataków nielegalnych imigrantów na żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, została podjęta decyzja rządu o używaniu na dużo większą skalę sił i środków Policji, celem zabezpieczenia granicy Polsko-Białoruskiej, gdzie dochodzi do grupowych prób przełamania granicy.

Szanowny Panie Premierze, Panie Ministrze,

W nawiązaniu do konferencji prasowej, w Dubiczach Cerkiewnych, podczas której poinformowali Panowie, że w związku z nasileniem agresywnych ataków nielegalnych imigrantów na żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, została podjęta decyzja o używaniu na dużo większą skalę sił i środków Policji, celem zabezpieczenia granicy Polsko-Białoruskiej, gdzie dochodzi do grupowych prób przełamania granicy pragnę uświadomić Panów o paru faktach:

1. Policja jest formacją powołaną do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa oraz jej obywateli, a nie ochrony jej granic.

2.Obecnie w Policji mamy około 15 tysięcy wakatów wśród funkcjonariuszy do tego należy doliczyć funkcjonariuszy przebywających na urlopach wypoczynkowych, macierzyńskich, wychowawczych, zwolnieniach lekarskich oraz na szkoleniach podstawowych. Łącznie w służbie czynnej brakuje około 25 tysięcy funkcjonariuszy!!!

3. Jesteśmy przeddzień rozpoczęcia sezonu turystycznego, urlopowego oraz wakacyjnego, gdzie będzie potrzeba zwiększenia ilości patroli w miastach turystycznych, miejsc grupowania się młodzieży. Dzisiaj problemem jest zapewnienie przynajmniej dwóch patroli dwuosobowych w miastach lub rejonach obejmujących 100 tysięcy mieszkańców, aby policjanci mogli liczyć na jakiekolwiek wsparcie.

4. Zwiększone siły i środki, o których była mowa będą opierać się przede wszystkim na funkcjonariuszach Oddziałów Prewencji Policji – przypominam, że od listopada 2021 roku rotacyjnie z całego kraju są ściągani funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji do wsparcia Żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ciągłe wyjazdy na „granicę”, powodują rozłąki trwające po co najmniej dwa tygodnie, a niejednokrotnie i dłużej.

5. Efektem podjętej decyzji, będzie fakt, iż cała służba wspomagająca policji, którą stanowią w większości pracownicy Policji, będzie miała zwiększoną ilość zadań celem zapewnienia efektywnej obsługi powiększonych sił na granicy o kolejnych funkcjonariuszy. Nadmienić należy, że w większości pracownicy Ci pracują za najniższą krajową oraz to, że za dodatkową pracę nie dostaną dodatkowej gratyfikacji.

Po raz kolejny stawia się zatem na profesjonalizm Policji, która musi udowadniać, że jest od wszystkiego i wykonywać polecenia polityków. Co to za kraj, w którym Żołnierz Wojska Polskiego w celu obrony granic boi się użyć środków, które posiada w zasięgu swoich rąk? Czemu nikt z Rządu nie potrafi powiedzieć otwarcie, że w przypadku ataku ŻOŁNIERZ MA PRAWO SIĘ BRONIĆ, W TYM CELU ZOSTAŁ WYPOSAŻONY W BROŃ SŁUŻBOWĄ!!! 

Odpowiedź jest prosta, stanowisko obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego jest jednoznaczne: SPRAWCY MAJĄ WIĘKSZE PRAWA NIŻ OFIARY i dlatego lepiej zostać rannym niż stawać w obronie własnej!!!

Szanowny Panie Premierze,

W ostatnim czasie wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Wicepremierem, Ministrem Obrony Narodowej poinformowaliście o przeznaczeniu 10 miliardów złotych na budowę „Tarczy wschód” i że na bezpieczeństwie Polski nie można oszczędzać.

Dlatego pytam się: Kiedy w końcu Policja otrzyma środki finansowe i będzie doinwestowana kilkunastoma miliardami złotych w ciągu jednego roku, aby podnieść uposażenia funkcjonariuszy oraz wynagrodzenia pracowników policji, zakupić podstawowe wyposażenie (m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy kevlarowe, porządne radiostacje) oraz wzmocnić flotę pojazdów, aby godnie i profesjonalnie pełnić służbę, dbając o bezpieczeństwo Państwa i Jego obywateli.

