Jakie skutki finansowe wywołują zmiany zapotrzebowania na kapitał w obrocie

Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy ulega istotnym zmianom w krótkim okresie pod wpływem zmiany należności, zapasów, zobowiązań krótkoterminowych i gotówki. Dokonując wyboru poziomu kapitału obrotowego trzeba wziąć pod uwagę skutki w zakresie płynności finansowej, jak również efektywności kapitałowej.

Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy pozostaje w ścisłej zależności od wielkości utrzymywanych składników majątku obrotowego oraz wielkości zobowiązań krótkoterminowych. Wysoki poziom zapasów, należności i gotówki powoduje wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy i odwrotnie. Jednocześnie jednak przy tym samym poziomie majątku obrotowego może występować zróżnicowana wielkość zapotrzebowania na kapitał obrotowy w zależności od występującej struktury źródeł finansowania majątku obrotowego. Zwiększenie udziału krótkoterminowych zobowiązań w strukturze źródeł finansowania działalności przedsiębiorstwa zmniejsza rozmiar potrzebnego kapitału obrotowego, i na odwrót.

Wielkość i charakterystyka aktywów obrotowych przedsiębiorstwa jest kształtowana przez wiele różnorodnych czynników, takich jak:
rodzaj wytwarzanych wyrobów,
długość cyklu operacyjnego,
poziom sprzedaży,
polityka w zakresie kształtowania zapasów,
polityka kredytowa wobec odbiorców.


Elementy składowe aktywów obrotowych i zobowiązań krótkoterminowych zmieniają się w ciągu bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wpływ niektórych decyzji na wielkość zapotrzebowania na kapitał obrotowy przedstawia tabela.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak widać w tabeli, jedne decyzje powodują zwiększenie zapotrzebowania na kapitał obrotowy, inne odwrotnie – powodują jego zmniejszenie. Są i takie decyzje, które powodują, że zmiany są równoważne po stronie aktywów i pasywów, i zapotrzebowanie na kapitał obrotowy nie ulega zmianie.


Szczególny rodzaj zmienności zapotrzebowania na kapitał obrotowy występuje w przypadku sezonowości sprzedaży, zaopatrzenia czy produkcji. W takiej sytuacji następuje okresowy wzrost zapasów materiałów, produkcji niezakończonej lub wyrobów gotowych, co powoduje wzrost zapotrzebowania na kapitały w obrocie. W innych okresach wielkość zapasów spada „uwalniając” wcześniej zaangażowane kapitały. Jeśli skala zmian w zapotrzebowaniu na kapitały jest znacząca, powoduje to istotne problemy w gospodarowaniu finansami przedsiębiorstwa i utrzymaniu płynności finansowej. Czynnikiem wpływającym na wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy jest także inflacja. Wzrost cen czynników wytwórczych, ale także cen wyrobów gotowych powoduje, że przy tej samej wielkości produkcji i sprzedaży, powstaje różnica w wielkości zapotrzebowania na kapitał obrotowy na początek i na koniec roku. Ta różnica jest tym większa, im wyższa jest skala inflacji.

Podobne zjawisko wzrostu zapotrzebowania na kapitał obrotowy ma miejsce w przypadku dynamicznego rozwoju produkcji i sprzedaży. Wzrost produkcji powoduje większe zaangażowanie zapasów materiałów, produkcji niezakończonej, zapasów wyrobów gotowych. Wzrost skali sprzedaży zwiększa także wielkość należności.
W obu przypadkach, tj. inflacji i wzrostu produkcji, minimalny poziom zapotrzebowania na kapitał obrotowy występuje na początku roku, a maksymalny poziom zapotrzebowania – na koniec roku.

Zmienność składników majątku obrotowego i zobowiązań krótkoterminowych na skutek podejmowania bieżących decyzji gospodarczych i finansowych powoduje, że w krótkim okresie (do 1 roku) występują stale wahania w wielkości potrzeb w zakresie kapitału obrotowego. Można wtedy mówić o zapotrzebowaniu na kapitał obrotowy (ZKO) na poziomie: minimalnym, maksymalnym, przeciętnym.


Jeśli kapitał obrotowy zostanie zaangażowany na poziomie wyznaczonym przez jego maksymalne zapotrzebowanie, to tylko w tych okresach będzie występowała zgodność wielkości kapitału obrotowego i zapotrzebowania na niego. W pozostałych okresach wystąpi nadmiar kapitału obrotowego. Będzie się to objawiało występowaniem nadwyżek najbardziej płynnych aktywów – środków pieniężnych.

Odmienna sytuacja wystąpi, gdy kapitał obrotowy zostanie zaangażowany na poziomie wyznaczonym przez jego minimalne zapotrzebowanie. W tym przypadku zgodność wielkości kapitału obrotowego z zapotrzebowaniem na niego wystąpi tylko w tych okresach, w których wielkość potrzeb w zakresie kapitału obrotowego osiąga minimalny poziom. W pozostałych okresach wystąpi niedobór kapitału obrotowego.

