Mało firm, duże bezrobocie

W ocenie uwarunkowań przedsiębiorczości Polska zajmuje w większości kategorii ostatnie miejsca wśród krajów europejskich, daleko w tyle za innymi państwami UE. Optymistyczny wydźwięk ma pozytywna ocena umiejętności polskich przedsiębiorców – wynika z ogólnoświatowego badania poziomu przedsiębiorczości w poszczególnych krajach.
Począwszy od 1997 r., Babson College z Bostonu i London Business School prowadzą globalne badania przedsiębiorczości Global Entrepreneurship Monitor (GEM). Koncentrują o­ne uwagę na indywidualnej inicjatywie i oddziaływaniu aktywności ekonomicznej jednostek na poziom dobrobytu całego społeczeństwa. Monitorują też czynniki wpływające na poziom przedsiębiorczości w danym kraju – od otoczenia instytucjonalnego aż po uwarunkowania społeczne. W 2003 r. badania GEM objęły 31 krajów, w których wytwarza się 90 proc. światowego produktu brutto i gdzie żyje 2/3 populacji świata. W 2001 r. badania GEM po raz pierwszy objęły Polskę. Dane z projektu GEM są wykorzystywane w pracach komisji UE i o­nZ. W ostatnich latach analizy stały się dla wielu państw jedną z istotnych przesłanek dla modyfikowania na bieżąco polityki ekonomicznej.
Polska aktywność
Wartość TEA (total entrepreneurial activity) – poziomu przedsiębiorczości ogółem w Polsce sytuuje nasz kraj blisko średniej europejskiej. W ostatnich trzech latach aktywność Polaków wyrażająca się w podejmowaniu i rozwijaniu działalności gospodarczej była mniejsza niż w Irlandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech i Węgrzech, ale większa niż w Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji. Świadczy to jednak, zdaniem autorów raportu, nie o aktywności ekonomicznej Polaków, ale o niekorzystnej pod tym względem sytuacji w krajach europejskich. Przedsiębiorczość Europejczyków jest mniejsza niż w obu Amerykach. Znajduje się też poniżej średniej dla wszystkich krajów objętych badaniem. Przedsiębiorczość w Polsce w wysokim stopniu wymuszona jest brakiem jakiejkolwiek alternatywy zarobkowej. Podejmowanie indywidualnej działalności gospodarczej jest reakcją na trudną socjalnie sytuację i małe szanse na rynku pracy – nie ma innego wyjścia niż spróbować działania na własną rękę. Ale, niestety, w Polsce wciąż za mało przybywa przedsiębiorstw, co ma znaczenie dla naszego rynku pracy. Przedsięwzięcia podejmowane z konieczności cechują się niskimi wskaźnikami przeżycia, niewielkim potencjałem wzrostu i nie wnoszą istotnego wkładu do krajowego PKB. W 2002 r. 49,6 proc., a 2003 r. 28,6 proc. polskich respondentów tak uzasadniało motywy swojej przedsiębiorczości. Średnio we wszystkich krajach objętych badaniem 66 proc. ankietowanych motywowało chęcią wykorzystania lepszych możliwości, tylko 27 proc. wskazało na konieczność, a około 7 proc. podało inne motywy.
Trudne uwarunkowania
Największym problemem polskich przedsiębiorców, zwłaszcza dopiero rozpoczynających działalność, jest mała dostępność kapitału. Aż 95 proc. respondentów ocenia jako niewystarczające swoje zasoby finansowe. Utrudnia to nie tylko wejście na rynek i zaistnienie na nim, ale także uniemożliwia pozyskanie nowoczesnych technologii.
Wsparcie przedsiębiorców ze strony programów publicznych (rządowych i samorządowych) w momencie zakładania firmy, budowania jej prawnych i finansowych podstaw może być, jak wskazują doświadczenia wielu krajów, istotnym czynnikiem udanego wejścia na rynek. Uzyskane w Polsce oceny publicznych programów wspierania przedsiębiorstw dowodzą, że działania te są nieskuteczne albo słabo wypromowane, a przez to dostępne tylko dla nielicznych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Krzysztof Polak


Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...