Fundusze zagraniczne zmniejszają ryzyko

O inwestowaniu za granicą powinny myśleć osoby zadłużone w walutach obcych. To dobry sposób na zniwelowanie ryzyka kursowego.
Na naszym rynku są już fundusze inwestujące na szwajcarskiej giełdzie i w szwajcarskie obligacje. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, właśnie ze względu na ograniczenie ryzyka kursowego. Jeśli frank podrożeje i wzrośnie rata kredytu, zwiększy się także wartość oszczędności ulokowanych w tych funduszach.

U pośredników

Fundusze zagraniczne nie mają w Polsce przedstawicielstw, ale dostępne są w firmach doradztwa finansowego: Open Finance, Expander, Xelion i w niektórych bankach – Fortis Bank, Deustsche Bank PBC. Zyski są opodatkowane, inwestor sam musi wypełnić formularz podatkowy i wysłać pieniądze do urzędu skarbowego. Polacy mogą wybierać spośród 250 funduszy zarządzanych przez Alliance Bernstein, Credit Suisse, Fidelity, Franklin Templeton, JP Morgan, Julius Baer, Merrill Lynch, Societe Generale, Skandia.

Do końca ubiegłego roku Polacy zainwestowali za pośrednictwem funduszy zagranicznych 300 mln złotych. Do końca 2006 roku kwota ta może się podwoić.

Polskie fundusze oblegane

Polskie fundusze inwestycyjne zgromadziły jak dotąd 89 mld złotych – 150 razy więcej niż zagraniczne.

Polacy niechętnie lokują pieniądze w funduszach zagranicznych. Po pierwsze, to cecha wspólna inwestorów z całego świata – zdecydowana większość woli inwestować w spółki, które zna, niż na odległym krańcu świata. Po drugie spośród około 2,5 tysiąca funduszy dostępnych dla inwestorów na świecie, żaden nie mógł się pochwalić takimi stopami zwrotu jak nasze fundusze małych spółek: DWS i ING, które zarobiły po ok. 100 proc. przez ostatnie dwanaście miesięcy.

Na świecie najlepsze fundusze osiągały stopy zwrotu rzędu 60 proc., ale żaden z pierwszej dwudziestki nie był dostępny dla polskich inwestorów. Tymczasem polskie fundusze akcji – dzięki doskonałej koniunkturze na GPW – wypracowują zyski wysokie i wolne od ryzyka kursowego. Tymczasem efekty inwestycji na świecie związane są nie tylko z zachowaniem kursów akcji, indeksów czy towarów, lecz także z notowaniami złotego. A nasza waluta zyskuje na wartości.

Po co więc w ogóle inwestować na rynkach zagranicznych, skoro nasze są i bezpieczniejsze, i bardziej efektywne? Powodów jest kilka.

Rozpatrując możliwość inwestowania na rynkach zagranicznych, trzeba brać pod uwagę horyzont wieloletni, a nie rok czy dwa. Ostatni rok był bardzo udany dla polskich funduszy akcji, ale nie powinno to przesłaniać faktu, że już np. ostatnie trzy lata były bardzo dobre dla funduszy azjatyckich czy południowoamerykańskich (stopy zwrotu ponad 100 proc.).

Nadchodzi dekada Azji

Pamiętając o dobrych perspektywach polskiej gospodarki na najbliższe lata, nie można zapominać, że kolejna dekada będzie należała do takich krajów jak Chiny, Indie czy Brazylia. Zwłaszcza Azja staje się powoli centrum światowego biznesu i choć w Europie kojarzymy takie kraje jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa jako gospodarki nakierowane na eksport, nie należy zapominać, że wraz z napływającymi inwestycjami rośnie tam ogromny rynek konsumencki. Ponad miliard Chińczyków używa już dziś 300 mln telefonów komórkowych. Szacuje się, że w ciągu dwudziestu lat liczba samochodów w Państwie Środka wzrośnie 5-krotnie. Chiny i Indie staną się w pierwszych dziesięcioleciach XXI wieku centrum światowego biznesu, także za sprawą bogacenia się mieszkańców. Zatem powodem, dla którego warto interesować się inwestycjami zagranicznymi, jest możliwość zarobienia na sukcesie gospodarczym odległych krajów w perspektywie 10–20 lat.

Inna przyczyna jest prozaiczna – na polskiej giełdzie nie znajdziemy spółek z wielu rozwojowych branż. Gdybyśmy chcieli zarobić na akcjach producentów samochodów, nie udałoby się to na GPW. Gdybyśmy chcieli zarabiać na wzroście cen złota czy ropy, także musielibyśmy szukać możliwości poza granicami Polski. Gdybyśmy doszli do wniosku, że najlepiej rokującą dziedziną biznesu są biotechnologie albo rozwój medycyny – także musielibyśmy wybrać fundusz zagraniczny.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Emil Szweda
analityk Open Finance
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...