Oprocentowaniem lokat konkurują mniejsze banki

Monika Krześniak
rozwiń więcej
Po kwietniowej podwyżce stóp przez RPP na podwyżkę oprocentowania lokat zdecydowały się m.in. ING Bank Śląski, BZ WBK, mBank, MultiBank i Lukas Bank.

Tylko nieliczne banki podniosły oprocentowanie depozytów po pierwszej, kwietniowej podwyżce stóp.

ING Bank Śląski jeszcze w połowie maja podwyższył stawki oprocentowania wybranych produktów oszczędnościowych, m.in. Otwartego Konta Oszczędnościowego oraz lokat terminowych o stałej stopie procentowej. Podobnie jak BZ WBK, który już dwa razy podniósł oprocentowanie lokat oraz konta oszczędnościowego (o 0,25 pkt proc.) i niektórych rachunków osobistych, również o 0,25 pkt. proc. Na podobny krok zdecydowały się detaliczne ramiona BRE Banku. MultiBank podniósł oprocentowanie lokat od 0,25 do 0,55 pkt proc., a w mBanku wzrosło ono od 0,2 do 0,6 pkt proc.

Najbardziej atrakcyjne oprocentowanie oferują małe banki, które starają się przyciągnąć oszczędności klientów. Przykładowo Polbank podniósł oprocentowanie rachunku oszczędzającego na Koncie Samooszczędzającym Polbanku do poziomu 5 proc. Wzrosło również oprocentowanie lokat terminowych i dynamicznych.

Lukas Bank podniósł oprocentowanie lokat terminowych i lokat dynamicznych, np. oprocentowanie stałe lokaty rocznej, w kwocie poniżej 10 tys. zł, wzrosło do 3,90 proc. z 3,40 proc. Lukas do końca czerwca utrzymuje wyższą, promocyjną stawkę (3,50 proc. przy środkach do 10 tys. zł) zł dla konta oszczędnościowego. Z kolei Eurobank na początku czerwca zmienił oprocentowanie lokaty rocznej z 4,45 na 4,55 proc.

W rywalizacji w segmencie lokat i kont oszczędnościowych bierze udział także Getin Bank.

- W ciągu ostatnich tygodni nie podwyższaliśmy oprocentowania, ponieważ od kwietnia mamy najwyższe na rynku, przykładem jest lokata czteromiesięczna z oprocentowaniem na poziomie 5,5 proc. - wyjaśnia Krzysztof Małecki z Getin Banku.

Bank BGŻ nie zmieniał oprocentowania, ale przedłużył promocję lokaty trzymiesięcznej i oprocentowanie w zależności od kwoty wynosi od 3,1 proc. do 3,8 proc.

Największe banki, na czele z PKO BP, Pekao i Bankiem BPH, na razie nie podniosły oprocentowania, ale nie wykluczają takiej możliwości.

- Przy każdorazowej decyzji RPP, PKO BP szczegółowo analizuje możliwość zmiany stóp procentowych depozytów, m.in. poprzez odniesienie się do bieżącej oferty banków konkurencyjnych - tłumaczy Marek Kłuciński z PKO BP.

Nad podniesieniem oprocentowania produktów depozytowych zastanawia się Raiffeisen Bank oraz Fortis Bank.

- Raiffeisen Bank nie podniósł oprocentowania żadnych detalicznych produktów depozytowych w ostatnim czasie. Podwyżka stóp dokonana w kwietniu przez RPP nie była na tyle duża, by bank musiał od razu reagować. Nie wykluczamy podniesienia oprocentowania depozytów w ciągu najbliższych miesięcy - zapowiada Artur Jaśkiewicz, zastępca dyrektora bankowości detalicznej w Raiffeisen Bank Polska.

- Podniesienie stóp procentowych NBP nie zawsze musi oznaczać natychmiastowy wzrost oprocentowania kredytów i depozytów w bankach. Nie wykluczamy podniesienia oprocentowania depozytów w najbliższej przyszłości, ale jest zbyt wcześnie na jasne deklaracje - dodaje Mateusz Żelechowski z MultiBanku.

Szersza Perspektywa - Rynek

Ankietowani przez GP ekonomiści nie mają wątpliwości, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych, niewykluczone, że jedna z nich już na dzisiejszym posiedzeniu RPP. Według średniej prognoz na koniec 2007 r. główna stopa NBP wzrośnie do 4,75 proc., a na koniec 2008 r. do 5,25 proc.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Wzrost oprocentowania lokat i kont


MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...