Dla kogo ulga uczniowska

Pracodawcy, którzy do końca 2003 r. nabyli prawo do ulgi uczniowskiej, nadal w ramach praw nabytych mogą z niej korzystać. Takie prawo przysługuje tym podatnikom, którzy w tym terminie zawarli z uczniami lub szkołą umowy oraz rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie nie później niż w roku szkolnym 2003/2004.
1 stycznia 2004 r. została zlikwidowana ulga uczniowska polegająca na obniżeniu przez podatników uzyskujących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej podatku dochodowego od osób fizycznych, obliczonego na zasadach ogólnych lub odpowiednio ryczałtu bądź karty podatkowej. Na podstawie przepisów przejściowych ci przedsiębiorcy, którzy nabyli prawo do ulgi, nadal mogą z niej korzystać w ramach praw nabytych na takich zasadach, jakie obowiązywały do 31 grudnia 2003 r. Taką możliwość dają zarówno przepisy nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2003 r. nr 202, poz. 1958), jak również nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2003 r. nr 202, poz. 1956).
Przedsiębiorcy, którzy z ulgi korzystać już nie mogą, bo do 31 grudnia 2003 r. nie nabyli takiego prawa, mogą starać się o dofinansowanie kosztów, jakie poniosą na kształcenie swoich pracowników.

Konieczne warunki

Aby pracodawcy szkolący młodocianych mogli nadal korzystać z ulgi uczniowskiej, muszą spełnić kilka wyraźnie określonych w przepisach warunków. Z ulgi mogą korzystać podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2004 r. zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy oraz rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004. Również ci przedsiębiorcy, którzy zakończyli cykl szkolenia oraz uzyskali decyzję potwierdzającą prawo do ulgi, ale nie zdążyli z niej skorzystać – w całości lub części, jeśli do 1 stycznia 2004 r. nie odliczyli od podatku całej przysługującej kwoty, część ulgi, która nie znalazła pokrycia w podatku, będą mogli w pełni odliczyć od podatku, aż do pełnego wykorzystania odliczenia.

Nie wszyscy szkolą

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów prawo do ulgi uczniowskiej mają wyłącznie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki prawa handlowego (spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej) uprawnione na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniające w ramach prowadzonej działalności pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego lub prowadzące zajęcia praktyczne lub praktyki zawodowe uczniów na podstawie umowy zawartej ze szkołą ponadgimnazjalną lub ponadpodstawową.
Ponadto ulga przysługuje tylko wtedy, gdy osoba prowadząca zajęcia praktyczne legitymuje się odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi oraz pedagogicznymi. Do szkolenia uprawnieni są nauczyciele, instruktorzy praktycznej nauki zawodu.

Potrzebny wniosek

Ulga uczniowska jest przyznawana tylko i wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy, który chce z tej preferencji skorzystać. Jednak i w tym przypadku muszą być spełnione pewne warunki.
Przede wszystkim przygotowanie zawodowe musi być zakończone pozytywnym wynikiem egzaminu ucznia. Ponadto praktyczna nauka zawodu, w przypadku szkolenia uczniów szkół ponadgimnazjalnych lub ponadpodstawowych, nie może trwać krócej niż 10 miesięcy. Dodatkowo zatrudnienie ucznia lub pracownika w celu przygotowania zawodowego musi trwać przez cały okres szkolenia wynikający z umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Warunek ten nie musi być spełniony, jeżeli umowa została rozwiązana z przyczyn niezależnych od podatnika, a uczeń lub pracownik podjął naukę zawodu u innego podatnika.
Jeśli wymienione warunki są spełnione, podatnik musi złożyć wniosek o przyznanie ulgi do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku, gdy podatnik jest opodatkowany w formie karty podatkowej – do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej. W razie niedopełnienia zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki. Natomiast w przypadku, gdy nie można ustalić siedziby spółki – według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników w terminie jednego miesiąca od daty:
• złożenia przez młodocianego pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu;
• zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu.

Wysokość ulgi

Kwoty ulgi uczniowskiej w każdym z lat 2004-2007 podlegają waloryzacji stosownie do wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Ogłaszane są przez ministra finansów w drodze rozporządzenia do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy, w wysokości przysługującej za wyszkolenie jednego ucznia, w zależności od okresu szkolenia.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 17 listopada 2005 r. w sprawie wysokości kwoty ulgi uczniowskiej na podstawie art. 10 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy – przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 202, poz. 1958 oraz z 2004 r. nr 263, poz. 2619) ulga uczniowska z tytułu wyszkolenia jednego pracownika w 2006 r. wyniesie 4852,51 zł – przy okresie szkolenia do 24 miesięcy (teraz kwota ulgi wynosi 4734,16 zł). Natomiast wysokość ulgi przy okresie szkolenia ponad 24 miesiące wyniesie 8087,52 zł (dziś wynosi 7890,26 zł).
Takie same kwoty zostały ustalone na podstawie art. 13 ust. 7 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 202, poz. 1956 i nr 222, poz. 2201 oraz z 2004 r. nr 263, poz. 2619).
Oba rozporządzenia zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 229 z 23 listopada 2005 r. i wejdą w życie 1 stycznia 2006 r.

Ulgę można zwiększyć

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w miejscowości o liczbie mieszkańców do 5000 oraz w gminach o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym, kwotę ulgi uczniowskiej podwyższa się o 20 proc. Również w przypadku, gdy w danym roku podatkowym podatnik zakończył szkolenie więcej niż jednego pracownika, ma prawo do zwiększenia kwoty ulgi o 20 proc. Podwyżka ta przysługuje z tytułu zakończenia szkolenia pozytywnym wynikiem egzaminu każdego następnego pracownika. Istotne jest to, że jeśli podatnik spełnia wszystkie te warunki, może skorzystać z podwyższenia kwoty ulgi z obu tytułów jednocześnie.

Dane niezbędne do złożenia wniosku

Wniosek o przyznanie ulgi powinien zawierać następujące dane: datę zawarcia ze szkołą umowy o praktyczną naukę zawodu, imię i nazwisko ucznia, datę rozpoczęcia i zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu. Podatnik do wniosku musi dołączyć dokument stwierdzający datę złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu wynikiem pozytywnym.


Ewa Matyszewska


 
Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...