E-zdrowie co to jest i do czego służy?

fot. materiały prasowe
Podczas kryzysu związanego z koronawirusem niektóre kraje wykorzystały nowoczesną technologię, aby utrzymać w ryzach globalne rozprzestrzenianie się pandemii. To tylko jeden z wielu przykładów wykorzystania technologii pod szyldem e zdrowia, aby pomóc opiekować się i ratować miliony ludzi na całym świecie. W tym artykule odpowiemy na pytanie, e zdrowie co to jest oraz przedstawimy e zdrowie wady i zalety.

E-zdrowie co to jest?

Sektor opieki zdrowotnej wpadł w rewolucję cyfrową, a technologia wkracza w każdy jej aspekt. Koncepcja zdrowia cyfrowego lub e-zdrowia pojawiła się w celu wyznaczenia wykorzystania Technologii informacyjno-komunikacyjnej w sektorze opieki zdrowotnej, wyposażając go w najnowocześniejsze zasoby, aby zapewnić bardziej efektywne zarządzanie i zoptymalizowaną diagnostykę oraz zdecydowanie lepszą opiekę nad pacjentem. Obejmuje to innowacje w wielu dziedzinach, takich jak komunikacja lekarz-pacjent, badania i zarządzanie szpitalem.

Branża e-zdrowia cały czas się rozwija. Według najnowszych danych, zainteresowanie e-zdrowiem wzrosło wśród krajów należących do Światowej Organizacji Zdrowia, a ponad 50% wdrożyło określone strategie do digitalizacji zdrowia.

Coraz więcej ludzi przekonuje się do najnowocześniejszych technologii, w tym tych związanych z e-zdrowiem. Postęp technologiczny jest także widoczny w branży bukmacherskiej. Na ten moment typerzy nie wyobrażają sobie innej metody stawiania zakładów niż poprzez stronę internetową lub aplikacją mobilną. Spośród wszystkich legalnych firm bukmacherskich w naszym kraju, ta, która wychodzi przed szereg pod względem nowości to BetCris. Wykorzystaj betcris kod promocyjny podczas rejestracji konta i skorzystaj z takich funkcji jak: zaawansowane statystyki, zróżnicowane metody płatności, system cash out, szeroka oferta sportowa, e-sportowa oraz ta na sporty wirtualne i gry karciane.

Technologie e-zdrowia

Wiemy już, co to jest e zdrowie, a teraz przejdźmy do związanych z tym technologii. E-zdrowie wykorzystuje szeroką gamę technologii cyfrowych.

  • Internet pozwala na przykład użytkownikom e-zdrowia komunikować się z pracownikami służby zdrowia za pośrednictwem poczty elektronicznej, uzyskiwać dostęp do dokumentacji medycznej, wyszukiwać informacje dotyczące zdrowia oraz angażować się w wymianę tekstów, plików audio, wideo i innych między osobami,
  • Telezdrowie – zapewnienie opieki na odległość oznacza, że osoby z odległych obszarów o ograniczonym dostępie do opieki zdrowotnej mogą uzyskać potrzebną pomoc medyczną. Oszczędza również czas, pieniądze i podróże zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów,
  • Aplikacje – dzięki aplikacjom mobilnym dedykowanym zdrowiu nasze smartfony stają się osobistymi trenerami, monitorami snu, urządzeniami diagnostycznymi,
  • Pouczające gry – te specjalne gry wideo są wykorzystywane, jako materiał edukacyjny dla pracowników służby zdrowia i studentów w celu usprawnienia ich szkolenia. Mogą z nich korzystać również osoby chcące dowiedzieć się więcej o konkretnych patologiach,
  • Przenośne urządzenia – obejmują inteligentną odzież i akcesoria, takie jak opaski, okulary i zegarki do monitorowania i zbierania informacji na temat naszego zdrowia i kondycji fizycznej,
  • Rozszerzona rzeczywistość – AR może pomóc pracownikom służby zdrowia na przykład wizualizować narządy w 3D lub sprawdzać dane pacjenta w czasie rzeczywistym. Może być nawet stosowany w zabiegach chirurgicznych ze specjalnymi słuchawkami AR,
  • Cyfrowa dokumentacja – posiadanie cyfrowej dokumentacji medycznej oznacza, że informacje mogą być przechowywane w jednym miejscu, ale dostępne z dowolnego miejsca, dzięki czemu pacjenci mogą je bezpiecznie udostępniać, a personel medyczny ma do nich dostęp w dowolnym momencie.

