Jak wpłacać podatek przelewem

Od 1 lutego br. obowiązują nowe wzory formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego. Podatnicy, którzy chcą dokonać takiej wpłaty gotówkowej albo polecenia przelewu, muszą więc wykorzystać i wypełnić odpowiednie formularze.
Zobowiązania podatkowe (czyli np. obowiązek zapłaty podatku) wygasają w całości lub w części m.in. wskutek zapłaty, pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta, zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku.
Za termin dokonania zapłaty podatku uważa się:
• przy zapłacie gotówką – dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta,
• w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.
Od 1 lutego 2005 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego (Dz.U. nr 182, poz. 1882).

Wpisz nazwę organu i numer rachunku
W polu 01 i 02 formularza należy wpisać nazwę organu podatkowego zgodnie z właściwością miejscową, czyli np. II Urząd Skarbowy w Bolesławcu. Jeżeli formularz wypełniany jest pismem ręcznym, w każdej linii można wpisać maksymalnie do 27 znaków. Natomiast wypełniając formularz pismem maszynowym, w każdej linii można wpisać maksymalnie 54 znaki. Oczywiście dane te trzeba wpisywać w sposób jednoznacznie umożliwiający odczyt (tzn. wpisując znaki w jednym ciągu, z wyraźnymi odstępami, ignorując podział na kratki i nie wykraczając poza obrys pola).
W polu nr 03 należy wpisać numer rachunku bankowego NRB właściwego organu podatkowego. Warto pamiętać, że przy wpisywaniu cyfr nie należy wpisywać żadnych znaków rozdzielających np. „-”.
Pole 04 wypełnia jednostka przyjmująca formularz zlecenia płatniczego. Dla polecenia przelewu należy przekreślić za pomocą „x” znak W, zaś dla wpłaty gotówkowej znak P.

Wpisz kwotę
Wypełniając to pole, należy stosować zasady właściwe dla pola 01 i 02. Kwota powinna być wpisana cyframi, począwszy od lewej strony pola. Nie należy stosować kropek oddzielających tysiące, miliony itp.
Jeżeli formularz wypełniany jest pismem maszynowym, kwotę należy poprzedzić dwoma znakami gwiazdek (**). Jeżeli formularz wypełniany jest pismem ręcznym, przecinek oddzielający grosze powinien być umieszczony w oddzielnej kratce.

3 Wpisz swój numer rachunku
W zależności od formy płatności w polu 06 należy wpisać w przypadku:
• przelewu – numer rachunku bankowego NRB zobowiązanego,
• wpłaty gotówkowej – kwotę słownie.
Jeżeli płatność dokonywana jest przelewem przy wpisywaniu NRB zobowiązanego, należy stosować zasady dotyczące NRB organu podatkowego (pole 03).

4 Podaj adres
W polu tym należy wpisać imię i nazwisko (firmę), nazwę oraz adres zobowiązanego (wpłacającego). Jeżeli wpłaty dokonuje osoba fizyczna, należy wpisać imię i nazwisko oraz adres miejsca zamieszkania, uwzględniając przy tym odstępy i znaki rozdzielające. Osoba prawna wpisuje nazwę firmy i adres jej siedziby.

5 Wpisz NIP
W polu 09 należy wpisać Numer Identyfikacji Podatkowej zobowiązanego bez znaków rozdzielających (bez kresek), np. 8351245258, rozpoczynając od pierwszej kratki.
Gdyby zobowiązany nie posiadał NIP, należy wpisać identyfikator uzupełniający:
• numer REGON – gdy zobowiązany jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, ale posiadającą numer REGON,
• numer PESEL – gdy wpłacający jest osobą fizyczną posiadającą numer PESEL.
Pamiętaj, jeżeli zobowiązany nie posiada jednego z podanych wyżej numerów: NIP, PESEL lub REGON, to należy wpisać serię i numer paszportu lub serię i numer dowodu osobistego albo numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (bez znaków rozdzielających).

6 Podaj typ identyfikatora
W polu 10 trzeba podać typ identyfikatora. Jeżeli w polu 09 wpisano:
• NIP – należy wpisać N,
• nr REGON – należy wpisać R,
• nr PESEL – należy wpisać P,
• serię i numer dowodu osobistego – należy wpisać 1,
• serię i numer paszportu – należy wpisać 2,
• numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość – należy wpisać 3.

7 Poinformuj, za jaki okres płacisz
Pole 11 musi być wypełnione, z wyjątkiem sytuacji, gdy wpłata dotyczy należności niezwiązanych z okresem rozliczeniowym (np. kaucja gwarancyjna w podatku od towarów i usług, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych).
W polu tym należy wpisać, jakiego okresu dotyczy dokonywana wpłata (bez znaków rozdzielających): R – rok, K – kwartał, M – miesiąc, D – dekada, J – dzień. Na przykład, jeżeli wpłata dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych za 2004 r., należy wpisać – 04R, a jeżeli wpłata dotyczy podatku od towarów i usług za luty 2004 r., należy wpisać – 04M02.
8 Oznacz symbol formularza
W polu 12 należy oznaczyć symbol formularza lub płatności.
Jeżeli wpłata dotyczy zeznania lub deklaracji, należy wpisać symbol formularza, np. PIT-37.
Jeżeli wpłata należności wynika z decyzji (postanowienia) lub tytułu wykonawczego organu podatkowego, należy wpisać symbol płatności, np.:
• PIT – wpłata dotyczy decyzji w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych,
CIT – wpłata dotyczy decyzji w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych,
• VAT – wpłata dotyczy decyzji w sprawie podatku od towarów i usług.
W przypadku dokonywania wpłaty na rzecz urzędu skarbowego, symbol płatności musi być zgodny z symbolem określonym w przepisach dotyczących wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych.
Gdy wpłata jest dokonywana na rachunek bankowy jednostki samorządu terytorialnego, należy wpisać symbol płatności INNE.

9 Zidentyfikuj zobowiązanie
Przy wypełnianiu pola 13 należy stosować zasady właściwe dla pola nr 01 i 02.
Pole to wypełnia się, jeżeli wpłata należności wynika z decyzji, postanowienia tytułu wykonawczego. W takich przypadkach zobowiązany, wypełniając to pole, wpisuje w skrócie rodzaj aktu administracyjnego i jego sygnaturę podaną w treści tego aktu, np.:
• tytuł wykonawczy SM1-0987-03,
• decyzja US-732-89-03.
Jeżeli wpłata jest dokonywana na rachunek bankowy jednostki samorządu terytorialnego i jednocześnie nie wynika z decyzji, postanowienia, tytułu wykonawczego lub innego aktu; wówczas należy wpisać w skrócie rodzaj należności, np. podatek:
• od nieruchomości (wpłata dotyczy podatku od nieruchomości),
• leśny (wpłata dotyczy podatku leśnego),
• rolny (wpłata dotyczy podatku rolnego),
• od posiadania psów (wpłata dotyczy podatku od posiadania psów).

10 Pamiętaj o podpisie
Pole 14 przeznaczone jest na pieczęć, datę i podpis zobowiązanego. Odcisk pieczęci może być stosowany fakultatywnie (nie należy stosować czerwonego tuszu). Ponadto w polu tym należy umieścić datę zlecenia oraz podpis zobowiązanego.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Witkiewicz
Infor.pl
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

pokaż więcej
Proszę czekać...