Podwójny podatek z funduszu

Przemysław Molik
rozwiń więcej
inforCMS
Zbycie tytułów uczestnictwa funduszu inwestycyjnego jest opodatkowane.  Organy podatkowe coraz częściej stosują niekorzystną dla podatnika interpretację.

Nabycie tytułów uczestnictwa funduszu inwestycyjnego poprzez wniesienie akcji lub udziałów wywołuje wiele wątpliwości w interpretacji przepisów podatkowych. Zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) nie regulują tej czynności, a efektem tego są niekorzystne dla podatników stanowiska organów podatkowych.

Moment powstania przychodu

Zasadniczym problemem jest to, czy np. nabycie certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego (FIZ) nie poprzez wpłatę pieniężną, ale poprzez wniesienie do funduszu papierów wartościowych (np. akcji) lub udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, co może przewidywać statut FIZ, wywołuje skutki podatkowe. Organy podatkowe w ostatnich postanowieniach w tym zakresie jednoznacznie uznają, że fakt objęcia jednostek lub certyfikatów w zamian za akcje lub udziały stanowi zbycie tych ostatnich i tym samym uważają, że podatnik osiąga przychód z tytułu zbycia praw udziałowych.

Takie stanowisko wyraziła m.in. Izba Skarbowa w Warszawie z 20 maja 2008 r. (nr IP-PB3-423-325/08-2/JB). W opinii Katarzyny Ryszard, doradcy podatkowego w Kancelarii Miller Canfield, w rezultacie występuje dwukrotnie obowiązek podatkowy - raz przy objęciu certyfikatów, drugi raz przy ich zbyciu.

Zdaniem Pawła Greszty, starszego konsultanta podatkowego w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, taki pogląd organu oparty jest na założeniu, że wniesienie papierów wartościowych w zamian za certyfikaty inwestycyjne stanowi ich swoistego rodzaju zbycie. Paweł Greszta tłumaczy dalej, że według organów wartość pieniężna nabywanych certyfikatów inwestycyjnych stanowi przychód podmiotu wnoszącego do FIZ opodatkowany na zasadach ogólnych, tj. na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Wcześniej było korzystniej

Przypomnieć należy, że wcześniej organy podatkowe wydawały jednak korzystną dla podatników interpretacje. W przypadku zamiany papierów wartościowych na inne papiery wartościowe o identycznej wartości nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych - określił NSA w wyroku z 14 grudnia 2001 r. (sygn. akt I SA/Po 2374 /2000, niepublikowany).

- Tym samym sąd wskazuje, że operacja nabycia certyfikatów w zamian za akcje lub udziały stanowi zamianę papierów, a nie ich zbycie - interpretuje Katarzyna Ryszard.

Jeszcze do niedawna stanowisko, że opodatkowaniu podlegać będzie dopiero sprzedaż lub umorzenie certyfikatów lub jednostek nabytych w zamian za wnoszone akcje lub udziały, utrzymała Izba Skarbowa w Krakowie w postanowieniu z 19 grudnia 2007 r. (nr PD-1/42180-52/07).

- Organy uznały, że skoro brak jest przepisów określających sposób ustalania dochodu dla omawianej transakcji, wniesienie udziałów do FIZ nie rodzi u podatnika obowiązku rozpoznania przychodu w dacie opłacenia certyfikatów udziałami (akcjami) i określenia dochodu lub straty z tej transakcji - mówi Paweł Greszta.

Opodatkowaniu zatem będzie podlegać dopiero przychód ze zbycia tytułów uczestnictwa objętych w zamian za udziały.

Fundusz nie jest spółką

W opinii ekspertów podatkowych twierdzenie organów, że wartość pieniężna certyfikatów inwestycyjnych nabywanych w zamian za akcje lub udziały stanowi przychód na dzień ich objęcia, jest nadinterpretacją przepisów.

Paweł Greszta przypomina również, że wprowadzenie art. 12 ust. 1 pkt 7 w ustawie o CIT miało na celu rozszerzenie pojęcia przychodu również o wartość nominalną akcji (udziałów) w spółce w zamian za wniesione do spółki wkłady inne niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowanej części (do końca 2000 roku, wniesienie aportu było obojętne podatkowo dla wnoszącego aport).

- Zatem jeżeli dla powstania przychodu z tytułu objęcia akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny konieczne było wprowadzenie odrębnego przepisu, niezasadne jest twierdzenie, że objęcie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za akcje bądź udziały opodatkowane jest na zasadach ogólnych - tłumaczy ekspert.

Ponadto ustawa o CIT wskazuje wyraźnie w art. 12 ust. 1 pkt 4a na szczególny przypadek opodatkowania dochodu z tytułu otrzymanych dochodów członków funduszy inwestycyjnych.

- Zatem ustawodawca dostrzega odmienny charakter transakcji, których przedmiotem są jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne. Nie można zatem opodatkowywać objęcia tych ostatnich w zamian za akcje lub udziały na zasadach ogólnych, gdyż żaden przepis ustawy o CIT o tym nie przesądza, stosowanie zaś analogii w prawie podatkowym jest niedopuszczalne - podsumowuje Paweł Greszta.

Zdaniem Katarzyny Ryszard z Kancelarii Miller Canfield, stanowisko organów podatkowych, że wartość pieniężna certyfikatów inwestycyjnych nabywanych w zamian za akcje lub udziały stanowi przychód na dzień ich objęcia, można kwestionować chociażby z literalnej wykładni art. 12 ustawy o CIT oraz odpowiednio z art. 17 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 12 ustawy o CIT przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

- Z przepisu wynika, że jedynie objęcie udziałów (akcji) spółki kapitałowej stanowi fakt podatkowotwórczy - wyjaśnia Katarzyna Ryszard.

Według kodeksu spółek handlowych w polskim systemie prawnym spółkami kapitałowymi są tylko spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Fundusz inwestycyjny, zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych, jest osobą prawną, a nie spółką kapitałową.

19 proc. wynosi stawka podatku od dochodów z kapitałów pieniężnych

Fundusze inwestycyjne .

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...