Kto składa deklarację PIT-6

Osoby prowadzące produkcję rolną, które nie są rolnikami, obowiązane są złożyć deklarację do wymiaru zaliczek z działów specjalnych produkcji rolnej. Jeśli chcą rozpocząć wykonywanie działalności w ciągu roku, deklarację należy złożyć w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności.
Działy specjalne produkcji rolnej stanowią oddzielne od działalności gospodarczej źródło przychodów wymienione w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Oznacza to, że dochody z tego źródła podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Wyłączeniu spod opodatkowania według wspomnianej ustawy podlegają tylko przychody z działalności rolniczej.
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. w przypadku uprawy grzybów nieprzekraczających 25 mkw. powierzchni uprawowej). Załącznik ten określa rodzaj i rozmiar działów specjalnych produkcji rolnej oraz normy szacunkowe dochodu rocznego.

Określenie dochodu

Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych dla prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe). O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło o­no w ciągu roku.
Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.
Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.

Terminy

W jednym i drugim przypadku podstawowym obowiązkiem, który powinni wypełnić podatnicy osiągający dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, jest złożenie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu deklaracji według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym (PIT-6). Obowiązek ten dotyczy tych, którzy kontynuują działalność. Taką deklarację muszą złożyć też osoby, które rozpoczynają w ciągu roku podatkowego prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. W tym przypadku obowiązuje 7-dniowy termin od dnia rozpoczęcia działalności. To jednak nie wszystko. W terminie 7 dni podatnicy obowiązani są zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o:
zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,
zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji.
Jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej jest ustalany na podstawie ksiąg, podatnicy składają urzędowi skarbowemu w terminie do 30 listopada deklarację o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym na tym samym druku PIT-6. W praktyce polega to na tym, że wypełniają jedną rubrykę więcej w składanej deklaracji PIT-6.

Wypełnienie deklaracji

Deklaracja PIT-6 stanowi podstawę do wydania przez naczelnika urzędu skarbowego decyzji zaliczkowej. Podatnicy działów specjalnych są zobowiązani wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu skarbowego obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.
W poz. 1 deklaracji PIT-6 podatnik powinien wpisać swój NIP, a w poz. 4 rok, za który zostanie wymierzona zaliczka na podatek od dochodów z działów produkcji rolnej. W przypadku deklaracji PIT-6 składanej do 30 listopada tego roku w poz. 4 należy wpisać 2006 rok. W poz. 5 wpisuje się urząd skarbowy, do którego składana jest deklaracja, czyli urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika. Pozycje 6-8 określają nazwisko i imię podatnika oraz jego datę urodzenia. Miejsce zamieszkania wpisuje się w poz. 9-18. W bloku C w poz. 19-28 należy wpisać miejsce prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. W przypadku gdy miejsc tych jest kilka, wypełnia się poz. 29-38 oraz 39-48. Następnie należy wypełnić poz. 49-51. W poz. 49 wpisuje się rodzaj produkcji (np. uprawa grzybów – pieczarek), w poz. 50 numer działu określony w części H deklaracji, a w poz. 51 rozmiar produkcji, czyli powierzchnię uprawy lub wielkość hodowli (np. dla pie- czarek uprawianych na pow. 1500 mkw. stanowi to wartość 1500). W przypadku prowadzenia kilku rodzajów produkcji wypełnia się analogicznie pozostałe wiersze z bloku D. Jeżeli podatnik zdecyduje, że chce ustalać dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie ksiąg, wypełnia poz. 140 oraz 141. W przeciwnym wypadku pozostawia te pola niewypełnione. Na koniec wreszcie w poz. 142 należy złożyć swój podpis. Pozostałe rubryki są wypełniane przez pracownika urzędu skarbowego. Należy zaznaczyć, że podatnik wypełnia tylko jasne pola w deklaracji, gdyż pola ciemne będą wypełniane przez urzędnika skarbowego.

WZÓR prawidłowo wypełnionej deklaracji PIT-6

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bogdan Świąder


Infor.pl
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

pokaż więcej
Proszę czekać...