Korekta zeznań i deklaracji podatkowych - pisma i orzeczenia

Z końcem marca – dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych, i z końcem kwietnia – dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, upływa termin składania zeznań podatkowych za poprzedni rok podatkowy. Jednak w praktyce oba te terminy nie zawsze oznaczają definitywne zakończenie rozliczeń podatkowych. Po złożeniu zeznań rocznych może bowiem dojść do ich korekty. Poza tym mogą powstać problemy związane z różnicą między wartością wpłaconych wcześniej zaliczek na podatek a ostateczną wysokością podatku.
Prawo podatników do złożenia korekty (jak również analogiczne prawo do korekty deklaracji na zaliczki miesięczne w podatku dochodowym od osób prawnych i w podatku dochodowym od osób fizycznych) jest przedmiotem orzecznictwa sądowego. Także Ministerstwo Finansów wielokrotnie wypowiadało się w tej materii.

Korekta deklaracji miesięcznych
Prezentowane poniżej pismo Izby Skarbowej w Rzeszowie z 31 stycznia 2005 r. (nr IS. I/1-415/169/04) dowodzi, że korekta deklaracji na zaliczki miesięczne nie zawsze jest konieczna:
(...) W 2001 r. podatnicy zakupili samochód osobowy za kwotę 606 000 zł i w latach 2002 i 2003, pomimo podwyższenia od 1 stycznia 2002 r. limitu wartości samochodu osobowego (od której naliczana amortyzacja stanowi koszt w rachunku podatkowym) do 20 000 euro, zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne w części ustalonej od wartości samochodu, stanowiącej równowartość 10 000 euro. Wobec tego podatnicy pytają, czy mają „prawo do zwiększenia odpisów amortyzacyjnych za 2004 r.” z tego tytułu i jednorazowego zwiększenia (na koniec roku) kosztów uzyskania przychodów, bez obowiązku złożenia korekt deklaracji PIT-5 za poszczególne miesiące 2004 r.
(...) Od 1 stycznia 2002 r. kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne w części ustalonej od wartości samochodu nieprzewyższającej równowartości 20 000 euro (przeliczonej na złote według kursu średniego euro, ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania), bez względu na to, czy samochód został nabyty i wprowadzony do ewidencji środków trwałych przed dniem 1 stycznia 2002 r., czy po tym dniu. Tym samym podatnicy mają prawo do skorygowania kosztów uzyskania przychodów 2004 r. o różnicę pomiędzy odpisami amortyzacyjnymi naliczonymi od wartości samochodu nieprzewyższającej równowartości 20 000 euro a amortyzacją naliczoną od wartości tego samochodu zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów na warunkach sprzed 1 stycznia 2002 r.
Biorąc pod uwagę fakt, że odpisy amortyzacyjne w firmie „J.” naliczane są miesięcznie, podatnicy w trakcie roku podatkowego powinni złożyć korekty poszczególnych deklaracji PIT-5 za 2004 r. oraz pisemnie uzasadnić przyczynę korekty (art. 81 Ordynacji podatkowej). Skoro jednak nadpłatę wynikającą z zaliczek na podatek zwraca się po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek (art. 76c Ordynacji podatkowej), zaś zakończenie roku podatkowego powoduje, że zaliczki tracą swój byt prawny (bowiem powstaje zobowiązanie za rok podatkowy) aktualnie podatnicy mogą uwzględnić przedmiotową korektę w zeznaniu za rok podatkowy 2004.

Rozliczenie z małżonkiem
Odpowiadając na pytanie podatnika: Czy pomimo dokonania już rozliczenia rocznego za 2003 r. podatnik ma prawo w terminie do 30 kwietnia 2004 r. złożyć korektę PIT-36 z jednoczesnym wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów wraz z małżonkiem? Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu w piśmie z 26 lutego 2004 r. (nr SD-K/415/06/04), wyjaśnił:
(...) Zgodnie z art. 6 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym (od osób fizycznych), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., powyższa zasada (wspólnego opodatkowania małżonków) ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.
Natomiast sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, w świetle art. 6 ust. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.).
W świetle powyższego podatnik może złożyć korektę zeznania rocznego za 2003 r. i rozliczyć się wspólnie z małżonką, jeżeli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, małżonkowie pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy oraz do żadnego z małżonków nie mają zastosowania przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.).
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na treść przepisu art. 6 ust. 10 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., który stanowi, że zasada opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 (...). Zatem warunkiem koniecznym do spełnienia w celu dokonania wspólnego rozliczenia z małżonkiem za 2003 r. jest również złożenie wniosku o wspólne opodatkowanie, wyrażonego w zeznaniu podatkowym, w terminie do 30 kwietnia 2004 r.


