Podatnicy powinni uwzględniać w kosztach różnice kursowe

Podatnicy powinni uwzględniać w kosztach różnice kursowe wynikające z kompensat zobowiązań w walutach obcych – twierdzą eksperci.

Rozliczanie różnic kursowych powstałych w przypadku kompensat zobowiązań i należności wyrażonych w walutach obcych sprawia podatnikom problemy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 lipca 2006 r. (sygn. III SA/Wa 1452/06) uznał, że nie można uznać za zapłatę każdego uregulowania należności przez dłużnika. Kompensata czy świadczenie w miejsce wykonania jakiejś czynności są jedynie sposobami wygaśnięcia zobowiązania.
Tym samym w przypadku dokonania kompensaty, która nie stanowi w świetle tego wyroku zapłaty, lecz jedynie powoduje wygaśnięcie zobowiązania, nie dochodzi do realizacji różnic kursowych. WSA poparł wyrażane od lat stanowisko Ministerstwa Finansów negujące prawo podatników do zmniejszania bądź zwiększania kosztów lub przychodów o różnice kursowe wynikające z kompensaty – oceniają eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.
Zwracają uwagę, że najnowszy wyrok WSA potwierdza interpretację Ministerstwa Finansów, iż różnice kursowe powstają jedynie w przypadku zapłaty gotówką.

Zapłata gotówką

Tylko w sytuacji gdy płatność dokonywana jest w formie transferu środków pieniężnych za pośrednictwem banków, możliwe jest zastosowanie właściwych kursów walut. Chodzi o kursy stosowane przez bank, z którego usług podatnik korzysta przy transakcji, dla potrzeb obliczenia różnic kursowych. Uregulowanie natomiast zobowiązania w inny sposób, m.in. poprzez kompensatę, barter lub inne świadczenie, nie powoduje powstania podatkowych różnic kursowych.
Specjaliści z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej nie zgadzają się z tymi argumentami. Zawężają o­ne bowiem stosowanie przepisów dotyczących różnic kursowych jedynie do części transakcji walutowych dokonywanych wyłącznie za pośrednictwem banków. Tymczasem nie można przyjąć, że ustawodawca chciał zróżnicować sytuację podatników, dyskwalifikując spore ich grono tylko z tego powodu, że zapłatę wnieśli w innej formie niż pieniężnej. Oznaczałoby to bowiem, że dwóch podatników dokonujących identycznych transakcji walutowych wykazywałoby przychody lub koszty w innej wysokości jedynie z tego powodu, że wybrali odmienny sposób regulowania zobowiązań.

Zapłata lub potrącenie

Przyjęta przez Ministerstwo Finansów i wsparta orzeczeniem WSA koncepcja, że kompensata nie jest zapłatą, jest sprzeczna z innymi przepisami – uważają eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Wskazują przy tym na art. 59 par. 1 pkt 1 i 3 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części na skutek zapłaty lub potrącenia. Ordynacja podatkowa zrównuje więc skutki zapłaty i potrącenia (kompensaty). Jeżeli dla potrzeb regulowania zaległości podatkowych zapłata gotówką oraz kompensata wywołują taki sam skutek, nie można bez popadania w sprzeczność twierdzić, że w przypadku obliczania różnic kursowych skutki te są zupełnie odmienne – uważają specjaliści z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Regulowanie wierzytelności

Eksperci cytują również opinie organów podatkowych wyrażających stanowisko odmienne od wspomnianego wyroku WSA w Warszawie. I tak Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim w piśmie z 7 października 2004 r. (nr PDI-415/55/04) stwierdził, że regulacja wzajemnych wierzytelności nie zawsze musi wiązać się z faktycznym przepływem pieniądza. W wyniku dokonanych przeliczeń powstają różnice kursowe, które należy uwzględnić w rozliczeniach podatkowych. Podobne stanowisko zajęła również Izba Skarbowa w Zielonej Górze w piśmie z 31 marca 2004 r. (nr I-1/423/19/04).

Krzysztof Tomaszewski
Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...