Jak opodatkowani są Polacy pracujący w Irlandii

Podatnik pracujący w Republice Irlandii, który nie uzyskuje w danym roku podatkowym żadnych dochodów w Polsce, nie zawsze musi rozliczać się z zagranicznych zarobków w kraju. Wszystko dzięki metodzie wyłączenia z progresją, jaką przewiduje polsko-irlandzka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Przez czas nieobecności Polaka pracującego za granicą w Polsce może on pozostać rezydentem podatkowym w kraju bądź status ten utracić. Pierwsza sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli jego pobyt w Polsce w danym roku podatkowym przekroczy 183 dni lub, gdy mimo podjęcia pracy za granicą, zachowa on centrum swoich interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) w kraju. Znacznie trudniejszym zadaniem może natomiast okazać się ustalenie statusu podatkowego po stronie irlandzkiej, bowiem bazuje on na koncepcji rezydencji i domicylu.

Rezydencja zwykła

Jedną z form rezydencji jest - jak wskazuje Ewelina Bąk, starszy konsultant i doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers - zwykła rezydencja (ordinary residence).
- Osoba będzie uznawana za zwykłego rezydenta w danym roku podatkowym, jeżeli była uznawana za rezydenta przez trzy lata poprzedzające ten rok podatkowy (tj. zwykłym rezydentem stanie się dopiero w czwartym roku). Podobnie, aby utracić status zwykłego rezydenta, osoba musi zostać uznana za nierezydenta w trzech kolejnych latach - dodaje nasza rozmówczyni.
Z kolei domicyl jest pojęciem prawa prywatnego międzynarodowego i wskazuje na dużo silniejsze związki z daną jurysdykcją niż sama rezydencja.
- Dana osoba może w danym czasie posiadać domicyl tylko w jednym państwie. Jest to kraj, który uznaje ona za swoje naturalne bądź stałe miejsce. System irlandzki wyróżnia przy tym domicyl z pochodzenia (domicile of origin) oraz domicyl z wyboru (domicile of choice). Pierwszym jest kraj pochodzenia danej osoby (nawet jeżeli się w nim nie urodziła). Polak, podejmujący zatrudnienie w Irlandii na okres kilku lat, który ma jednak intencję powrotu do Polski po zakończeniu okresu oddelegowania/pracy za granicą, nie powinien ustanowić domicylu w Irlandii - radzi ekspert PricewaterhouseCoopers.

Status podatkowy

Od statusu podatkowego będzie zależał zakres opodatkowania danej osoby. Według informacji Eweliny Bąk osoby będące rezydentami i posiadające domicyl w Irlandii podlegają w tym kraju opodatkowaniu od całości swoich światowych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania.
Rezydent nieposiadający domicylu w Irlandii płaci w tym państwie (z pewnymi wyjątkami) podatki od całości dochodów, które mają źródło w Irlandii. Dodatkowo, podlegają oni opodatkowaniu od zagranicznych wynagrodzeń w zakresie, w jakim dotyczą one pracy wykonywanej na terytorium Irlandii. Zagraniczne wynagrodzenia odnoszące się do nieirlandzkich obowiązków, podlegają opodatkowaniu w Irlandii tylko w określonych przypadkach, w zależności od indywidualnej sytuacji danej osoby. Jakiekolwiek niepracownicze dochody (np. dochody uzyskiwane z najmu mieszkania) będą podlegały opodatkowaniu w Irlandii tylko w zakresie, w jakim są one przesyłane do tego państwa.

Podwójna rezydencja

Rozwiązaniu sytuacji podwójnej rezydencji służą stosowne przepisy umowy zawartej pomiędzy Polską i Irlandią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dalej umowa).
- Zgodnie z art. 4 umowy w omawianej sytuacji ostatecznie o miejscu zamieszkania takiej osoby należy rozstrzygnąć przy zastosowaniu następujących kryteriów (stosowanych w podanej kolejności): a) stałego miejsca zamieszkania, b) silniejszych powiązań osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), c) zwyczajowego przebywania, d) obywatelstwa. Jeżeli żadne z tych kryteriów nie doprowadzi do rozstrzygnięcia konfliktu podwójnej rezydencji, wówczas właściwe władze Polski i Irlandii rozstrzygną sprawę w drodze wzajemnego porozumienia - tłumaczy Ewelina Bąk.
Niezależnie jednak od statusu podatkowego, dochody, które Polak otrzyma jako wynagrodzenie za pracę wykonywaną w Irlandii będą, co do zasady, podlegały opodatkowaniu w tym kraju. W drodze wyjątku, takie dochody mogą zostać zwolnione z opodatkowania w Irlandii, jeżeli osoba je uzyskująca jest uznawana za polskiego rezydenta podatkowego (zarówno w świetle polskich przepisów, jak i postanowień umowy) oraz spełnione są łącznie następujące trzy warunki:
- osoba przebywa na terytorium Irlandii przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w danym roku podatkowym Irlandii (czyli w roku kalendarzowym),
- wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Irlandii i
- wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w Irlandii.
Jeżeli którykolwiek z wymienionych warunków nie zostanie spełniony (np. pobyt Polaka w Irlandii przekroczy 183 dni bądź wynagrodzenie za tę pracę będzie wypłacane/ponoszone przez podmiot mający siedzibę w Irlandii), Irlandia będzie miała prawo opodatkować takie dochody.

Ulgi podatkowe

W zależności od stanu cywilnego podatnika, dopuszczalne odliczenie od podatku wynosi:
- 1760 euro - w przypadku osób stanu wolnego,
- 3520 euro w przypadku małżonków,
- 2310 euro w przypadku wdowców nieposiadających zależnych dzieci.
Podatnicy są także uprawnieni do specjalnej ulgi związanej z systemem PAYE w wysokości 1760 euro rocznie, jeżeli uzyskują dochody pracownicze, od których potrącany jest podatek u źródła.
- Rozpoczynając pracę za granicą nowy pracownik powinien wykonać dwie podstawowe czynności, by upewnić się, że jego podatek będzie potrącany w odpowiedniej kwocie już od pierwszej wypłaty. Po pierwsze, należy poinformować swojego pracodawcę o posiadanym numerze PPS (Personal Public Service Number), który jest odpowiednikiem polskiego numeru identyfikacji podatkowej. Po drugie, należy wypełnić formularz 12A, dotyczący kwot zwolnionych od podatku (Tax Credits) - przypomina Ewelina Bąk.
W celu uzyskania PPS należy udać się do jednej z lokalnych placówek Biura Pomocy Społecznej (Social Welfare Office) z kompletem wymaganych dokumentów.

WYJAŚNIENIA UNIKANIE PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA
Wynagrodzenia polskiego rezydenta uzyskane w związku z pracą wykonywaną w Irlandii mogą zostać opodatkowane również w Polsce. W takiej sytuacji podwójnego opodatkowania (tj. jednocześnie w Polsce i w Irlandii) unika się poprzez zwolnienie z opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych za pracę wykonywaną w Irlandii. Dochody te jednak mogą zostać uwzględnione przy obliczaniu stawki podatkowej mającej zastosowanie do pozostałych dochodów opodatkowanych w kraju.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:
- Umowa sporządzona w Madrycie dnia 13 listopada 1995 r. pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1996 r. nr 29, poz. 129).

Ewa Matuszewska


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...