Czy opłaca się kupić by wynająć

Wolniejszy wzrost cen mieszkań rodzi pytanie: czy warto jeszcze w nie inwestować? Jeśli tak, to czy kupić lokal na rynku pierwotnym, odczekać i sprzedać? Czy lepiej nabyć na rynku wtórnym i wynająć?


Ta ostatnia opcja nie cieszyła się przez dłuższy czas powodzeniem. Z jednej strony zastój cen wynajmu, a z drugiej strony „gorący rynek” wzrostu wartości metra kwadratowego zachęcał raczej do handlu mieszkaniami niż jakiejkolwiek innej aktywności. Malała liczba zainteresowanych najmem – każdy wolał wykorzystać zdolność kredytową i zakupić lokal na własność. To jednak powoli się zmienia.

Często wysokie ceny istotnie utrudniają zakup pierwszej bądź kolejnej nieruchomości. Wyjściem dla osób znajdujących się w takiej sytuacji może być zakup mieszkania z ideą jego wynajęcia. Jak to działa i jakie są możliwości w tym kontekście?

 

Rynek ofert kredytowych nie daje jeszcze klientom dużego wyboru. Typowy kredyt na wynajem oferuje w tej chwili tylko Metrobank. Jest to tzw. kredyt „kupić by wynająć” (ang. buy to let), korzystna oferta dla inwestujących na rynku nieruchomości. Osoby, które chcą zarabiać w tym segmencie rynku, a nie mają tradycyjnie wyliczanej zdolności kredytowej mogą sięgnąć po to rozwiązanie.

Bank w analizie finansowej przedsięwzięcia bierze pod uwagę prognozowany przychód z wynajmu zakupywanej nieruchomości i nie wlicza jako obciążeń dotychczasowych rat kredytowych klienta. Dodatkowo oferta umożliwia 5 letnią karencję w spłacie kapitału, co pozwala swobodniej obsługiwać kredyt. Ceną za tak elastyczne podejście banku jest wyższa marża kredytu (o około 2-3 punkty procentowe). Jeśli jednak dana inwestycja może przynieść kilka lub kilkanaście procent netto w skali roku to i tak operacja może być bardzo opłacalna.

 

Kupowanie i wynajmowanie mieszkania to stosunkowo trudny rodzaj inwestycji. Trzeba znaleźć rzetelnych wynajmujących, odpowiednio skonstruować umowę wynajmu, ustrzec się zawarcia w niej niekorzystnych zapisów. Po za tym wynajem to nie tylko przychód ale również wydatki: czynsz, podatek dochodowy oraz remonty i naprawy w mieszkaniu. Trzeba więc dobrze wybrać lokalizację nieruchomości przeznaczonej do wynajmu, tak by znalezienie lokatorów było łatwe (przynajmniej przez 10 miesięcy w roku) i by potencjalny czynsz pokrywał przynajmniej w 70% obciążenie ratą kredytową. Wtedy cała inwestycja powinna przynieść satysfakcjonującą stopę zwrotu.

Pamiętajmy, że przychód z najmu ma przede wszystkim pokryć ewentualne wydatki oraz koszty comiesięcznych rat kredytowych – główny zysk ma pochodzić ze wzrostu wartości nieruchomości.

 

Czy warto kredytować zakup nieruchomości na wynajem? Tak, i najlepiej w możliwie długim okresie spłat, by przychód z wynajmu pokrywał jak największą część raty kredytowej. Ewentualny wkład własny należy zachować na naprawy, koszty czynszu na okresy bez wynajmu mieszkania lub po prostu na równoległe inwestowanie w inne produkty, tak by zwiększyć stopę zwrotu z całego portfela inwestycyjnego.

 

Skalkulujmy jak cała inwestycja wygląda w okresie 5 lat

 

Załóżmy, że inwestor kupuje kawalerkę (40 m2) na warszawskim Mokotowie – mieszkanie własnościowe. Cena to 360 000 PLN (9 000 PLN/m2). Inwestor finansuje zakup nieruchomości w 100% z kredytu, we frankach szwajcarskich - oprocentowanie 6,7% (kredyt na wynajem), okres kredytowania to 30 lat, 5 lat karencji w spłacie kapitału.

Rozważmy dwie opcje z uwagi na podatek od sprzedaży nieruchomości: z meldunkiem właściciela i bez meldowania się w wynajmowanym mieszkaniu (podatek przy sprzedaży 19% od zysku).

Stopa wzrostu nieruchomości: 12% w 1 i 2 roku oraz 8% w kolejnych latach.

Wynajem: 1 800 PLN netto (wynajem przez 10 miesięcy w roku)

Koszty odnowienia, remontów etc. 0,5% rocznie.

Tab. 1. Wynik inwestycji w zakup i wynajem nieruchomości z kredytem „kupić by wynająć”.

 

 


Wynik inwestycji z meldunkiem (0% podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości)

Wynik inwestycji bez meldunku (19% podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości)

Początkowa wartość nieruchomości

360 000 PLN

360 000 PLN

Koszty początkowe (notariusz, podatek PCC, koszty wieczysto – księgowe, kredyt)

15 000 PLN

15 000 PLN

Suma odsetek zapłaconych do banku w ciągu 5 lat

120 600 PLN

120 600 PLN

Dochód roczny z wynajmu

Dochód w ciągu 5 lat

18 000 PLN

90 000 PLN

18 000 PLN

90 000 PLN

Koszt remontów, odnowienia

12 190 PLN

12 190 PLN

Rata kredytowa (tylko odsetki)

2 010 PLN

2 010 PLN

Pozostała wartość kredytu do spłaty po 5 latach

360 000 PLN

360 000 PLN

Wartość nieruchomości po 5 latach

568 000 PLN

568 000 PLN

Wartość netto inwestycji po 5 latach

568 000 + 90 000 - 360 000- 15 000 - 120 600 – 12 190 = 150 210 PLN

568 000 + 90 000 - 360 000- 15 000 - 120 600 – (560 000- 360 000)*19% – 12 190 =

110 690 PLN

 

 

 

 

 


Jak widać opłacalność takiej inwestycji jest znaczna, nawet w okresie tylko 5 lat. Oczywiście kredyty oferowane do finansowania zakupu na wynajem są droższe od ich tradycyjnych wariantów i wynik netto całego przedsięwzięcia mógłby być wyższy (por. obliczenia w tabeli nr 2). Ale należy pamiętać, że kredyt „buy to let” jest przeznaczony dla osób, które nie mają zdolności kredytowej w tradycyjnym rozumieniu. Dla nich alternatywą nie jest kredyt tradycyjny, ale brak finansowania i zamknięcie możliwości inwestycji na rynku nieruchomości.

Mówimy więc o dylemacie typu: czy warto zarobić np. 153 000 PLN w przeciągu 5 lat (zysk 43%), czy nie zarobić nic. Odpowiedź wydaje się jasna.

Oczywiście wraz ze wzrostem konkurencji w tym segmencie kredytów oferty powinny być coraz bardziej atrakcyjne. Ale na pewno nigdy nie będą tak tanie jak kredyt tradycyjny, co wynika z większego ryzyka banku.

Karol Wilczko

www.ehipoteka.com

 

 

 

 

 

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...