Jak ubiegać się o dofinansowanie dla grupy przedsiębiorstw

O dofinansowanie na inwestycje może ubiegać się przedsiębiorca, ale także grupy przedsiębiorstw. Wykorzystanie nowej szansy będzie jednak przywilejem tylko tych, którzy już teraz pomyślą, jak wspólnie złożyć wniosek i ubiegać się o środki.

Obecny okres programowania funduszy strukturalnych będzie różny od poprzedniego
pod wieloma względami. Szczególnie interesujący jest zapis w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (projekt z 22 stycznia 2007 r.). Wśród beneficjentów piątej osi priorytetowej - Dyfuzja innowacji - znajdują się: grupa przedsiębiorców, w tym klastry, łańcuchy produkcyjne MSP i dużych przedsiębiorców, sieci technologiczne (MSP i jednostki naukowe) reprezentowane przez podmioty posiadające zdolność do występowania w ich imieniu.

W poprzednim okresie programowania funduszy strukturalnych (2004-2006) w Polsce w ten sposób nie były wspierane żadne grupy przedsiębiorców. Aplikować można było, wykazując wzrost konkurencyjności w skali własnego przedsiębiorstwa. Wspólne ubieganie się o dotację na inwestycję właściwie nie funkcjonowało, choć można było zdobyć środki na tworzenie sieci powiązań. Obecnie grupa przedsiębiorców może starać się już o środki na inwestycje oraz działania marketingowe, ale musi to robić za pośrednictwem podmiotu, który wybierze do występowania w swoim imieniu. Podmiot, o którym mowa, niekoniecznie sam musi być przedsiębiorstwem. W każdym razie nie wynika to z projektu Programu. W przypadku klastrów tym reprezentującym będzie (inicjatywa klastrowa) posiadająca osobowość prawną.

Klastry to grono przedsiębiorstw, które na danym obszarze geograficznym konkurują ze sobą, ale w wybranych obszarach także współpracują. W klastrze znajdują się także jednostki naukowo-badawcze i samorządy. Klaster to zatem grupa przedsiębiorców działających w określonych warunkach, inicjatywa zaś klastrowa jest kojarzona z konkretnym podmiotem reprezentującym grupę. Zawiązanie inicjatywy to długotrwały proces uzgadniania warunków finansowania podmiotu - reprezentanta i zakresu jego działalności. Rozwinięte klastry reprezentowane są przez osobne duże spółki konsultingowe, które w zakresie swojej działalności mają wyłącznie świadczenie usług na rzecz podmiotów z klastra. Jednak pierwsze inicjatywy powoływane są na statucie organizacji pozarządowych, którego poszczególne podmioty są członkami założycielami lub dołączają do członków stowarzyszeń gospodarczych już istniejących.

Aby w obecnym okresie programowania funduszy skutecznie ubiegać się o dofinansowanie grupy przedsiębiorców, muszą o­ni już teraz pomyśleć o powołaniu lub wybraniu podmiotu, który będzie ich reprezentował. Obecnie w Polsce realizowanych jest wiele projektów, których celem jest wsparcie rozwoju klastrów i inicjatyw klastrowych. Największym finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego jest „Program szkoleń promujących clustering”, jednak niemal w każdym województwie otrzymały także dofinansowanie mniejsze projekty wspierające pojedyncze klastry. Wsparcie klastrów znalazło swoje odzwierciedlenie we wszystkich regionalnych programach operacyjnych oraz strategiach wojewódzkich. Sama procedura wybrania podmiotu, który będzie występował w imieniu grupy przedsiębiorców, nie jest bardzo skomplikowana.

Przedsiębiorcy jednak z pewnością będą oczekiwać doradztwa w zakresie opracowania strategii rozwoju klastra, określenia roli każdego z członków klastra w strukturze, podziału kompetencji i warunków współpracy.

Marcin Ługawiak
wicedyrektor Departamentu Projektów Europejskich Doradztwo Gospodarcze DGA
Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...