Odbiór dokumentów przez biuro rachunkowe online

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
rozwiń więcej
Odbiór dokumentów przez biuro rachunkowe online/ fot. Fotolia
Szukasz nowoczesnego i sprawnego biura rachunkowego? Zwróć uwagę na to, w jaki sposób odbywa się przekazywanie do niego dokumentów księgowych. Możliwość przekazywania ich online to pierwsza wskazówka mówiąca o tym, że masz do czynienia z biurem rachunkowym, które jest zaawansowane technologicznie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Mimo rozwoju nowoczesnych technologii nadal wiele biur księgowych korzysta z tradycyjnego, analogowego modelu kontaktu z klientem. Oznacza to odbiór dokumentów księgowych od niego poprzez kontakt bezpośredni (klient musi przyjechać do biura i przywieźć dokumenty) bądź dostarczanie ich przez kuriera. Nie jest to oczywiście zła metoda, ale zabiera przedsiębiorcy sporo czasu, generuje koszty i powoduje, że bardzo precyzyjnie musi on pilnować terminów dostarczania dokumentów do biura rachunkowego. Tymczasem korzystanie z usług biur rachunkowych (czyli wyprowadzenie księgowości na zewnątrz firmy) ma za zadanie usprawnić jej działanie i pomóc w rozwoju.

Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy

Z raportu Usługi księgowe w Polsce 2013 opracowanego przez fundację Starter wynika, że 72% firm nie zamierza korzystać z księgowości online. Nie znaczy to jednak, że nie warto wybierać biur rachunkowych, które działają lokalnie i stacjonarnie, ale mimo to i tak oferują dostęp do nowoczesnych narzędzi i pozwalają na dostarczanie i przechowywanie dokumentów online. Wybór biura rachunkowego, które oferuje takie rozwiązanie, jest dla przedsiębiorcy znacznie bardziej efektywne. 

3 główne korzyści płynące z dostarczania dokumentów księgowych online

1. Brak kosztów związanych z przekazywaniem dokumentów

Biuro rachunkowe, które odbiera dokumenty w formie elektronicznej, robi to praktycznie bezkosztowo. Klient musi jedynie zeskanować dokumenty (bądź zrobić im zdjęcie w odpowiedniej rozdzielczości) i wysłać plik do biura rachunkowego bądź wgrać go na serwer. Może to zrobić w dowolnym miejscu i czasie, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Nie trzeba wydawać pieniędzy na kuriera czy benzynę, sprawdzać telefonicznie, czy dokumenty doszły.

2. Przekazywanie dokumentów na bieżąco

Możliwość przesyłania dokumentów online to również swoboda we wprowadzaniu ich do systemu. O ile przekazując dokumenty tradycyjnie, trzeba je najpierw zebrać, by móc całą dokumentację wysłać w całości, o tyle przekazywanie ich online może odbywać się na bieżąco – np.: tuż po otrzymaniu faktury kosztowej czy jej wystawieniu. Dla osób pracujących mobilnie to ogromne ułatwienie.

Co powinna zawierać umowa zawarta z biurem rachunkowym?

3. Oszczędność czasu

Każda osoba prowadząca biznes wie, że czas to pieniądz. Przekazywanie dokumentów online znacznie redukuje czas potrzebny na zajmowanie się sprawami księgowymi. Nie tylko nie trzeba marnować go na pakowanie i wysyłkę dokumentów lub samodzielny dojazd do biura, ale również – dzięki temu, że biura korzystające z archiwizacji danych online udostępniają archiwum klientom – dostęp do nich i ich historii jest możliwy dla klienta zawsze, nie tylko w godzinach otwarcia biura rachunkowego.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Autor: SaldeoSMART

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Biura rachunkowe
Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?
16 kwi 2024

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych
15 kwi 2024

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów
09 kwi 2024

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu
08 kwi 2024

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe
27 mar 2024

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?
27 mar 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe
27 mar 2024

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać
27 mar 2024

W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

Czy każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosowania przepisów ustawy AML?
27 mar 2024

AML (Anti-Money Laundering), to przeciwdziałanie praniu pieniędzy. A odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, to TAK, każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosować przepisy AML.

pokaż więcej
Proszę czekać...