Jakie formularze otrzymują podatnicy

Już w styczniu pierwsi podatnicy złożą w urzędach skarbowych swoje roczne zeznania PIT. Zanim jednak wypełnią własne zeznanie, muszą poczekać aż pracodawca lub inny płatnik przekaże im niezbędne dokumenty. Dopiero wtedy mogą zaplanować wizytę w urzędzie skarbowym.
Zeznanie za 2005 rok o wysokości osiągniętego dochodu (ewentualnie poniesionej straty) składamy do 2 maja 2006 roku. Czasu jest więc dużo. Część podatników będzie jednak chciała nieco wcześniej przekazać swoje zeznanie. Na szybkie wypełnienie swojego PIT decydują się najczęściej ci podatnicy, którzy korzystali z ulg i odliczeń. Ci, którzy do podatku muszą dopłacić, najczęściej zwlekają do ostatniej chwili. Zanim jednak i ci pierwsi, i ci drudzy wypełnią własne zeznanie, powinni zaczekać, aż płatnicy przekażą im niezbędne dokumenty. Jakie? PIT-y, które staną się podstawą wypełnienia zeznania rocznego.

PIT od pracodawcy

Pracodawcy, u których pracujemy na podstawie umów o pracę, umów zleceń czy o dzieło muszą wypełnić formularz PIT-11/8B i przekazać pracownikowi w ściśle określonym terminie. Czas mają do końca lutego. Co to oznacza dla pracownika? Tyle że na możliwość wypełnienia zeznania rocznego będzie musiał, jeśli pracodawcy nie będzie się spieszyło, poczekać do końca lutego. Wtedy dostanie dopiero PIT-11 lub PIT-8B, na podstawie których będzie mógł wypełnić swój PIT. Oczywiście niektórzy pracodawcy przekażą stosowne formularze swoim pracownikom znacznie wcześniej.
PIT-11/8B, czyli informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, przekazują pracownikom ci pracodawcy, którzy nie dokonują rocznego obliczenia podatku. PIT-11/8B powinny przekazać podatnikom także spółdzielnie produkcyjne dokonujące wypłat swoim członkom, instytucje wypłacające emerytury i renty z zagranicy osobom otrzymującym te świadczenia, biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, areszty śledcze i zakłady karne, a także organy zatrudnienia.
PIT-11/8B to jeden formularz. Dlatego płatnik, w zależności od tego, czy chce przekazać podatnikowi PIT-11 czy PIT-8B będzie musiał dokonać na formularzu odpowiednich skreśleń. Jeśli chce przekazać PIT-11, skreśla oznaczenie PIT-8B. Jeśli chce przekazać PIT-8B, skreśla oznaczenie PIT-11.

Stypendia i kapitały pieniężne

W tym samym terminie co pracodawcy (czyli do końca lutego) odpowiednie formularze powinni przekazać podatnikom również płatnicy wypłacający uczniom i studentom stypendia. Służy do tego formularz PIT-8S.
Również do końca lutego płatnicy powinni przekazać PIT-8C, czyli informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych przychodach z kapitałów pieniężnych. Na formularzu tym wykazuje się dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, np. akcji, z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, z tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych itp.

PIT za pracownika

Nie wszyscy podatnicy sami będą musieli wypełnić własny PIT. Jeśli podatnik nie korzysta z żadnych ulg i nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem, może złożyć specjalne oświadczenie (PIT-12) i zobowiązać do przygotowania rocznego rozliczenia swojego pracodawcę. Wtedy to pracodawca wypełnia PIT za pracownika i przekazuje go do urzędu skarbowego. Ale uwaga. Pracodawca musi jeden egzemplarz przekazać również podatnikowi. Ma na to czas do końca lutego. W tym terminie zobowiązany jest przekazać jeden egzemplarz PIT-40 urzędowi skarbowemu, drugi – podatnikowi.
Dla pracownika to bardzo wygodna forma. Sam nie musi się o nic martwić. Wszystkich formalności musi za niego dopełnić pracodawca.

Informacja dla radnych

Osoby pełniące funkcje społeczne i obywatelskie również otrzymują od płatników informacje na specjalnym formularzu. Będzie to formularz PIT-R. Wykazywane są w nim wypłacone w poszczególnych miesiącach wynagrodzenia osób wykonujących czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, a także osób, którym organ władzy, administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator zlecił wykonywanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych. PIT-R podatnicy powinni otrzymać do końca lutego.

Na koniec wybór formularza

Jeśli podatnik otrzyma już wszystkie niezbędne informacje od płatników, a także zgromadzi wszystkie inne potrzebne dokumenty (np. faktury, gdy zamierza korzystać z ulgi remontowej), pozostaje wybór odpowiedniego formularza. A to wcale nie jest takie oczywiste dla wszystkich podatników.
Najpopularniejszym formularzem jest PIT-37. Formularz ten wypełniają osoby, które nie są zobowiązane do doliczenia do uzyskanego dochodu dochodów małoletnich dzieci, a uzyskały dochody opodatkowane według skali podatkowej. Będą to podatnicy, od których zaliczki na podatek pobrali płatnicy, m.in. z tytułu wynagrodzeń ze stosunku służbowego, stosunku pracy oraz pracy nakładczej, emerytur lub rent krajowych, przychodów ze zleceń i umów o dzieło czy przychodów z praw autorskich.
Kolejny formularz, czyli PIT-36, przeznaczony jest dla tych osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i od uzyskanych dochodów płacą podatek według skali podatkowej, a także osoby, które uzyskały przychody z zagranicy, a także uzyskujący dochody z tytułu najmu i płacący podatek według zasad ogólnych. PIT-36 wypełnią też ci podatnicy, którzy są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, np. rentę rodzinną.
Oba formularze, czyli i PIT-37 i PIT-36, przeznaczone są dla osób rozliczających się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem.
Kolejny formularz to PIT-36L. Wypełni go duża część podatników, którzy uzyskali przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką liniową 19 proc.
Część podatników będzie też zobowiązana do złożenia, niezależnie od tego, czy rozlicza się na formularzu PIT-36, PIT-36L czy PIT-37, dodatkowego zeznania. Będzie to PIT-38. Formularz ten przeznaczony jest dla tych osób, które osiągnęły tzw. zyski giełdowe.
Na tym jednak nie koniec. Wszyscy podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulg podatkowych, muszą wypełnić dodatkowe formularze. Będą to, w zależności od tego, jaką ulgę podatnik odlicza, formularze:
• PIT-O – dla odliczających darowizny, wydatki na rehabilitację niepełnosprawnych, wydatki na internet,
• PIT-D – dla podatników korzystających z ulg mieszkaniowych (również zlikwidowanych, ale przysługujących w ramach praw nabytych), odliczający odsetki od kredytów (pożyczek) mieszkaniowych czy wydatki na remont lub modernizację mieszkania albo domu,
• PIT-K – wypełniają go podatnicy korzystający z ulgi na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Anna Wojda


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...