Wypłacają podwójne 800 plus w kwietniu. Dlaczego ZUS wysyła pieniądze dwa razy. Skąd ta zmiana?

Maja Retman
rozwiń więcej
800 plus pieniądze / 800 plus pieniądze / shutterstock

Drożyzna w sklepach i coraz wyższe rachunki za prąd rujnują domowe budżety.   Niektórym coraz trudniej związać koniec z końcem, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się kilkoro dzieci.  Sytuację ratuje 800 plus.  Na ten zastrzyk gotówki rodzice czekają co miesiąc. Tymczasem w kwietniu zmienia się nieco harmonogram wypłat. Kiedy zatem można się spodziewać przelewów z ZUS na bankowe konta?

Harmonogram przelewów z ZUS jest zwykle stały. To 2., 4., 7., 9., 12., 14., 18., 20., 22. dnia każdego miesiąca. Zdarza się, że dzień wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Wtedy Zakład przekazuje pieniądze odpowiednio wcześniej. Tak właśnie jest w kwietniu.

Ponieważ 12 kwietnia wypada w sobotę, 800 plus zostanie wypłacone już w piątek, 11 kwietnia. Z kolei 18 kwietnia, wyplata będzie podwójna. Dlaczego? Bo trafi do tych, którzy przelewy otrzymają zgodnie z harmonogramem i jak i do tych, którzy pieniądze otrzymują 20 każdego miesiąca. Ale 20 kwietnia to Niedziela Wielkanocna. Dlatego ZUS zrobi podwójne przelewy.

Terminy wypłaty 800 plus w kwietniu

Oto daty kolejnych przelewów w marcu 2025, z przesunięciem terminów.

  • 2 kwietnia (środa),
  • 4 kwietnia (piątek),
  • 7 kwietnia (poniedziałek),
  • 9 kwietnia (środa),
  • 11 kwietnia (piątek) - w tym terminie zostaną wypłacone świadczenia, które miałyby zostać wypłacone 12 kwietnia (sobota),
  • 14 kwietnia (poniedziałek),
  • 16 kwietnia (środa),
  • 18 kwietnia (piątek) - w tym terminie zostaną wypłacone również świadczenia, które miałyby zostać wypłacone 20 kwietnia (Niedziela Wielkanocna),
  • 22 kwietnia (wtorek).

Zmiany w 800 plus

Przypomnijmy, że z początkiem lutego ruszyło składanie wniosków o przyznanie 800 plus na tak zwany nowy okres świadczeniowy, który potrwa od pierwszego dnia czerwca tego roku, do maja roku przyszłego. Bardzo ważna jest data złożenia wniosku. Dlaczego? Bo od tego zależy, czy zostanie zachowana ciągłość wypłaty pieniędzy.

800 plus już nie dla każdego

Od nowego okresu świadczeniowego wchodzi zmiana, która polega na powiązaniu prawa do otrzymywania 800 plus ze szklonym obowiązkiem na terenie Polski dla dzieci z Ukrainy. – ZUS będzie weryfikował spełnianie obowiązku szkolnego poprzez informacje zamieszczane przez dyrektorów szkół o uczęszczaniu dziecka do szkoły w Systemie Informacji Oświatowej – tłumaczy Wojciecha Dąbrówka.

Będzie to dotyczyć tylko tych dzieci, objętych obowiązkiem szkolnym od 7 do 18 roku życia. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z dzieckiem cudzoziemca, które ma 5 czy 6 lat lub mniej, wymóg realizacji obowiązku szkolnego nie będzie miał tu zastosowania – wyjaśnia rzecznik ZUS.

 

Infor.pl
50 zł za każdy pień, który przezimował. Wnioski tylko do 31 maja 2025 r.
09 maja 2025

Należy się 50 zł za każdy pień, który przezimował. Wnioski można składać tylko do 31 maja 2025 r. w ARiMR. Jak złożyć wniosek o pieniądze?

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025
09 maja 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Czy 11.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
09 maja 2025

Tydzień po długim weekendzie majowym szybko mija i już kolejna sobota oraz niedziela. Wiele rodzin - zapewne więcej niż zwykle - odczuwa teraz potrzebę zrobienia większych zakupów. Podstawowe pytanie brzmi: czy można je zaplanować na niedzielę a jutro w sobotę zająć się innymi sprawami, czy odwrotnie - w niedzielę dużych zakupów zrobić się nie da, bo czynne będą tylko nieliczne, wybrane sklepy?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?
09 maja 2025

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Przekazywanie kryptowalut w rodzinie – przepisy i podatki. Darowizna czy sprzedaż?
09 maja 2025

Kryptowaluty jeszcze kilka lat temu uznawane były za ciekawostkę technologiczną. Obecnie z kolei stanowią istotny element rynków finansowych. Korzystają z nich nie tylko zaawansowani inwestorzy, ale również osoby prywatne dywersyfikujące swoje portfele. Przekazywanie aktywów cyfrowych, takich jak kryptowaluty, członkom rodziny budzi coraz większe zainteresowanie – i nic dziwnego. Bitcoin, Ethereum czy inne tokeny, z pozoru niematerialne, w rzeczywistości stanowią dziś istotny składnik majątku. Wymiana krypto-krypto czy krypto-FIAT to standard i doskonale znana każdemu czynność wykonywana m.in. na giełdzie czy pomiędzy portfelami. Co jednak z darowizną? W jaki sposób np. rodzic może przekazać kryptowaluty dziecku? Dowiedz się więcej na ten temat w tym artykule.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations
09 maja 2025

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Czy kandydat na Prezydenta RP może być karany? [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]
09 maja 2025

18 maja 2025 roku Polacy ponownie pójdą do urn, by wybrać głowę państwa. W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi pojawia się pytanie, które budzi emocje i wątpliwości: czy osoba karana może ubiegać się o urząd Prezydenta RR?

Bezpłatny webinar. Czas pracy i odpoczynku w podróży służbowej
09 maja 2025

Jako pracodawca musisz wiedzieć, jak prawidłowo zapewnić pracownikom czas odpoczynku w trakcie i po zakończeniu podróży służbowej. Nie warto opierać się przy tym na fałszywych mitach krążących w Internecie. Naruszenia przepisów w tym zakresie może cię bowiem sporo kosztować, bo PIP chętnie nakłada za to grzywny. Weź udział w webinarze i posłuchaj eksperta, który wytłumaczy, jak rozliczać czas pracy pracownika w podróży służbowej w zależności od środka transportu, rozkładu czasu pracy oraz liczby uczestników podróży.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje
09 maja 2025

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Tylko do 15 maja 2025 r. można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]
09 maja 2025

Wybory Prezydenta RP odbędą się 18 maja 2025 r. Tylko do 15 maja 2025 r. można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania. Gdzie i jak złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...