Jak rozliczyć wydatki na świąteczne dekoracje w firmie

Wydatki poniesione na świąteczne udekorowanie firmy, jeśli wykazują związek z przychodami, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba jednak pamiętać o limicie i o tym, by nie przesadzać z wydatkami.
W centrach handlowych wystrój świąteczny pojawił się już w połowie listopada. Przedświąteczny nastrój udziela się także innym, w tym właścicielom firm. Ci ostatni również kupują choinki, bombki, lampki i inne świąteczne bibeloty, które mają posłużyć do udekorowania wnętrz w ich firmach. Z oczywistych względów wydatki te chcieliby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Niestety nie zawsze jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać.

Reprezentacja, czyli...

Pojęcie reprezentacji, podobnie zresztą jak reklamy, nie zostało zdefiniowane w przepisach podatkowych. A skoro tak, należy zinterpretować je zgodnie ze znaczeniem przyjętym w słowniku języka polskiego. Można zatem przyjąć, że reprezentacja oznacza działania zmierzające do wywołania i utrwalenia dobrego wizerunku firmy poprzez okazałość, wytworność, czy wystawność w stosunkach z kontrahentami i interesantami. Innymi słowy reprezentacja to występowanie w imieniu firmy wiążące się z okazałością w celu wywołania jak najlepszego wrażenia.
Warto do tego dodać jeszcze krótką definicję sformułowaną przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 maja 1998 r. (SA/Sz 1412/97). NSA w wyroku tym stwierdził, że pojęcie reprezentacja nie musi odnosić się do okazałości i wystawności. Pojęcie to odnosi się do dobrego reprezentowania się firmy, które może polegać na odpowiednim ubiorze pracowników, wystroju firmy, jej logo, tablicach informacyjnych, sposobie podejmowania interesantów i kontrahentów.

...trudne wydatki

Kosztami uzyskania przychodów są, co do zasady, koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Do uznania określonego wydatku za koszt podatkowy konieczne jest zatem spełnienie kilku warunków. Wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu nie tylko wtedy, kiedy nie znajduje się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, ale także wtedy, kiedy jego celem jest osiągnięcie przychodu. Łączne spełnienie tych dwóch warunków powoduje, że dany wydatek można uznać za koszt podatkowy. Dotyczy to również wydatków na cele reprezentacji. Co prawda trudno ocenić, w jakim stopniu wydatki poniesione na dekorację firmy przyczyniają się do zwiększenia przychodów. Nie sposób jednak uznać, że nie zostały o­ne poniesione w celu ich uzyskania.
Podatnicy muszą też pamiętać, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodu odnoszą się do konkretnego źródła przychodu. Dlatego konieczne jest istnienie związku przyczynowego między wydatkami a uzyskanym przychodem. A to oznacza, że samo określenie, że wydatek został poniesiony na reprezentację, nie przesądza jeszcze o tym, że zostanie o­n uznany za koszt podatkowy. Charakter wydatków na reprezentację powinien być związany z prowadzoną działalnością, a użyte środki zwiększać przychody.

...z określonym limitem

Gdy właściciel firmy określi już, że poniesione przez niego wydatki na świąteczny wystrój firmy to nic innego jak wydatki na reprezentację firmy, które przyczynią się do uzyskania przychodów, powinien zadać sobie kolejne pytanie: w jakiej wysokości zaliczyć je do kosztów. W całości, czy w części? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w przepisach ustaw podatkowych. A z tych wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25 proc. przychodu, chyba że reklama jest prowadzona w środkach masowego przekazu albo publicznie w inny sposób. Wynika stąd, że koszty reprezentacji owszem zwiększają koszty uzyskania przychodów, ale są limitowane.
Podstawą do ustalenia limitu jest przychód wynikający z przepisów podatkowych. W praktyce oznacza to, że podstawą obliczenia wysokości kosztów reprezentacji jest ta część przychodu, która uwzględniana jest dla potrzeb określenia dochodu firmy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podstawą obliczenia tego limitu nie jest przychód zwolniony z opodatkowania.

...i liczne kłopoty

Niestety, podatnicy często zdają się zapominać o tym, że pojęcia reprezentacji nie można interpretować rozszerzająco. Nie można go rozszerzać na wszelkie działania podatników zmierzające do zwiększenia przychodów poprzez uatrakcyjnienie oferowanych przez nich towarów czy usług. Co prawda nie można mieć wątpliwości, że odpowiedni wystrój w firmie korzystnie wpływa na jej wizerunek wśród różnych podmiotów, w tym rzeczywistych czy potencjalnych klientów, to jednak nie powoduje automatycznie, że wydatki związane z zakupem dekoracji należy zakwalifikować jako koszt reprezentacji. A to oznacza, że wydatki te należy kwalifikować do kosztów podatkowych z dużą ostrożnością. Niewykluczone, że organy podatkowe będą kwestionować zaliczenie wydatków na udekorowanie firmy do kosztów podatkowych. Mogą zarzucać podatnikom, że dekoracje te spełniają w okresie świątecznym specyficzną funkcją marketingową.
Podatnicy mogą jednak bronić się podkreślając, że atmosfera świąt, jaka udziela się klientom, powoduje, że chętniej wydają o­ni pieniądze na przeróżne towary czy usługi. Można zatem twierdzić, że w zwiększaniu przychodów przedsiębiorców wykorzystujących tę prawidłowość dużą rolę odgrywa nawiązywanie do świątecznych rekwizytów: bombek, choinek itp. A to oznacza, że wydatki poniesione na świąteczne udekorowanie firmy, które nie mają cech typowej reprezentacji, ale wykazują związek z przychodami, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba jednak pamiętać o limicie i o tym, by nie przesadzać z wydatkami. Wszystko po to, by nie mieć później problemów z przekonaniem do własnych racji urzędników.
UWAGA
Podatnik powinien uzasadnić, że określone wydatki, np. na wystrój firmy, mają na celu reprezentowanie firmy. Dopiero wtedy może myśleć o zaliczeniu wydatków do kosztów podatkowych.

Anna Wojda


Infor.pl
Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

pokaż więcej
Proszę czekać...