Warto inwestować, bo jest gdzie zarobić

Doradcy finansowi radzą klientom zaciągającym kredyt hipoteczny, aby nie wysilać się na najwyższy wkład własny, tylko dobrze zainwestować oszczędności. Proponują nawet specjalne kredyty oszczędnościowe.
Kredyt oszczędnościowy jest wciąż mało popularny, mimo że jego idea jest stosunkowo prosta. Zaciągając w banku dług, postanawiamy jednocześnie zabezpieczyć się, inwestując co miesiąc niewielkie kwoty w fundusze inwestycyjne. Dzięki temu, nawet w przypadku czasowej utraty pracy, będziemy mieli pewien bufor bezpieczeństwa i zapewnioną możliwość spłat rat. Oczywiście można poprosić o pomoc doradcę finansowego, ale można też systematycznie kupować jednostki samemu.

Papiery na przecenie

Coraz mniej osób trzeba przekonywać, że oszczędzanie w funduszach przynosi najlepsze efekty. Wciąż jednak niepokój budzą wahania indeksów giełdowych, zawirowania na rynku walutowym czy rynku długu.
Warto jednak pamiętać, że niepewność polityczna i związane z nim pogorszenie koniunktury mogą być znakomitą okazją do zainwestowania swoich oszczędności w przeceniane papiery.
Osoby myślące o długoterminowym inwestowaniu nie mają też powodu do niepokoju. Historyczne notowania jednostek funduszy akcyjnych dowodzą, że w perspektywie kilkuletniej, a taki horyzont inwestycji powinno się zawsze przyjąć, przynoszą o­ne wysokie zyski, mimo że zawsze zdarzają się okresy lepszej i gorszej koniunktury.

Tylko na dłużej

Akcje, obligacje, a może jeszcze coś innego. Fundusze inwestycyjne mnożą się jak grzyby po deszczu. Wybranie najodpowiedniejszego jest coraz trudniejsze. Obok funduszy akcyjnych, zrównoważonych, stabilnych papierów dłużnych i rynku pieniężnego mamy jeszcze do dyspozycji specjalistyczne, np. rynku nieruchomości. Te ostatnie nie nadają się jednak do systematycznego oszczędzania, ponieważ zamiast jednostek emitują certyfikaty, które można kupić tylko w okresie subskrypcji. Wprawdzie później papiery te są notowane na GPW, ale i kupno nie jest łatwe, ponieważ chętnych do sprzedaży jest niewielu.
Można też wyeliminować fundusze rynku pieniężnego. Są o­ne najbezpieczniejsze, ale inwestując w nie, nie mamy co liczyć na zysk większy niż na lokacie bankowej. Nie warto więc zaprzątać sobie tym głowy.
Do długoterminowych i systematycznych inwestycji nadają się przede wszystkim fundusze akcyjne, zrównoważone, stabilne i obligacji. Pierwsze z nich należą do najbardziej ryzykownych, ostatnie do stosunkowo bezpiecznych. Wybór konkretnej grupy zależy przede wszystkim od czasu oszczędzania i ryzyka, jakie jesteśmy w stanie podjąć. Im dłużej zamierzamy oszczędzać, tym większe możemy podjąć ryzyko. I odwrotnie, krótki okres inwestycji wymaga zbudowania portfela w najbezpieczniejszy sposób.
Inwestycje roczne powinny być więc ograniczone do funduszy obligacji, a dwu-, trzyletnie do funduszy mieszanych, czyli stabilnych i zrównoważonych, które część aktywów inwestują w akcje, a część w obligacje. Natomiast oszczędzając długoterminowo, ponad 5 lat, możemy sobie bez wahania pozwolić na fundusz akcji. Oczywiście, jeżeli jesteśmy w ogóle w stanie zaakceptować wysokie ryzyko. Osoby planujące kilkumiesięczne „przechowanie” pieniędzy gromadzonych np. na urlop, lepiej, żeby o funduszach w ogóle zapomniały. W krótkim czasie ciężko pomnożyć pieniądze w widoczny sposób.

Ryzykownie, czyli zyskownie

Szanse na największe zyski mamy kupując jednostki funduszy akcyjnych, co widać po ich dotychczasowych wynikach. Specjaliści rekomendują je jako inwestycje długoterminowe, ponieważ jeżeli nawet w międzyczasie trafimy na bessę, to i tak będzie czas na odrobienie strat. I to z nawiązką. Ale o­ni również nie radzą lokować w nich wszystkich oszczędności. Ich zdaniem 50-80 proc. to i tak bardzo dużo. Pozostałe pieniądze można umieścić w bezpieczniejszych funduszach. Warto też pomyśleć o kupnie jednostek kilku funduszy, nawet z jednej grupy. To też rozłoży ryzyko.
Wybierając fundusz, na ogół kierujemy się historycznymi wynikami funduszy. Większą pewność trafności wyboru da nam jednak sprawdzenie powtarzalności wyników nie tylko w ostatnich miesiącach, ale również w perspektywie kilku lat. Może się bowiem okazać, że jedna dobra inwestycja w ostatnim czasie zaważy na wynikach miesięcznych czy kwartalnych, ale podobny sukces ciężko będzie powtórzyć zarządzającemu w przyszłości.
W ocenie funduszy pomaga też wiele wskaźników, np. odchylenie standardowe czy wskaźnik Sharpe’a. Pierwszy z nich określa miarę ryzyka danego funduszu. Im odchylenie jest mniejsze, tym fundusz zarządzany jest bezpieczniej. Jeżeli osiąga przy tym zadowalające wyniki, spokojnie możemy kupić jego jednostki. Natomiast wskaźnik Sharpe’a nie tylko pomaga w ocenie funduszu, ale również umiejętności zarządzających. Wykorzystywany jest również w comiesięcznych rankingach funduszy inwestycyjnych przygotowywanych przez Gazetę Prawną i Expandera.

WAŻNE
Nie warto wpłacać do funduszu bardzo wysokich sum. Znacznie efektywniej jest rozłożyć inwestycje w czasie. Systematyczne wpłaty ustrzegą przed zainwestowaniem większych pieniędzy akurat w trakcie najwyższych notowań.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Bednarz
ewa.bednarz@infor.pl


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...