Co to jest suplement diety? Kiedy warto po niego sięgnąć?

zdrowie, suplementy diety / Co to jest suplement diety? Kiedy warto po niego sięgnąć? / fot. materiały prasowe

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że rynek suplementów diety osiągnął wartość 178,82 miliarda dolarów w 2024 roku i według prognoz ma rosnąć w tempie 8,8% rocznie aż do 2029 roku. Popularność suplementów diety wynika nie tylko z rosnącej świadomości zdrowotnej naszego społeczeństwa, ale także z łatwej dostępności tych produktów.

rozwiń >

Chociaż bez wątpienia można wskazać korzyści obecnej sytuacji, to wiąże się z nią również pewne ryzyko – niewłaściwy dobór preparatów może być nie tylko nieefektywny, ale nawet szkodliwy. Właśnie dlatego warto zrozumieć, czym jest suplement diety, jakie może mieć zastosowanie i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Co to jest suplement diety?

Polskie prawo reguluje definicję suplementu diety – to produkt spożywczy, którego celem spożycia jest uzupełnienie niedoborów określonych składników. Zgodnie z treścią ustawy o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia, suplementy są skondensowanym źródłem substancji aktywnych – nie tylko witamin i składników mineralnych, ale także aminokwasów, kwasów tłuszczowych czy związków bioaktywnych z wyciągów roślinnych. Preparaty dostępne są w różnych formach (od tabletek, przez kapsułki, aż po proszki i płyny), z których każda ma konkretne wskazania dotyczące zalecanego dziennego spożycia.

Czy suplementy diety działają? Ważnym aspektem suplementów diety jest ich charakter spożywczy. Oznacza to, że nie mają one właściwości terapeutycznych. Nie mogą zastępować leków.

Składniki suplementów diety mogą wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jednak na drodze dodatkowego wzmocnienia efektów odpowiednio zbilansowanej diety. Ich stosowanie powinno być przemyślane, zgodne z potrzebami i wynikać wyłącznie z konieczności uzupełnienia codziennego jadłospisu.

Jakie typy suplementów są dostępne na rynku?

Tak duża dostępność różnych rodzajów suplementów wynika z ich zróżnicowanego przeznaczenia. Trudno jednak mówić o „podstawowej suplementacji” (uniwersalnej). Każdy produkt powinien odpowiadać na konkretne potrzeby organizmu – wynikające z niedoborów pokarmowych lub zwiększonego zapotrzebowania na konkretne składniki.

Wyjaśnia to tak szerokie możliwości wyboru licznych kombinacji składników aktywnych w dostępnych preparatach – producenci dążą do tego, by możliwie skutecznie odpowiadać na konkretne potrzeby konsumentów. Tylko w takich przypadkach można mówić o tym, że suplementacja jest uzasadniona, a suplementy bezpieczne.

Wśród najczęściej spotykanych typów suplementów znajdują się:

  • preparaty jednoskładnikowe – witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe czy aminokwasy,
  • kompleksy witaminowo-mineralne,
  • ekstrakty roślinne,
  • adaptogeny,
  • probiotyki i prebiotyki.

Lek a suplement – czym się różnią?

Lek a suplement diety – różnic jest wiele (począwszy od produkcji, przez regulacje dotyczące sprzedaży aż po reklamę).

Zacznijmy od procesu produkcji. Leki to produkty lecznicze, które są wytwarzane w ściśle kontrolowanych warunkach. Każda partia musi spełniać normy określone przez prawo farmaceutyczne. Suplementy diety (jako produkty spożywcze) podlegają mniej rygorystycznym wymaganiom. Ich składniki muszą być bezpieczne, jednak przed wprowadzeniem preparatu na rynek producenci nie są zobligowani do tego, aby potwierdzać ich skład i skuteczność w badaniach klinicznych.

Jaka jest największa różnica między lekiem a suplementem? Każdy produkt leczniczy przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzi proces rejestracji, w tym (wspomniane wcześniej w kontekście suplementów diety) badania kliniczne potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Suplementy diety są zgłaszane do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jednak proces ten nie wymaga potwierdzenia ich działania terapeutycznego.

