Jak często Polacy chodzili do kina w 2023 r.? Czy chętnie brali udział w akcjach dobroczynnych? Badanie CBOS

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
15 proc. Polaków w 2023 roku było tylko raz w kinie / Shutterstock

CBOS opublikował wyniki badania Aktywności i doświadczenia Polaków w 2023 roku. Jak po dwóch latach pandemii i roku wojny w Ukrainie wygadało uczestnictwo rodaków w aktywnościach społecznych i wydarzeniach? 

Aktywności Polaków w 2023 roku

Dwa lata pandemii koronawirusa, rok wojny w Ukrainie – jak to wpłynęło na aktywności Polaków i uczestnictwo w rozmaitych wydarzeniach w 2023 r.? Z badania CBOS wynika, że rodacy stęsknili się za innymi niż praca aktywnościami, chociaż spektakularnych wzrostów nie ma.

- W 2022 r. po zakończeniu restrykcji spowodowanych pandemią, obserwowany był znaczący wzrost uczestnictwa Polaków w kulturze, o tyle w 2023 r. zmiany nie są już tak znaczące - podał Ośrodek Informacji i Komunikacji CBOS.

Przejdźmy do konkretów. 

Kino, teatr czy koncert - co wybierali Polacy

Odsetek Polaków, którzy deklarują stały regularny udział w wydarzeniach kulturalnych jest niewielki. Wielokrotne wyjścia do kina to domena zaledwie 6 proc. rodaków. A 15 proc. wybrało się na film tylko raz w minionym roku. Kilka razy w kinie było 28 proc. badanych.

Uczestnictwo w jednym koncercie zadeklarowało 19 proc. badanych, 4 proc. było na wydarzeniu muzycznym kilkakrotnie w ciągu roku. 

A jak wygląda sytuacja z kulturą wyższą? 11 proc. Polaków było raz na sztuce teatralnej, ale odsetek osób, które zdecydowały się na kilka wizyt w teatrze wynosi jedynie 1 proc. Kilka razy w ciągu roku na wystawie czy w muzeum było 17 proc. ankietowanych. 

Autorzy badania oceniają, że tutaj mogły zdecydować ceny biletów. Wyjście do kina czy muzeum jest tańsze niż bilet na koncert czy do teatru. Ale mimo wszystko, można zauważyć ogólną tendencję wzrostową w kategoriach kulturalnych. W porównaniu z rokiem 2022 r. więcej ankietowanych wybierało teatr (tutaj wzrost o 3 pp.) czy udział w koncercie (tutaj wzrost aż o 8 pp.). 

Wypoczynek i działalność charytatywna

Badanie CBOS pokazuje, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na wypoczynek. W 2023 r. 61 proc, dorosłych ankietowanych zadeklarowało wyjazd na urlop, to o 8 pp. więcej niż w 2022 r. Wyjazdy zagraniczne to wzrost o 3 pp. 

Istotny spadek można zauważyć w działalności charytatywnej. W 2022 r. nastąpiła masowa akcja pomocy uchodźcom z Ukrainy, to wówczas znacząco podniosło odsetek przekazujących pieniądze i przedmioty na cele dobroczynne. W 2023 r. ten odsetek zmalał o 5 pp. 

Badanie odbyło się w dniach od 11-21 stycznia 2024 r. na próbie liczącej 1015 osób (w tym: 59,8 proc. metodą wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 27 proc. przez wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (metoda CATI) i 13,2 proc. samodzielne wypełnienie ankiety internetowej(metoda CAWI).

Zobacz także: Ten zasiłek może być przyznany w dowolnej wysokości. Komu się należy?
Nowy trend w restauracjach w 2024. Chodzi o rachunki: Kto i ile powinien zapłacić?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Infor.pl
Można dostać co miesiąc blisko 400 złotych dopłaty na mieszkanie. O tym dodatku wielu Polaków nie ma pojęcia
05 maja 2025

Coraz trudniejsze do udźwignięcia przy rosnących kosztach utrzymania staję się dla niektórych płacenie czynszu. W takiej sytuacji kołem ratunkowym może się okazać tak zwany dodatek mieszkaniowy. Ponieważ od marca wzrosły progi dochodowe umożliwiające jego otrzymanie, więcej osób może skorzystać z dofinansowania. Miesięczna kwota może wynosić od 250 do 380 złotych. Żeby pieniądze dostać, trzeba spełnić określone warunki.

Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie
05 maja 2025

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie, ale czy to wpłynie na aktywizację osób bezrobotnych? Raczej nie, tym bardziej, że ustawodawca poszerzył krąg podmiotów mający prawo do zasiłku przez rok.

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
05 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
05 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
05 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

pokaż więcej
Proszę czekać...