REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak to możliwe! Ponad 6 milionów ludzi bez zwrotu podatku ze skarbówki, bo nie zrobili tej jednej rzeczy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
laptop kobieta zdziwienie
Miliony Polaków z niższą pensją co miesiąc. Komu zostanie obniżone wynagrodzenie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 6 milionów ludzi w Polsce nie zweryfikowało swojego zeznania podatkowego w systemie Twój e-PIT, rozliczając się z fiskusem za 2023 rok, wynika z danych resortu finansów. Jakie są tego konsekwencje? Przede wszystkim automatyczne rozliczenie sprawia, że ci, którzy tego nie zrobili tracą możliwość skorzystania z ulg, a także przeznaczenia 1,5 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego 

Zdali się na automatyczne rozliczenie

W 2024 roku aż 23 miliony polskich podatników złożyło swoje deklaracje PIT w formie elektronicznej, co potwierdza rosnącą popularność cyfrowych rozwiązań. Choć 7,6 miliona osób aktywnie zaakceptowało swoje PIT-y w rządowym programie Twój e-PIT, liczba deklaracji, które zostały przyjęte automatycznie, jest niewiele niższa. Było ich 6,2 miliona. Oznacza to, że nie zostały one poddane jakiejkolwiek weryfikacji ze strony podatników.

REKLAMA

– Automatyczna akceptacja deklaracji PIT to wygodne rozwiązanie, które jednak może prowadzić do pominięcia istotnych ulg czy braku możliwości wyboru przekazania 1,5 proc. podatku na konkretną organizację pożytku publicznego – przypomina Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie e-pity.pl.

Tak się kończy niesprawdzenia PIT-a?

Brak weryfikacji PIT-a sprawia, że wielu podatników nie uwzględnia przysługujących im ulg. Tymczasem katalog odliczeń jest dość szeroki i przy odpowiednim udokumentowaniu pozwoli na obniżenie podstawy opodatkowania. 

REKLAMA

Niezweryfikowanie PIT-a oznacza również, że 1,5 proc. podatku może nie trafić do świadomie wybranej organizacji pożytku publicznego. A to znaczące kwoty.  Jak wskazuje resort finansów, w ubiegłym roku  do OPP trafiło aż 1,9 mld złotych, a średnia kwota wsparcia wyniosła 165,88 zł.

Jak dodaje Monika Piątkowska, po wskazaniu organizacji pożytku publicznego, na którą ma być przekazany 1,5 proc. podatku, odpowiednia kwota zostanie przekazana z budżetu państwa na jej działalność prospołeczną. Podatnicy sami mogą zdecydować, na jaki cel trafi część ich podatków. Warto wykorzystać tę możliwość wsparcia – przejrzenie rozliczenia zajmie zaledwie chwilę, a przekazanie 1,5 proc. nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem –wskazuje ekspertka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można szybciej otrzymać zwrot podatku

REKLAMA

Samodzielne przygotowanie zeznania PIT nie zajmuje wiele czasu. Bezpłatne programy, takie jak e-pity.pl, krok po kroku prowadzą przez formularz i wyczerpująco podpowiadają, jak go uzupełnić. Choć termin złożenia deklaracji mija dopiero 30 kwietnia, wcześniejsza weryfikacja i samodzielne złożenie PIT-a przed automatycznym rozliczeniem może przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku. Według danych Ministerstwa Finansów z zeszłego roku, średni czas zwrotu wyniósł 15 dni, przy czym najszybsze zwroty odnotowano już po jednym dniu. 

– Zwrot podatku następuje w ciągu maksymalnie 45 dni w przypadku złożenia elektronicznej deklaracji. Jeśli podatnik samodzielnie nie zaakceptuje ani nie prześle e-deklaracji, odliczanie tego terminu rozpocznie się dopiero 1 maja. Oznacza to, że zwrot może nastąpić nawet 15 czerwca. Samodzielne rozliczenie PIT-a nie jest trudne, a pozwala na szybszy zwrot nadpłaconego podatku – warto skorzystać z tej możliwości – podsumowuje Monika Piątkowska.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 ważne dodatki z MOPS na rok szkolny 2025/2026 [KRYTERIA]

Rodzice spełniający wymagane kryteria m.in. próg dochodowy mogą otrzymać zasiłek rodzinny, a do niego kilka dodatków. Niektóre z nich dedykowane są dzieciom rozpoczynającym rok szkolny. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać taką pomoc z gminy?

Orzeczenie o niepełnosprawności 2025 - na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności to oficjalny dokument, który potwierdza ograniczenia zdrowotne wpływające na codzienne funkcjonowanie. Jego posiadanie daje prawo do wielu form wsparcia – zarówno finansowego, jak i społecznego. W 2025 roku zasady orzekania nie zmieniają się znacząco, ale warto wiedzieć, kiedy można się o nie ubiegać i jakie choroby najczęściej kwalifikują do otrzymania orzeczenia.

ZUS: renta rodzinna po mężu – ile wynosi i komu przysługuje w 2025 roku?

Czy ZUS wypłaca rentę rodzinną po zmarłym mężu? Komu przysługuje renta rodzinna i ile wynosi w 2025 roku? Jakie warunki musi spełnić wdowa, aby otrzymać świadczenie? Czy renta rodzinna jest opodatkowana, czy można do niej dorabiać i jak długo się ją otrzymuje? Odpowiadamy na wszystkie najczęściej wyszukiwane pytania. Wyjaśniamy też, co zrobić, aby ZUS wypłacił korzystniejsze świadczenie – rentę rodzinną albo emeryturę.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

REKLAMA

WF z nową podstawą programową od 1 września 2025 r.

Od 1 września 2025 r. w szkołach będzie obowiązywała nowa podstawa programowa w zakresie wychowania fizycznego. Zakłada ona m.in. promowanie zdrowego stylu życia poprzez ruch i zabawę. Co z testami sprawnościowymi?

Masz 60 lat i 25 lat stażu pracy? Taką emeryturę z ZUS dostaniesz

Otrzymanie emerytury zależy nie tylko od osiągnięcia wieku emerytalnego, ale także od spełnienia szeregu innych warunków. Decyzja o przejściu na emeryturę po 25 latach pracy może skutkować otrzymaniem dość niskiej emerytury z ZUS. Jakiej dokładnie? Oto szczegóły.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, a można dostawać świadczenie w wysokości trzynastej emerytury CO MIESIĄC. O jaki dodatek chodzi?

W wyniku przeprowadzonych zmian ten dodatek do emerytury został zrównany z minimalną emeryturą, osiągając kwotę 1878,91 zł w 2025 roku. Oznacza to, że beneficjenci tego świadczenia będą otrzymywać kwotę odpowiadającą trzynastej emeryturze. I to co miesiąc. Co to za dodatek? Oto szczegóły. 

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA

Wielka zmiana w polskiej polityce! Premier Donald Tusk ogłosił nowy rząd: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

„Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Komisja lekarska ZUS – depresja: co mówić? Jak się przygotować, aby dostać rentę lub świadczenie w 2025 roku?

Cierpisz na depresję i nie jesteś w stanie pracować? Zastanawiasz się, czy możesz otrzymać rentę z ZUS i jak wygląda komisja lekarska w takiej sytuacji? Może nie wiesz, co powiedzieć lekarzowi orzecznikowi, aby Twoje objawy zostały właściwie zrozumiane? W tym poradniku krok po kroku wyjaśniamy, jak przygotować się do komisji ZUS przy depresji, jakie dokumenty zabrać i o czym mówić podczas badania.

REKLAMA