E-zdrowie co to jest i do czego służy?

fot. materiały prasowe
Podczas kryzysu związanego z koronawirusem niektóre kraje wykorzystały nowoczesną technologię, aby utrzymać w ryzach globalne rozprzestrzenianie się pandemii. To tylko jeden z wielu przykładów wykorzystania technologii pod szyldem e zdrowia, aby pomóc opiekować się i ratować miliony ludzi na całym świecie. W tym artykule odpowiemy na pytanie, e zdrowie co to jest oraz przedstawimy e zdrowie wady i zalety.

E-zdrowie co to jest?

Sektor opieki zdrowotnej wpadł w rewolucję cyfrową, a technologia wkracza w każdy jej aspekt. Koncepcja zdrowia cyfrowego lub e-zdrowia pojawiła się w celu wyznaczenia wykorzystania Technologii informacyjno-komunikacyjnej w sektorze opieki zdrowotnej, wyposażając go w najnowocześniejsze zasoby, aby zapewnić bardziej efektywne zarządzanie i zoptymalizowaną diagnostykę oraz zdecydowanie lepszą opiekę nad pacjentem. Obejmuje to innowacje w wielu dziedzinach, takich jak komunikacja lekarz-pacjent, badania i zarządzanie szpitalem.

Branża e-zdrowia cały czas się rozwija. Według najnowszych danych, zainteresowanie e-zdrowiem wzrosło wśród krajów należących do Światowej Organizacji Zdrowia, a ponad 50% wdrożyło określone strategie do digitalizacji zdrowia.

Coraz więcej ludzi przekonuje się do najnowocześniejszych technologii, w tym tych związanych z e-zdrowiem. Postęp technologiczny jest także widoczny w branży bukmacherskiej. Na ten moment typerzy nie wyobrażają sobie innej metody stawiania zakładów niż poprzez stronę internetową lub aplikacją mobilną. Spośród wszystkich legalnych firm bukmacherskich w naszym kraju, ta, która wychodzi przed szereg pod względem nowości to BetCris. Wykorzystaj betcris kod promocyjny podczas rejestracji konta i skorzystaj z takich funkcji jak: zaawansowane statystyki, zróżnicowane metody płatności, system cash out, szeroka oferta sportowa, e-sportowa oraz ta na sporty wirtualne i gry karciane.

Technologie e-zdrowia

Wiemy już, co to jest e zdrowie, a teraz przejdźmy do związanych z tym technologii. E-zdrowie wykorzystuje szeroką gamę technologii cyfrowych.

  • Internet pozwala na przykład użytkownikom e-zdrowia komunikować się z pracownikami służby zdrowia za pośrednictwem poczty elektronicznej, uzyskiwać dostęp do dokumentacji medycznej, wyszukiwać informacje dotyczące zdrowia oraz angażować się w wymianę tekstów, plików audio, wideo i innych między osobami,
  • Telezdrowie – zapewnienie opieki na odległość oznacza, że osoby z odległych obszarów o ograniczonym dostępie do opieki zdrowotnej mogą uzyskać potrzebną pomoc medyczną. Oszczędza również czas, pieniądze i podróże zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów,
  • Aplikacje – dzięki aplikacjom mobilnym dedykowanym zdrowiu nasze smartfony stają się osobistymi trenerami, monitorami snu, urządzeniami diagnostycznymi,
  • Pouczające gry – te specjalne gry wideo są wykorzystywane, jako materiał edukacyjny dla pracowników służby zdrowia i studentów w celu usprawnienia ich szkolenia. Mogą z nich korzystać również osoby chcące dowiedzieć się więcej o konkretnych patologiach,
  • Przenośne urządzenia – obejmują inteligentną odzież i akcesoria, takie jak opaski, okulary i zegarki do monitorowania i zbierania informacji na temat naszego zdrowia i kondycji fizycznej,
  • Rozszerzona rzeczywistość – AR może pomóc pracownikom służby zdrowia na przykład wizualizować narządy w 3D lub sprawdzać dane pacjenta w czasie rzeczywistym. Może być nawet stosowany w zabiegach chirurgicznych ze specjalnymi słuchawkami AR,
  • Cyfrowa dokumentacja – posiadanie cyfrowej dokumentacji medycznej oznacza, że informacje mogą być przechowywane w jednym miejscu, ale dostępne z dowolnego miejsca, dzięki czemu pacjenci mogą je bezpiecznie udostępniać, a personel medyczny ma do nich dostęp w dowolnym momencie.

E zdrowie wady i zalety

Zarówno dostawcy, jak i konsumenci korzystają z e-zdrowia, napotykając na korzyści i przeszkody. Dzięki takim usługom e-zdrowie umożliwia nam stosowanie nowych metod, środków, narzędzi i kanałów, które prowadzą do szeregu korzyści:

  • Ulepszone monitorowanie pacjenta – dzięki tej technologii komunikacja jest łatwiejsza, co pomaga wypełnić lukę między lekarzami a pacjentami. Technologia oznacza również, że stan pacjenta może być monitorowany, a jego postępy mogą być rejestrowane w czasie rzeczywistym,
  • Bardziej poinformowani pacjenci – jako pacjenci możemy podejmować lepsze decyzje zdrowotne, kiedy mamy możliwość zarządzania własnym zdrowiem. Technologie internetowej komunikacji zapewniają nam również dostęp do przewodników i najlepszych praktyk, co jest bardzo przydatne na przykład podczas pandemii, jeśli pochodzą z wiarygodnych źródeł,
  • Zachęcanie do zdrowszych nawyków – nowe technologie zmieniają sposób, w jaki dbamy o siebie dzięki aplikacjom i urządzeniom, które śledzą to, co jemy, ile ćwiczymy, jak długo lub mocno śpimy i jak szybkie jest nasze tętno,
  • Łatwiejsze podejmowanie decyzji dla personelu medycznego – e-zdrowie zmienia również sposób, w jaki profesjonaliści radzą sobie z chorobami. Technologie informacyjno-komunikacyjne mogą na przykład pomóc w łatwiejszym identyfikowaniu optymalnych metod leczenia lub wykrywania chorób na wczesnym etapie,
  • Bardziej dostępna i równa opieka zdrowotna – zaletą e-zdrowia jest również mniej ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, co oznacza unikanie niepotrzebnych podróży. Co więcej, technologia zapewnia opiekę zdrowotną większej liczby osób, co oznacza równiejsze szanse dla wszystkich.

Wady e-zdrowia

  • Brak refundacji w celu wsparcia korzystania z technologii związanych z e-zdrowiem,
  • Duże koszty, takie jak te związane z zakupem sprzętu i oprogramowania oraz utrzymaniem i aktualizacjami,
  • Dysproporcja w dostępie do technologii cyfrowych, w szczególności Internetu. Podczas gdy ludzie po jednej stronie mają dostęp do najnowocześniejszych technologii i mają wiedzę niezbędną do ich korzystania, inni zwykle nie mają takiej możliwości.

Infor.pl
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia
21 maja 2025

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...