Konkurs "Księgowy Roku 2009" rozstrzygnięty

Konkurs "Księgowy Roku 2009" rozstrzygnięty
W sobotę 5 grudnia rozstrzygnięto XI edycję konkursu Księgowy Roku 2009 organizowanego przez INFOR PL, Sage oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Tytuł Księgowego Roku 2009 przypadł Magdalenie Czyżkowskiej z Siechnic w województwie dolnośląskim.

Od 10 sierpnia 2014 r. każdy zainteresowany, który ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełni wymóg niekaralności, a także posiada polisę OC może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tym samym posiadanie certyfikatu księgowego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest już wymagane. Zobacz: Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Magdalena Czyżkowska jest księgową w firmie TIM SA (branża – handel, produkcja) w miejscowości Siechnice. Oprócz prestiżowego tytułu, laureatka zdobyła główną nagrodę wynoszącą 28 000 zł.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Katarzyna Kusa z Włoszczowej w województwie świętokrzyskim, a trzecie miejsce przypadło Joannie Bakalarczyk z Ozorkowa w województwie łódzkim. Ponadto jury wyróżniło Annę Szczygieł z Rzeszowa.

Laureatką studenckiej edycji konkursu Księgowy Roku 2009 została Daria Przybylska z Zabrza, studentka Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach.

Konkurs Księgowy Roku skierowany jest do osób odpowiedzialnych za strategiczne decyzje i budżety firmowe - dyrektorów finansowych, głównych księgowych i samodzielnych księgowych zatrudnionych w małych i średnich przedsiębiorstwach. Konkurs przewiduje udział zarówno praktyków zawodu, jak i studentów zdobywających dopiero wiedzę z tego zakresu i jest wobec powyższego podzielony na dwie kategorie. Stałym celem konkursu jest budowanie wizerunku polskich księgowych jako nowoczesnych menedżerów, doskonale wykształconych specjalistów, potrafiących odnaleźć się w trudnych biznesowych sytuacjach oraz przygotowywanie młodych kadr do wykonywania tego zawodu na najwyższym poziomie.

Polecamy: Instrukcja obsługi klienta biura rachunkowego

W tym roku - dzięki ścisłej współpracy z zespołem ds. certyfikacji przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce - najlepsi uczestnicy konkursu zyskali możliwość przybliżenia się do zdobycia certyfikatu na dyplomowanego księgowego wydawanego przez SKwP. Studenci zaś, dzięki uczestnictwu w konkursie, mieli możliwość praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy.

Co roku do konkursu przystępuje kilka tysięcy uczestników (w ostatnich latach ponad 6 tys.), pragnących zdobyć tytuł „najlepszego z najlepszych”. Ponad połowa z nich to kadra wyższego szczebla małych i średnich przedsiębiorstw (np. dyrektorzy finansowi, główni księgowi) oraz właściciele biur rachunkowych. Dużą część stanowią również samodzielni księgowi.

Polecamy: Odpowiedzialność biur rachunkowych

Więcej na stronie internetowej: www.ksiegowyroku.pl

Biura rachunkowe
Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?
16 kwi 2024

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych
15 kwi 2024

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów
09 kwi 2024

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu
08 kwi 2024

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe
27 mar 2024

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?
27 mar 2024

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe
27 mar 2024

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać
27 mar 2024

W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

Czy każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosowania przepisów ustawy AML?
27 mar 2024

AML (Anti-Money Laundering), to przeciwdziałanie praniu pieniędzy. A odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, to TAK, każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosować przepisy AML.

pokaż więcej
Proszę czekać...