Nadpłata podatku
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej nadpłata powstaje dla podatników podatku dochodowego z dniem złożenia zeznania rocznego. Nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości równej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jednego z nich dotyczy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 grudnia 2004 r. (sygn. akt III SA/Wa 539/04):
Podatnikowi nie przysługuje prawo do odsetek od nadpłaty w przypadku wystąpienia następującej sekwencji zdarzeń: a) organ podatkowy I instancji wydaje decyzję, w której zmniejsza podatnikowi stratę za rok podatkowy; b) organ podatkowy wzywa podatnika do korekty deklaracji podatkowych za lata, w których powyższa strata została odliczona; c) podatnik dokonuje korekt i w konsekwencji płaci podwyższony podatek dochodowy; d) decyzja organu I instancji, w której zmniejszono podatnikowi stratę, zostaje uchylona przez organ wyższego stopnia.
Nadpłaty podatku dotyczy też wyrok NSA z 31 stycznia 2000 r. (sygn. akt III SA 1471/99):
W sytuacji gdy nadpłata została wykazana dopiero w zeznaniu korygującym zeznania roczne (zasadnicze) złożone w terminach przewidzianych stosownymi przepisami prawa, a nadpłata powstała w wyniku skorygowania wydatków mieszkaniowych, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, które nie zostały wykazane w zeznaniach rocznych za wymienione lata, za dzień powstania nadpłaty należało przyjąć dzień złożenia zeznania korygującego, bowiem późniejsze korekty zeznania nie mają wpływu na obowiązek wypłaty odsetek.

Wpływ kontroli podatkowej na prawo do korekty zeznania
Według przepisów Ordynacji podatkowej uprawnienie do złożenia korekty deklaracji:
1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej oraz w okresie między zakończeniem kontroli a wszczęciem postępowania – w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola;
2) przysługuje nadal – w zakresie, w jakim w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej nie stwierdzono naruszenia prawa lub nie wydano decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 marca 2004 r. (sygn. akt III SA 2321/02) dotyczy to również następującej sytuacji:
Protokół z kontroli wydanej przed złożeniem przez podatnika deklaracji korygującej zeznanie podatkowe, niezawierającej żadnych wskazań co do ewentualnego naruszenia prawa podatkowego, nie ogranicza i nie odbiera prawa do złożenia korekty zeznania.
Ale: Wszczęcie kontroli podatkowej dotyczącej wysokości dochodu uzyskanego w spółce cywilnej, w której podatnik posiada udziały, powoduje – zgodnie z art. 81 § 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) – zawieszenie prawa tego podatnika do złożenia korekty zeznania o wysokości osiągniętego przez niego dochodu w danym roku podatkowym (wyrok NSA z 25 czerwca 2003 r., sygn. akt I SA/Wr 852/01).

Kto koryguje zeznanie
Podatnicy powinni pamiętać, że organ podatkowy nie ma prawa do korygowania naszych zeznań podatkowych. Także wtedy, gdy posiada wiedzę o niewykorzystanej przez podatnika, a przysługującej mu uldze, nieuwzględnionej jednak w zeznaniu podatkowym. Potwierdza to m.in. wyrok NSA z 17 listopada 1999 r., sygn. akt I SA/Lu 1142/98): Skorzystanie z ulgi jest prawem podatnika, z którego korzysta o­n poprzez złożenie określonego oświadczenia woli, organ podatkowy nie ma uprawnień do korygowania złożonych przez podatnika zeznań w tym zakresie, nawet gdyby wiedział o istnieniu tytułu do ulgi. Może najwyżej pouczyć podatnika o istnieniu takiej podstawy i konieczności złożenia stosownego oświadczenia woli.
Oprac. Dariusz Tarczyński


Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...