Odszkodowania z funduszu bez podatku

Radosław Knapik
rozwiń więcej
Zysk z oszczędzania w funduszach kapitałowych jest opodatkowany. Wyjątek stanowią odszkodowania wypłacone podatnikom przez fundusze inwestycyjne.

Oszczędzanie i inwestowanie w funduszach jest coraz popularniejsze. Dzieje się tak dlatego, że w ostatnim czasie umorzenie jednostek uczestnictwa w większości przypadków skutkuje otrzymaniem zysku z zainwestowanych środków. Niestety część tego zysku trzeba oddać w formie podatku. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Podstawę opodatkowania stanowi przychód uzyskany w następstwie umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Kosztem są wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Podatnika rozlicza TFI

Podatnik nie rozlicza się jednak samodzielnie. Towarzystwo funduszy inwestycyjnych jako płatnik powinno podatek obliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek. W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik z obowiązany jest złożyć w urzędzie skarbowym roczny PIT-8R.

Odpowie fundusz

Ubocznym skutkiem dużego zainteresowania omawianą formą oszczędzania są różnego rodzaju błędy i opóźnienia w realizacji zleceń, które jakkolwiek zdarzają się towarzystwom funduszy inwestycyjnych sporadycznie, to jednak w ich następstwie klient ponosi stratę finansową. Przykładowo opóźnienie w realizacji zlecenia klienta i umorzenie jednostek uczestnictwa w innym terminie niż wskazany w zleceniu skutkować może nieosiągnięciem spodziewanego przez klienta zysku.

Odpowiedzialność za taką sytuację ponosi towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Najczęściej towarzystwo z własnych środków pokrywa stratę poniesioną w następstwie takiego zdarzenia, wypłacając klientowi utracone korzyści. Pojawia się wówczas pytanie, czy kwoty wypłacone klientowi również podlegają opodatkowaniu 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym? Wydaje się, że w takiej sytuacji zryczałtowane opodatkowanie nie ma zastosowania. Otrzymane przez klienta środki pieniężne nie stanowią bowiem przychodu z kapitałów pieniężnych. Przy kwalifikacji do właściwego źródła przychodów istotne znaczenie ma fakt, że kwoty wypłacone na rzecz klientów towarzystwa funduszy inwestycyjnych, z tytułu strat spowodowanych opóźnieniem w realizacji zlecenia umorzenia jednostek uczestnictwa, mają charakter odszkodowawczy. Wydatek ten został bowiem poniesiony w celu zaspokojenia roszczeń klientów wynikłych z wadliwego wykonania usługi przez bank.

Można nie płacić

Uznanie wypłaconych środków za odszkodowanie rodzi kolejną wątpliwość - czy towarzystwo funduszy inwestycyjnych ma obowiązek sporządzić informację o przychodach z innych źródeł (PIT-8C), w której wykazałoby kwoty stanowiące równowartość utraconych przez klienta korzyści. Z art. 42a ustawy o PIT wynika, że w PIT-8C nie wykazuje się przychodów, które na mocy art. 21 ustawy o PIT są zwolnione z podatku. Przepis ten ma zastosowanie w zaprezentowanym stanie faktycznym, bowiem towarzystwo funduszy inwestycyjnych, pokrywając powstałą szkodę w majątku klientów, dokonuje na ich rzecz przysporzenia majątkowego. Co do zasady każde przysporzenie w majątku osoby fizycznej jest opodatkowane PIT, chyba że ustawa określa zwolnienia przedmiotowe w stosunku do określonych przysporzeń. Zwolnienie takie stanowi w rozpatrywanej sprawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, zgodnie z którym wolne od podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw. Warunkiem uprawniającym do zwolnienia jest umiejscowienie zasad ustalania odszkodowania w odrębnych przepisach ustawowych.

Ważne!

Na towarzystwie funduszy inwestycyjnych nie ciąży obowiązek sporządzania informacji PIT-8C, bo kwoty wypłacone klientom towarzystwa, z tytułu strat spowodowanych opóźnieniem w realizacji zlecenia jednostek uczestnictwa, są wolne od podatku

RADOSŁAW KNAPIK

gp@infor.pl

Infor.pl
Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo
17 cze 2024

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności
17 cze 2024

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Początkujący z pensją netto większą o 137,61 zł, mianowany o 142,33 zł, dyplomowany o 164,81 zł
17 cze 2024

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu
17 cze 2024

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe
17 cze 2024

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów
17 cze 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
17 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług
17 cze 2024

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC
17 cze 2024

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

pokaż więcej
Proszę czekać...