Zaangażowanie kapitału obrotowego na poziomie wyznaczonym przez przeciętne zapotrzebowanie oznacza występowanie okresowych nadwyżek i okresowych niedoborów kapitału obrotowego.

Najkorzystniejszą wielkość kapitału obrotowego można wyznaczyć przez osiągnięcie dwóch zasadniczych efektów:
zachowanie płynności finansowej,
uzyskanie maksymalnego zwrotu kapitału własnego ROE (zysk / kapitał własny).


W przypadku występowania kapitału obrotowego na poziomie maksymalnego zapotrzebowania efekt zachowania płynności finansowej jest osiągnięty w całym okresie. Często natomiast występuje zjawisko nadpłynności o zróżnicowanym nasileniu. Lokaty krótkoterminowe pozwalają osiągać dodatkowe dochody zwiększające zyski przedsiębiorstwa. Niekorzystnym z punktu widzenia zwrotu kapitału własnego jest jednak większe zaangażowanie kapitału stałego. Jeśli dodatkowym kapitałem stałym pokrywającym majątek obrotowy jest kapitał własny, następuje pogorszenie relacji zysku do kapitału własnego. Jeśli dodatkowym kapitałem stałym jest obcy kapitał długoterminowy, występują dodatkowe koszty finansowe zmniejszające zyski przedsiębiorstwa i w efekcie końcowym także pogarszające zwrot kapitału własnego.

W przypadku występowania kapitału obrotowego na poziomie minimalnego zapotrzebowania efekt płynności finansowej jest osiągnięty tylko w tych okresach, w których ma miejsce zrównanie się kapitału obrotowego z zapotrzebowaniem. Uzyskanie tego efektu w pozostałych okresach wymaga dodatkowego zadłużenia krótkoterminowego, od którego trzeba będzie ponieść koszty finansowe. Zwrot kapitału własnego jest niższy wskutek zmniejszenia zysków. W porównaniu z poprzednią sytuacją nie wystąpią dodatkowe dochody z lokat krótkoterminowych.

Przypadek występowania kapitału obrotowego na poziomie przeciętnego zapotrzebowania łączy cechy obu rozpatrywanych sytuacji. Występują przejściowo okresy lokowania nadwyżek gotówkowych i okresy zaciągania kredytów krótkoterminowych.

Skutki utrzymywania kapitału obrotowego na poziomie maksymalnego, minimalnego i przeciętnego zapotrzebowania przedstawia przykład.


Przykład
Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy w poszczególnych kwartałach roku przedstawia się następująco:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dodatkowe informacje:
n przewidywany roczny zysk operacyjny 1000 zł,
n stawka podatku dochodowego 20% od zysku brutto,
n kapitał własny na początek roku 5500 zł,
n stopa oprocentowania kredytów: długoterminowych – 15%, krótkoterminowych – 10% w stosunku rocznym,
n stopa oprocentowania lokat krótkoterminowych – 5% w stosunku rocznym.
Wariant I KO = maksymalny poziom ZKO
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźniki bieżącej płynności (WBP) w poszczególnych kwartałach roku:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźniki zwrotu kapitału własnego (ROE) w przewidywanym roku:
– przy założeniu pokrycia dodatkowego kapitału stałego kapitałem własnym:
dochody z lokat krótkoterminowych = = 593 × 0,05 / 4 + 295 × 0,05 / 4 + 271 × 0,05 / 4 = 14,5
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W analizowanym wariancie uzyskano wysoką płynność finansową w każdym z badanych kwartałów, z tendencją do powolnego obniżania się w miarę upływu czasu.
Wariant II KO = minimalny poziom ZKO
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźniki bieżącej płynności (WBP) w poszczególnych kwartałach roku:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik zwrotu kapitału własnego (ROE):
odsetki od zadłużenia krótkoterminowego = = 298 × 0,1 / 4 + 322 × 0,1 / 4 + 593 × 0,1 / 4 = 30,3
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W porównaniu z wariantem I osiągnięto wyraźnie niższe wskaźniki bieżącej płynności, także z tendencją do spadku z upływem czasu. Korzystnym efektem jest wyższy zwrot kapitału własnego w porównaniu z wariantem I.


W analizowanym przykładzie korzystniejszym z punktu widzenia efektywności kapitałowej jest wariant II, w którym zaangażowano kapitał obrotowy na minimalnym poziomie. Występujący w ciągu roku niedobór źródeł finansowania został pokryty kredytem krótkoterminowym. Powiększone zobowiązania krótkoterminowe pogorszyły wskaźniki bieżącej płynności. Ich poziom jednak zawiera się w powszechnie przyjmowanych standardach (1,5–2,0). Oznacza to zachowanie płynności finansowej, jakkolwiek na nieco gorszym poziomie.

Aleksander Kusak
konsultant w zakresie finansów, wykładowca na Wydziale Zarządzania UW
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...