E zdrowie wady i zalety

Zarówno dostawcy, jak i konsumenci korzystają z e-zdrowia, napotykając na korzyści i przeszkody. Dzięki takim usługom e-zdrowie umożliwia nam stosowanie nowych metod, środków, narzędzi i kanałów, które prowadzą do szeregu korzyści:

  • Ulepszone monitorowanie pacjenta – dzięki tej technologii komunikacja jest łatwiejsza, co pomaga wypełnić lukę między lekarzami a pacjentami. Technologia oznacza również, że stan pacjenta może być monitorowany, a jego postępy mogą być rejestrowane w czasie rzeczywistym,
  • Bardziej poinformowani pacjenci – jako pacjenci możemy podejmować lepsze decyzje zdrowotne, kiedy mamy możliwość zarządzania własnym zdrowiem. Technologie internetowej komunikacji zapewniają nam również dostęp do przewodników i najlepszych praktyk, co jest bardzo przydatne na przykład podczas pandemii, jeśli pochodzą z wiarygodnych źródeł,
  • Zachęcanie do zdrowszych nawyków – nowe technologie zmieniają sposób, w jaki dbamy o siebie dzięki aplikacjom i urządzeniom, które śledzą to, co jemy, ile ćwiczymy, jak długo lub mocno śpimy i jak szybkie jest nasze tętno,
  • Łatwiejsze podejmowanie decyzji dla personelu medycznego – e-zdrowie zmienia również sposób, w jaki profesjonaliści radzą sobie z chorobami. Technologie informacyjno-komunikacyjne mogą na przykład pomóc w łatwiejszym identyfikowaniu optymalnych metod leczenia lub wykrywania chorób na wczesnym etapie,
  • Bardziej dostępna i równa opieka zdrowotna – zaletą e-zdrowia jest również mniej ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, co oznacza unikanie niepotrzebnych podróży. Co więcej, technologia zapewnia opiekę zdrowotną większej liczby osób, co oznacza równiejsze szanse dla wszystkich.

Wady e-zdrowia

  • Brak refundacji w celu wsparcia korzystania z technologii związanych z e-zdrowiem,
  • Duże koszty, takie jak te związane z zakupem sprzętu i oprogramowania oraz utrzymaniem i aktualizacjami,
  • Dysproporcja w dostępie do technologii cyfrowych, w szczególności Internetu. Podczas gdy ludzie po jednej stronie mają dostęp do najnowocześniejszych technologii i mają wiedzę niezbędną do ich korzystania, inni zwykle nie mają takiej możliwości.

Infor.pl
Rozpoczął się prawosławny Wielki Tydzień. W najbliższą niedzielę Wielkanoc
29 kwi 2024

Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej w kościele prawosławnym i innych obrządków wschodnich. Wielkanoc w tym roku wypada pięć tygodni po świętach katolickich, czyli 5 maja.  

Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego
29 kwi 2024

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Min. edukacji B. Nowacka: dzieci korzystają z doświadczenia osób starszych. A i dzieci mogą wiele nauczyć dziadków
29 kwi 2024

Minister edukacji Barbara Nowacka: działamy na rzecz szkoły międzypokoleniowej.

QUIZ Unia Europejska - znasz te ciekawostki? Duża szansa na 10/10
29 kwi 2024
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. W tym roku przypada więc 20. rocznica przystąpienia naszego kraju do UE. Sprawdź, co wiesz o Unii.
Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? ZUS wyjaśnia warunki
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

pokaż więcej
Proszę czekać...