Panie Ministrze,

Kiedy w końcu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wsłucha się w głos funkcjonariuszy oraz pracowników Policji, którzy na co dzień widzą błędy w zarządzaniu Policją opartą tylko na tabelkach i zielonych miernikach satysfakcji KGP oraz ciągłym brakiem środków finansowych na skuteczne funkcjonowanie formacji? 

Jak długo musimy czekać na proste rozwiązania ustawowe o zmianie systemu zaopatrzenia emerytalnego i powrotu do 15 lat służby, po których nabywano uprawnienia emerytalne liczone z ostatniej wypłaty, aby przyciągając do służby najlepszych?!! Jak długo będziemy czekać na adekwatne wynagrodzenia za naszą jakże wymagającą codzienną służbę i pracę?!!

Szanowni Panowie,

Wojna na Ukrainie za niedługo się skończy, a do Polski znacznie napływać szerokim strumieniem broń automatyczna, byli żołnierze, z traumą którzy nauczyli się zabijać. Będą oni stanowić zalążki grup przestępczych co w efekcie spowoduje powtórkę z lat 90. 

Jeżeli już dzisiaj nie dojdzie do refleksji wśród Was, decydentów, posiadających narzędzie władzy nadane przez obywateli w ostatnich wyborach parlamentarnych, aby wreszcie wprowadzić konkretne zmiany, to na początku przyszłego roku będziemy świadkami upadku bezpieczeństwa wewnętrznego naszej Ojczyzny.

Dlatego w imieniu Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność” wzywam Pana Premiera i Pana Ministra do pilnego spotkania i powołania zespołu w celu poprawy działania Policji!!!

Poniżej pełna treść listu w formacie PDF 

 

Policjanci z "Solidarności” do premiera: Brakuje 25 000 mundurowych. Nie mamy funkcjonariuszy do patrolowania miast. Nie mamy zasobów do pilnowania granicy z Białorusią [list otwarty, PDF]

Prawo
Te osoby muszą rozliczyć się z ZUS-em do 31 maja 2025 r. Limity przychodów dla osób dorabiających do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego
06 maja 2025

Osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, które jednocześnie osiągają przychody, mają obowiązek do 31 maja dostarczyć do ZUS-u zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2024 r. do 29 lutego 2025 r.

1200 zł na wakacje w 2025 r. dla dzieci do 16 roku życia. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!
06 maja 2025

Nawet 1200 zł może otrzymać dziecko na wakacje w 2025 r. Sprawdź szczegóły! Wakacje rozpoczynają się 28 czerwca 2025 r.

Czy polskie służby korzystają z Pegasusa w 2025 roku? Koordynator Służb Specjalnych: to tajemnica
06 maja 2025

W interpelacji poselskiej jeden z posłów zapytał na początku kwietnia 2025 r., czy obecnie polskie służby specjalne (CBA, ABW, SSW, SKW) dysponują oprogramowaniem do prowadzenia kontroli operacyjnej typu „Pegasus”. Jeszcze w tym samym miesiącu odpowiedzi na interpelację udzielił Tomasz Siemoniak - minister - członek Rady Ministrów, Koordynator Służb Specjalnych.

Seniorzy tracą całe swoje majątki i są umieszczani w DPS-ach na koszt gmin przez niemoralną lukę prawną. Sprawa skierowana do MRPiPS
06 maja 2025

W dniu 18 marca br. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwróciło się do MRPiPS o podjęcie interwencji w celu wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w domach pomocy społecznej, za które finalnie koszt ponosi gmina, pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania.

To koniec groszowych emerytur dla tych grup zawodowych: ZUS dopłaci do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne [REWOLUCYJNY PROJEKT]
06 maja 2025

To koniec groszowych emerytur dla tych grup zawodowych. Jeśli dochody w 3. ostatnich latach podatkowych średniorocznie nie przekraczają 125% minimalnego wynagrodzenia, państwo dopłaci do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Taki jest projekt. Nowa regulacja pozwoli na objęcie systemem ubezpieczeń i wsparcia finansowego. Artyści o niskich i nieregularnych dochodach będą mogli liczyć na dopłaty do składek, finansowane ze środków publicznych. Dzięki temu nie tylko uzyskają stabilność dochodową, ale także dostęp do świadczeń socjalnych na równych zasadach.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

pokaż więcej
Proszę czekać...