35-godzinny lub czterodniowy tydzień pracy. Rząd zmienia kodeks pracy

35-godzinny lub czterodniowy tydzień pracy. Rząd zmienia kodeks pracy / shutterstock

Rewolucja w kodeksie pracy jest już niemal pewna. Rząd rozważa dwa warianty reformy prawa pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub czterodniowy tydzień pracy. Oba rozwiązania są bardzo pozytywne, przede wszystkim z punktu widzenia pracowników.

Nadchodzi rewolucja w kodeksie pracy. Rząd rozważa 35-godzinny tydzień pracy lub czterodniowy tydzień pracy

Zwolennicy tych zmian w kodeksie pracy zwracają uwagę, że będą one korzystne również dla pracodawców: pracownicy będą bardziej produktywni, zmotywowani, teoretycznie mniej narażeni na stres i ryzyko wypalenia zawodowego. Jednak trudno uwierzyć, że ta rewolucja zostanie wprowadzona. W sytuacji niepewności gospodarczej oraz odpływu kapitału zagranicznego z Polski ze względu na rosnące koszty płac, rząd może ostatecznie nie zdecydować się na krok potencjalnie jeszcze bardziej zmniejszający atrakcyjność naszego kraju jako rynku pracy.

Bardziej prawdopodobne są drobne korekty lub dobrowolne porozumienia między pracodawcami a pracownikami, które pozwolą na dostosowanie czasu pracy do indywidualnych potrzeb i preferencji, tak jak na przykład w modelu belgijskim. Oczywiście, może się okazać, że ustawodawca nas zaskoczy bardzo progresywnym podejściem do dobrostanu pracowników, przedkładając go nad interesy gospodarcze.

Co należy zrobić, żeby firmy były gotowe na 35-godzinny lub czterodniowy tydzień pracy? Jest kilka ważnych wskazówek

Niezależnie od tego, czy będzie to 35 godzin pracy w tygodniu czy czterodniowy tydzień pracy, zmiana będzie wymagać od organizacji dostosowania się do nowej rzeczywistości i zmiany w zarządzaniu ludźmi, procesami i technologią. Należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • Optymalizacja/digitalizacja procesów. Warto znaleźć drogi pozwalające na realizację dotychczasowych zadań szybciej i efektywniej. Zapobiegliwe firmy skoncentrują się na optymalizacji procesów, eliminując niepotrzebne czynności i automatyzując zadania. Konieczna jest odpowiedź na pytanie, czy organizacja dysponuje już teraz wystarczającymi zasobami technologicznymi, aby zoptymalizować i przyspieszyć swoje procesy. 
  • Analiza zmian w kontekście strategicznych procesów firmy. Każda firma jest świadoma, jaki proces biznesowy jest dla niej kluczowy, ile zajmuje czasu i kiedy musi się odbywać. Ważnym krokiem jest przeprowadzenie analizy wpływu wprowadzenia w życie przewidywanych zmian (na koszty, przychody, rentowność, i tak dalej). Dzięki analizie zostaną zidentyfikowane zagrożenia, ale być może i korzyści – co na pewno pomoże w procesie wprowadzania tej zmiany w życie.
  • Planowanie. Analiza wpływu zmian w kodeksie pracy na biznes może stać się podstawą do stworzenia planu wdrożenia zmian i strategii adaptacji. Przewidzenie możliwych problemów i ryzyk już teraz, zapewni dostatecznie długi czas na przemyślenie ich rozwiązania czy minimalizowania. 
  • Kompetencje. Zmiany wiążą się z nowym sposobem realizacji działań. Należy zastanowić się, czy firma dysponuje kompetencjami umożliwiającymi optymalizację procesów albo wprowadzanie kodeksowych zmian. Jeśli nowe regulacje w kodeksie pracy będą wymagały przemodelowania Regulaminu Pracy i czasu pracy, należy zweryfikować, czy organizacja dysponuje odpowiednią wiedzą, aby wprowadzić nowe schematy czasu pracy zgodnie z przepisami. 

Nawet jeśli zmiana kodeksu pracy nie nastąpi w najbliższym czasie, to warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie, jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorstwo i jak można się do niej przygotować. A optymalizację i digitalizację procesów – jako wpływającą na zysk przedsiębiorstwa - warto robić zawsze. Niezależnie od zewnętrznych motywatorów.

Wiktoria Kuc, dyrektor personalna w Symfonii

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Infor.pl
Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpocznie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9:00. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

pokaż więcej
Proszę czekać...