Trzeba zapłacić podatek od takich przydomowych tarasów. Niektórych to mocno zaboli i zaskoczy

Maja Retman
rozwiń więcej
miejsce spotkań relaks odpoczynek na tarasie zacieniony ogród meble ogrodowe / miejsce spotkań relaks odpoczynek na tarasie zacieniony ogród meble ogrodowe / ShutterStock

Przydomowy taras może być obłożony podatkiem? Wydaje się, że nie, bo przecież znajduje się na zewnątrz budynku i nie stanowi powierzchni użytkowej. Właściciele nieruchomości są przekonani, że od tarasu daniny płacić nie trzeba. Ale nie do końca mają rację. O co chodzi? 

Skąd te związane z tarasem podatkowe wątpliwości? 

Bo 15 marca minął termin płacenia pierwszej raty podatku od nieruchomości za 2025 rok. Jak pisze zajmujący się budownictwem branżowy serwis KB.pl, od tarasu z znajdującego się na zewnątrz budynku, właściciele nieruchomości zazwyczaj płacić podatku nie muszą, bo nie jest uznawany za powierzchnię użytkową. Skąd owo „zazwyczaj”? Chodzi o sytuacje, kiedy taras jest zabudowany i całkowicie zamknięty, co sprawia, że staje się częścią powierzchni użytkowej domu. Wtedy może zostać opodatkowany – wskazuje portal. 

Każda sytuacja może wymagać indywidualnej analizy

Tym, którzy mają zabudowane tarasy, eksperci radzą kontakt z lokalną skarbówką, żeby uzyskać szczegółowe informacje o obowiązujących zasadach i sposobie ich interpretacji w danej gminie. Chodzi o to, że niektóre urzędy mogą przyjmować różne podejścia do klasyfikacji takich przestrzeni. Lepiej to sprawdzić, bo prawne interpretacje oraz orzeczenia sądowe dowodzą, że każda sytuacja może wymagać indywidualnej analizy.

W jakich terminach trzeba płacić podatek od nieruchomości 

Osoby fizyczne płacą go w ratach do 15 marca, do 15 maja, do 15 września, do 15 listopada danego roku. Jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, wtedy trzeba zapłacić cały podatek w terminie płatności pierwszej raty czyli do 15 marca.

Podatek od nieruchomości. Zmiana definicji obiektów budowlanych

Przypomnijmy, że obowiązująca od nowego roku nowelizacja podatku od nieruchomości przyniosła zmianę definicji obiektów budowlanych. Budynek to między innymi obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych wraz z instalacjami, trwale związany z gruntem, posiadający dach i fundamenty. 

Mianem budowli określa się obiekty niebędące budynkami, wymienione w nowym załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (zawiera on 28 pozycji). To między innymi elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne, biogazownie, magazyny energii, przyłącza oraz urządzenia instalacyjne, w tym te służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków. Stawka podatku od budowli wynosi 2 proc. jej wartości.

Infor.pl
Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Maturzyści o tematach wypracowań i testów na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

pokaż więcej
Proszę czekać...