Jak ubiegać się o zasiłek macierzyński

inforCMS
Osoby, które chcą uzyskać zasiłek macierzyński, muszą spełnić określone wymagania, jakie przewidują przepisy. Po spełnieniu warunków przysługiwania zasiłku, możemy wnioskować o jego przyznanie i wypłatę. W zależności od tego, z jakiego tytułu i w jakich okolicznościach wnioskujemy o zasiłek, musimy przedłożyć płatnikowi zasiłku stosowne dokumenty, które będą podstawą do wypłaty świadczenia. 

Do kogo wnioskujemy o zasiłek

Do oddziału ZUS właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek, składasz wniosek jeżeli:

  • ubiegasz się o zasiłek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy prowadzeniu działalności,
  • ubiegasz się o zasiłek jako osoba duchowna,
  • wój płatnik składek (np. pracodawca w stosunku do pracownika, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy) zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.

Natomiast do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania składasz wniosek, jeżeli ubiegasz się o zasiłek po ustaniu tytułu do ubezpieczenia.

Twój płatnik składek (np. pracodawca w stosunku do pracownika, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy) zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, występujesz bezpośrednio do niego o zasiłek macierzyński.

Sytuacja ta może więc dotyczyć następujących osób ubezpieczonych: pracowników, członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółka rolniczego, osób wykonujących pracę nakładczą, osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania lub osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osób z nimi współpracujących.

Jak dokumentować prawo do zasiłku

Wnioskując o zasiłek macierzyński do płatnika składek, musisz udokumentować przewidywaną lub faktyczną datę urodzenia dziecka. Składasz więc zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – przy zasiłku za okres przed porodem lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – przy zasiłku za okres od dnia porodu. Ponadto składasz oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, każdorazowo do jego wypłaty niezbędne jest przede wszystkim zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3. Potrzebne jest też zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku pracowników, natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.

Ponadto, oprócz dokumentów wymienionych wyżej, przedkładasz płatnikowi zasiłku dokumenty, które będą dowodzić prawa do zasiłku z danego tytułu.

Celem przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka, składasz:

  • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - w przypadku zasiłku przysługującego za okres przed porodem,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - w przypadku zasiłku przysługującego za okres od dnia porodu,
  • oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Do wypłaty zasiłku w przypadku przyjęcia dziecka na wychowaniekonieczne są:

  • oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie,
  • zaświadczenie o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, zawierające datę urodzenia dziecka.

Jeżeli o wypłatęzasiłku macierzyńskiego ubiega się ojciec dzieckawnioskujący o zasiłek za okres niewykorzystany przez matkę dziecka, musi złożyć następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego, wystawione przez płatnika wypłacającego matce zasiłek macierzyński,
  • zaświadczenie o okresie udzielonego ojcu urlopu macierzyńskiego, gdy ojciec jest pracownikiem,
  • oświadczenie ojca o przerwaniu działalności, gdy jest ubezpieczonym prowadzącym działalność pozarolniczą lub zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej, w przypadku innych ubezpieczonych.

Ojciec lub członek najbliższej rodziny, opiekujący się dzieckiem w związku ze śmiercią matki albo porzuceniem przez nią dziecka, powinien wnioskować o przyznanie zasiłku macierzyńskiego do ZUS i przedłożyć:

  • zaświadczenie wystawione przez płatnika wypłacającego zasiłek macierzyński matce dziecka o okresie, za który matka dziecka pobrała zasiłek macierzyński oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego,
  • oświadczenie ojca lub członka najbliższej rodziny ubiegającego się o zasiłek o porzuceniu dziecka przez matkę,
  • zaświadczenie wystawione przez pracodawcę o okresie urlopu macierzyńskiego udzielonego ojcu lub członkowi najbliższej rodziny - gdy jest on pracownikiem,
  • zaświadczenie płatnika składek o dacie przerwania przez ojca lub członka najbliższej rodziny działalności zarobkowej - gdy jest on ubezpieczonym innym niż pracownik np. zleceniobiorcą,
  • oświadczenie ojca dziecka lub członka najbliższej rodziny po dacie przerwania działalności pozarolniczej - gdy prowadzi taką działalność.