Etykiety leków zawierają szczegółowe informacje o działaniu, dawkowaniu oraz możliwych skutkach ubocznych. W przypadku suplementów informacje ograniczają się do składu i zalecanego dziennego spożycia. Reklamy suplementów diety mogą odnosić się wyłącznie do efektu odżywczego i nie mogą sugerować działania leczniczego.

Czy suplementacja jest bezpieczna dla zdrowia?

Suplementy mogą wspierać zdrowie, jednak tylko wtedy, gdy stosuje się je w przemyślany sposób i w uzasadnionych przypadkach. Suplementacja zawsze powinna mieć konkretny cel, oparty na wynikach badań diagnostycznych lub zaleceniach specjalistów.

Czy suplementy diety są bezpieczne dla zdrowia? Ważne jest, aby wybierać produkty o wysokiej jakości, które spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności. Mimo że producenci nie są zobowiązani do prowadzenia szczegółowych badań, wielu z nich testuje jakość i właściwości swoich produktów w niezależnych laboratoriach. Formeds to przykład marki, która swoje produkty regularnie oddaje do analizy akredytowanym laboratoriom (m.in. J.S. Hamilton, ALS, Eurofins i GBA).

Co zawierają suplementy diety?

Każdy suplement diety zawiera substancje aktywne, które są odpowiedzialne za jego działanie. Mogą to być witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe czy ekstrakty roślinne. Składniki czynne powinny mieć możliwie biodostępną formę – dobrze przyswajalną przez organizm (np. cytrynian wapnia zamiast węglanu wapnia).

Oprócz substancji czynnych suplementy mogą zawierać także składniki wypełniające, barwniki, konserwanty i substancje słodzące. Obecność takich składników bywa uzasadniona procesem produkcji, jednak ich ilość i rodzaj zależą od marki. Zdecydowanie warto wybierać producentów, którzy ograniczają ich użycie i dbają o „czysty skład”.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Stosowanie suplementów powinno odbywać się wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Zdrowa suplementacja może być pomocna, gdy organizm z różnych powodów nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych z diety.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich suplementów?

Wybór suplementu powinien być oparty na indywidualnych potrzebach. Najważniejsze aspekty to:

  • skład i oznakowanie,
  • forma i biodostępność substancji aktywnej,
  • brak zbędnych dodatków,
  • renoma producenta.

Mity na temat suplementów

Przyjrzyjmy się trzem najczęściej powielanym mitom związanym z suplementacją:

1. Wyższa dawka gwarantuje większą skuteczność – skuteczność suplementów nie zależy wyłącznie od ilości składników. Nie zawsze większa ilość substancji czynnej przyniesie lepsze korzyści. Dawka powinna być dostosowana do potrzeb organizmu i charakterystyki danej substancji.

2. Każdy powinien przyjmować suplementy – nie ma uniwersalnej potrzeby suplementacji.

3. Suplementy zawierają tylko witaminy i składniki mineralne – wiele preparatów zawiera inne substancje czynne – aminokwasy czy substancje bioaktywne pochodzenia roślinnego.

________________________________________

Bibliografia

1. Polaris Market Research. (2024). Dietary Supplements Market Share, Size, Trends, Industry Analysis Report, By Type; By Form; By Application; By Distribution Channel; By End-Use (Adults, Children, Infants, Pregnant Women, Geriatric); By Region; Segment Forecast, 2024 - 2032

2. PMR. (2023). Raport branżowy. Rynek suplementów diety w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029.

3. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. (Dz.U. 2001 nr 126 poz. 1381). Pobrane z: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20011261381

4. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. 2006 nr 171 poz. 1225). Pobrane z: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20061711225

5. Wąsiak, W. (2020). Leki, suplementy diety czy żywność funkcjonalna?. Tutoring Gedanensis, 5(1), 9-23.

6. Najwyższa Izba Kontroli. (2021). Informacja o wynikach kontroli. Wprowadzenie do obrotu suplementów diety. Pobrane z: https://www.nik.gov.pl/plik/id,25355,vp,28114.pd

Infor.pl
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?
21 maja 2025

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”
21 maja 2025

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia
21 maja 2025

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...