Występując do ZUS o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego po wygaśnięciu tytułu do ubezpieczenia, bądź gdy umowa o pracę została Tobie przedłużona do dnia porodu, powinnaś dodatkowo przedłożyć:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
  • świadectwo pracy albo inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – jeżeli w takiej sytuacji przysługuje zasiłek,
  • zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia – w przypadku ustania zatrudnienia.

Oprócz wymienionych dokumentów, płatnik zasiłku będzie od nas wymagał złożenia informacji, czy podlegamy ubezpieczeniom z innego tytułu, niż nabyliśmy prawa do zasiłku. Oświadczenie to ma wykluczyć zbieg tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Prawo
Robią to podczas pracy zdalnej: 10 zaskakujących czynności
19 maja 2025

Pracownicy zdalni często łączą obowiązki zawodowe z prywatnymi - w czasie pracy (SIC!), co niepokoi pracodawców. Pracownicy podczas pracy zdalnej: sprzątają mieszkanie, idą na spacer z psem czy gotują obiad. A za wszystko to płaci pracodawca, bo pracownicy wykonują wiele czynności w godzinach pracy. Taki stan rzeczy powoduje, że pracodawcy nie chcą zatrudniać pracowników w ramach pracy zdalnej - a wolą współpracować na zasadach B2B. Okazuje się, że budżety na freelancing w Polsce wzrosły o rekordowe 51,5%, podczas gdy 37% firm wycofuje się z pracy zdalnej. Sekret tkwi w systemie rozliczania - z efektów, a nie godzin pracy.

Szef PKW: Wyniki głosowania raczej w poniedziałek, ale nie rano
18 maja 2025

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak ocenił, że wyniki niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich podane mogą być raczej w poniedziałek, ale nie o godz. 10.00, gdy odbyć ma się pierwsza z planowanych na ten dzień konferencji PKW.

Przed nami brutalna końcówka kampanii prezydenckiej. Ekspert: Braun może dać Nawrockiemu zwycięstwo
18 maja 2025

Wynik Grzegorza Brauna to największe zaskoczenie pierwszej tury wyborów prezydenckich – twierdzi dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ekspert prognozuje brutalną końcówkę kampanii i sugeruje, że poparcie Brauna może przesądzić o wyniku drugiej tury. Co jeszcze powiedział politolog?

Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich wyniosła 66,8 proc. To rekord
18 maja 2025

To najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich od 1990 r. Lepszy odnotowano tylko dwukrotnie w drugich turach.

Sławomir Mentzen: To największy sukces w historii naszego środowiska
18 maja 2025

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen powiedział po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll, że w wyborach prezydenckich chyba jednak zajął trzecie miejsce. To największy sukces w historii naszego środowiska - oświadczył Mentzen, który według sondażu ośrodka Ipsos uzyskał 15,4 proc. głosów.

Wybory prezydenckie. W miastach zwyciężył Rafał Trzaskowski, na wsi wygrał Karol Nawrocki
18 maja 2025

Zakończyła się pierwsza tura wyborów. W miastach zwyciężył Rafał Trzaskowski, na wsi - Karol Nawrocki. To wyniki sondażu wykonanego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Grzegorz Braun: Do następnego parlamentu musimy wprowadzić silną reprezentację prawicy wolnościowej
18 maja 2025

Grzegorz Braun, który według sondażu Ipsos uzyskał w wyborach prezydenckich 6,2 proc. i czwarte miejsce powiedział, że werdykt ten to odczyt temperatury narodu polskiego. Dodał, że kolejny cel to wprowadzenie do następnego parlamentu silnej reprezentacji prawicy prawdziwie antysystemowej.

Rafał Trzaskowski: Musimy być silni i zdeterminowani
18 maja 2025

Ile jeszcze przed nami pracy, którą zaczynamy już dzisiaj, żeby wygrać wybory prezydenckie - mówił po ogłoszeniu wyników exit poll kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jak musimy być silni, jak musimy być zdeterminowani – dodał.

Hołownia: w drugiej turze musimy dać szansę Rafałowi Trzaskowskiemu
18 maja 2025

Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta, marszałek Sejmu Szymon Hołownia zadeklarował poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze.

Karol Nawrocki: Będę Waszym głosem w Pałacu Prezydenckim
18 maja 2025

Jestem dumny z tego, że jestem jednym z was i będę prezydentem Polek i Polaków i będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim - powiedział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

pokaż więcej
Proszę czekać...